Güncel

Bakan Soylu’ya “Antalya YİKOB kimin çiftliği” sorusu

Bakan Soylu’ya “Antalya YİKOB kimin çiftliği” sorusu

Antalya’daki yatılı okul inşaatında eksikler tamamlanmadan teslim alınarak kamu zararına neden olunduğu ve öğrencilerin hayatının tehlike altına sokulduğu iddialar Meclise taşındı.

 Yusuf Yavuz

Antalya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) bünyesinde yaptırılan Serik Karadayı’daki okul inşaatının eksikleri tamamlanmadan teslim alınması Meclise taşındı. CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, Antalya YİKOB Yatırım İzleme Müdür Vekili Cemil Karabayram’ın okul inşaatıyla ilgili teminat mektubunu serbest bırakarak 396 bin 981 TL ödeneği onayladığına işaret ederek Bakan Soylu’dan “Antalya Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’nın 12 Ocak 2021 tarihli yazısına göre mimar olan Cemil Karabayram’ın yeni bir görevlendirme ile 2021 Mali Yılı içinde kurumun gerçekleştireceği ihale ve harcama işlerinden sorumlu olacağı doğru mudur? Antalya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’nda neler olmaktadır? Burada kimlerin faydasına işler görülmektedir? YİKOB kimin çiftliği olmuştur?” sorularına yanıt vermesini istedi.

CHP Antalya Milletvekili Ayrın Özer, İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği yazılı soru önergesinde, Antalya Antalya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) tarafından Serik’te yaptırılan okul inşaatıyla ilgili iddialara yanıt istedi.

Serik Anadolu Lisesi binasının eksikler tamamlanmadan teslim alındığı iddia edildi

ANTALYA YİKOB’DA YAŞANANLARI BAKAN SOYLU’YA SORDU

Antalya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) Yatırım İzleme Müdür Vekili Cemil Karabayram’ın kamu zararına neden olduğu, hakkında soruşturma izni kararı verilmesine karşın kendisine yeni bir görevlendirme yapıldığının ortaya çıktığını anımsatan CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, şunları kaydetti:

‘OKULDA EKSİKLER TAMAMLANMADAN TEMİNAT SERBEST BIRAKILDI’

“Basına yansıyan haberlerde; YİKOB tarafından 17 Mayıs 2017 tarihli sözleşme ile Serik Karadayı Mesleki ve Teknik Lisesi inşaatının Muş merkezli Bilgin Taah. İnşaat Mad. San. Tic. Ltd. Şti. ile Başarı İnşaat Tem. Yemek Hiz. Elk. Tur. Tic. Ltd. Şti. isimli firmalara yaptırıldığı, 14 Ağustos 2018 tarihinde geçici kabulünün, tespit edilen eksikliklerin tamamlanması şartıyla ise 11 Kasım 2019 tarihinde kesin kabulünün yapıldığı ancak eksiklikler tamamlanmadan YİKOB Yatırım İzleme Müdür Vekili Cemil Karabayram’ın teminat mektubunu serbest bırakarak 396 bin 981 TL ödeneği onayladığı bilgileri yer almıştır.

SORUŞTURMA İZNİNİN ARDINDAN HARCAMA SORUMLUSU YAPILDI

Öte yandan konuyla ilgili Antalya İl İdare Kurulu’nun yaptığı inceleme sonucunda, eksiklikler için gerekli maliyetin teminat mektubundan kesilmesinin (teminat mektubunun serbest bırakılması nedeniyle) ortadan kalktığı ve kamunun 90.570 TL zarara uğradığı belirlenerek 25 Aralık 2020 tarihinde Müdür Vekili Cemil Karabayram hakkında soruşturma izni kararı verilmiştir. Bununla birlikte 12 Ocak 2021 tarihinde yeni bir görevlendirmeyle Antalya YİKOB’un 2021 yılında yapacağı ihale ve harcamaların başına getirildiği öğrenilen Karabayram’ın söz konusu teminat mektubunda imzasının bulunmadığı ve hakkındaki soruşturma izninin kaldırıldığına ilişkin sözleri de basına yansımıştır.”

Soruşturma izni sonuç bölümü

SORUŞTURMA İZNİNİN AKİBETİ NE OLDU?

Önergesinde, Antalya YİKOB Yatırım İzleme Müdür Vekili ve harcama yetkilisi sıfatıyla kamu zararına neden olduğu tespit edilen Cemil Karabayram için 25.12.2020 tarihinde alınan ve Antalya Valisi Ersin Yazıcı’nın da altında imzası bulunan soruşturma izni kararının akıbetine yanıt arayan Özer, İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu’ya şunları sordu:

“-Antalya İl İdare Kurulu tarafından Cumhuriyet Başsavcılığına da iletilmesi istenen söz konusu karar yazısında ifade edildiği üzere, Kurulun Cemil Karabayram hakkında kamu zararına neden olduğu tespiti doğru değil midir? Tespit doğruysa, kamuyu zarara uğratan bu kişi hakkındaki soruşturma iznini kaldırarak soruşturmadan kaçıranlar hakkında bir işlem başlatılmış mıdır? Tespit doğru değilse, Kurul hakkında bir soruşturma başlatılmış mıdır?

-Basına yansıyan haberlerde, “İmzayı benim atmadığım ortaya çıktı. İmza bana ait değil, ben sadece paraf ettim. Konunun benimle bir ilgisi yok” ifadeleri gündeme gelen Cemil Karabayram’ın bu sözlerine istinaden yeni bir inceleme başlatılmış mıdır? Karabayram değilse, konuyla ilgisi olan kimdir? Kamuyu zarara uğratanın kim olduğu ve hakkındaki cezai işlem kamuoyuna ne zaman açıklanacaktır?

-Yüklenici firmanın teminatının serbest bırakılması nedeniyle okul inşaatındaki eksikliklerin maliyeti teminattan karşılanamadığına göre, bu eksiklikler nasıl tamamlanmıştır? Eksikler kamu kaynaklarıyla mı tamamlanmıştır? Eğer öyleyse bunun için idare ne kadarlık harcama yapmıştır?

‘ÇOCUKLARIN HAYATININ TEHLİKEDE OLMASI ÖNEMLİ DEĞİL Mİ?’

-Valiliğin karar yazısına göre inşaatı tamamlanmadan teslimatı yapılan okulun, burada okuyan öğrenciler için risk taşıyıp taşımadığına ilişkin bir inceleme yapılmış mıdır? Çocukların hayatının tehlikede olması önemli değil midir?

-Yatılı okul binasında elektrik tesisatından kaynaklı iki ayrı yangın tehlikesi atlatıldığı ve binayı su bastığı iddialarına rağmen gerekli incelemeler yapılmadıysa bunun nedeni ve sorumlusu kimdir?

-11 Kasım 2019 tarihinde kesin kabulü yapılan ancak 22 Ocak 2020 tarihli tutanak ile okul inşaatındaki pek çok eksikliğin altını çizen ve teminat mektubunun 26 Mayıs 2021 tarihine kadar bir yıl süreyle alıkonulmasını isteyen Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü, bu talebinin umursanmaması sonrasında öğrencilerinin tehlikede olmasını da gözeterek herhangi bir idari şikâyette bulunmuş mudur?

‘ANTALYA YİKOB KİMİN ÇİFTLİĞİ OLMUŞTUR?’

-Antalya Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’nın 12 Ocak 2021 tarihli yazısına göre mimar olan Cemil Karabayram’ın yeni bir görevlendirme ile 2021 Mali Yılı içinde kurumun gerçekleştireceği ihale ve harcama işlerinden sorumlu olacağı doğru mudur?

-Kamuyu zarara uğrattığı tespitiyle hakkında soruşturma izni verilen ama soruşturma başlatılmadan, nedeni belli olmayan bir şekilde soruşturma izni iptal edilen Cemil Karabayram kendini kime ve nasıl aklamıştır? Hakkında ithamlar olan ve gerekli soruşturmaya girmeyen bu kişi neden yeni bir görevlendirmeyle ödüllendirilmiştir?

-Antalya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’nda neler olmaktadır? Burada kimlerin faydasına işler görülmektedir? YİKOB kimin çiftliği olmuştur?”

Okul inşaatıyıyla ilgili kesin kabul tutanağında eksikliklerin giderilmesi gerektiği belirtiliyor

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL