Güncel

Seyahat acentaları TÜRSAB Başkanına tepkili…

Pandemi nedeniyle 2020 yılında mücbir sebep kapsamına alındığı halde 25 Ocak 2021 Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğine göre vergi, stopaj ödemeleri ertelemesinden faydalanamayan seyahat acentaları, sorunların çözümü..

Seyahat acentaları TÜRSAB Başkanına tepkili…

Pandemi nedeniyle 2020 yılında mücbir sebep kapsamına alındığı halde 25 Ocak 2021 Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğine göre vergi, stopaj ödemeleri ertelemesinden faydalanamayan seyahat acentaları, sorunların çözümü için hiçbir somut adım atmayan meslek örgütü TÜRSAB ‘a tepkili. Ancak TÜRSAB cephesinde DEĞİŞEN yeni bir şey yok.

NİLGÜN ATAR-

Pandemi boyunca sesini duyurmaya, sorunlarını anlatmaya çalışan seyahat acentalarını dinleyen duyan yok. Meslek örgütleri,  turizm stk’ları kapı duvar. Bakanlık ve siyasi ziyaretlerden sonuç yok. Turizm tarihinde koca bir sektör ilk kez bu kadar acı şekilde yok sayılıyor.

25 Ocak 2021 tarihinde pandemi nedeniyle faaliyetlerine ara verilen iş yerlerinin gelir vergisi, stopaj ve KDV beyannamelerinin verilme ve ödeme süreleri ertelendi.

Kimler faydalanacak bu ertelemeden?.

Sinema salonu, kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe, elektronik oyun salonu, bilardo salonu, lokal, çay bahçesi, halı saha, yüzme havuzu, hamam, sauna, lunapark faaliyetinde bulunan mükellefler. Buna göre; mücbir sebep döneminde verilmesi gereken katma değer vergisi ve muhtasar beyannamelerin beyanı ve bunlara ilişkin ödeme süreleri mücbir sebep halinin sona ereceği tarihi izleyen ayın 26’ncı günü sonuna kadar uzatıldı.

Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğe göre  bu ertelemeden yararlanacaklar arasında seyahat acentaları yer almıyor. 2020 Mart ayında mücbir sebep kapsamına alındıkları halde. Bakınız: (Hazine ve Maliye Bakanlığı, 24.03.2020 tarih- 31078 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 518 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile COVID-19  salgınından  doğrudan etkilenen tur operatörleri ve seyahat acenteleri de dahil konaklama faaliyetlerinde bulunan mükelleflerin  213 sayılı Vergi Usul Kanunu’nun mücbir sebep hükümlerinden faydalandırılması hakkında )

TÜRSAB CEPHESİNDE DEĞİŞEN YENİ BİR ŞEY YOK..

Her türlü diplomatik, siyasi krizleri ses çıkarmadan göğüsleyen, her koşulda elini taşın altına koyan, tüm kaygan zemine ayak uyduran, teşvik ve destek beklentisi olmadan ülke tanıtımına devam eden seyahat acentalarının pandemi sürecinde  hiçbir destek beklentisi karşılık bulmadı. Hamamcılar bile  vergi ertelemesinden payını alırken seyahat acentelerinin elleri yine boş kaldı…

Peki tüm bu gelişmeler olurken meslek örgütü TÜRSAB ne yapıyor? Vergi ertelemesinin açıklandığı gün TÜRSAB Yönetiminden  de açıklama yapılması beklendi ancak Türsab sessizliğini korudu. Üyelerinin sorularına yanıt vermedi. Onun yerine ne yaptı? Aynı tarihte İstanbul Ticaret Üniversitesi ile TÜRSAB arasında imzalanan yüzde 35 indirim işbirliğini duyurması acentelerin tepkilerine neden oldu.  Sektörün öncelikleri açısından yanlış zamanlama. 2020 Pandemi döneminde , Bakan Ersoy’a küskünlüğü ile gündeme gelen TÜRSAB Başkanı yabancı dil eğitim duyuruları ile tepki çekmişti.

Türsab cephesinde değişen birşey yok:!

“Türsab Başkanı turizm tarihinin en büyük krizinde; neden doğru zamanda, sektörün ihtiyaçları doğrultusunda gereken adımları atamıyor, çözüm üreten doğru açıklamalar yapamıyor .” sorusu yanıt arıyor.

YORUMLAR (2)

  1. Antaresturizm diyorki:

    bence , Doğru zamanda doğru yerde yanlış yöneticiler var … bizim yöneticiye değil Lidere ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. sevgili yöneticilerimiz YARDIM ALMA tenezzülünde bulunmadığı ve EKİP olmadığı sürece bizim sektör daha çok kanayacaktır…

  2. Serap uçan diyorki:

    Nilgün hanım, kaleminize sağlık. Çok güzel yazmışsınız. Seyahat acentalarının sorunlarını eksiksiz dile getirmişsiniz.Ülkemizin cari açığını kapatan ve sıcak döviz getiren tek sektörüz. Ve 50 yan sektöre can veriyoruz. Bizleri ayakta tutmaları gerekiyor. Ülke, kalifiye iş ve işgücü kaybediyor. Turizm sezonu bizsiz olmaz.❗

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL