Güncel

Sen ben kavgasıyla turizmde bir yere varamayız

Turizmden bahsediyorsak artık birbirimizi kabul etmeli, saymalı ve kavgamızı birbirimizle vermemeliyiz. Bizde işler ne zaman kötü gitse sektörün paydaşları birbirinin kuyusunu kazmaya başlıyor. ÖMÜR KAHRAMAN- Artık değişelim. Bilelim ki birimiz..

Sen ben kavgasıyla turizmde bir yere varamayız

Turizmden bahsediyorsak artık birbirimizi kabul etmeli, saymalı ve kavgamızı birbirimizle vermemeliyiz. Bizde işler ne zaman kötü gitse sektörün paydaşları birbirinin kuyusunu kazmaya başlıyor.

ÖMÜR KAHRAMAN-

Artık değişelim. Bilelim ki birimiz durunca hepimiz duruyoruz. Dişlinin çarkları gibidir turizmdeki her bir  paydaş. Otel olmadan acenta, acenta olmadan rehber, rehber olmadan müze, müze olmadan taşımacı iş yapamaz. Bizim derdimiz kendimizle değil, sektörün domine ettiğini gururla her fırsatta söylediğimiz 57 iş kolunun da gelişmesi adına turizmi nasıl geliştirebiliriz, dünya pazarından nasıl daha fazla pay alabiliriz olmalıdır.

Sevgili Cem Polatoğlu’nu çok severim. Yıllardır duruşunu, yazılarını sektöre katkısını alkışlayarak takip ettim. Geçenlerde yazdığı “Acenta yoksa Rehber de yok” yazısına anlam veremedim. Üstelik Cem her fırsatta rehber olmasıyla gurur duyan, rehberlikten geldiğini dile getiren, rehber-acentacı platformuna öncülük eden hem rehberlik hem de acentacılık için önemli bir arkadaşımdır.

Ben de 1996 yılından kokart almış, 1999 yılında acente açıp 2009 yılında devretmiş bir turizmci olarak sektörümün havacılık kanadında görev alsam da işini seven bir turizmci olarak ne rehberlerden ne de acentecilerden kopmadan, nereden geldiğimi her fırsatta gururla dillendiren biriyim. Rehber arkadaşlarım iyi hatırlayacaklardır; Rehberlik Meslek Yasası’nın çıkmasında ciddi emek verdim. O dönemde de üstelik acenteciydim.

Sevgili Cem’in yazısı rehberler olarak bizleri üzdü, yaraladı. Sosyal medyamızda “önce rehberler vardı” diyerek paylaşımlarda bulunuyoruz. Nitekim ben de dün omurkahramann instagram hesabımda turlarımdan fotoğraflarıma yer vererek şu metni paylaştım:

“Turist rehberi en az bir yabancı dili çok iyi derecede konuşabilen, kültür donanımı yüksek, pratik, stratejik, planlama yeteneği gelişkin, yönetebilen liderlik edebilen ve gezdirdiği tarihi ve kültürel mekanları\değerleri layıkıyla gezginlere aktarabilen bir kültür elçisidir.

Herkes rehberlik yapamaz!

Dil bilmeyen rehber olmaz.! Turist rehberliği ile ilgili ilk mevzuatın Osmanlı İmparatorluğu döneminde 29 Ekim 1890 tarihinde çıkarılan 190 sayılı nizamname olduğunu biliyor muydunuz?

Türkiye Cumhuriyeti ise daha kuruluş aşamasında sayılabilecek bir dönemde 1925’te yine Turist Rehberliği üstüne yasa çıkarmış. Yani önce rehberler vardı.

Turizm, rehbersiz olmaz.”

Biz tencere ve kapak gibi olmalıyız. Bir birbirimizin arkasından iş çevirip, meclis koridorlarında bugün “rehberlere gerek yok” diyen acentecilere sarı öküz hikayesini anımsatmak isterim. Gün gelir otelciler de “acentelere gerek yok” derse bugün rehberlere yapılanın yanlış olduğunu belki anlarsınız; ama, iş işten çoktan geçmiş olur.

Evet ciddi bir darboğazda kaldık. Keşke geçebilseydik, önümüzü göremiyoruz. Birlik olup bu darboğazı hep beraber aşmak yerine “rehber müze önünde dursun, çok para veriyorum, zaten ne işe yarıyor” mantığını anlamakta inanın zorluk çekiyorum. Rehber, müzenin önünde varsa, oteli, uçak biletini internetten alabiliyorsam; acenteye neden gerek duyayım demek kimsenin aklına gelmez mi? Unutmayın acenteler zor durumda ama, rehberlerde zor durumda.

Evet görünen grup sayılarının düşeceği yönünde maliyetler artacak ama, bu sadece bize özgü olmayacak. Dünyada turizm maliyetleri artacak. Güzel ülkemizin pazarlamasını yapmak yerine sektörün paydaşlarının birbirleriyle uğraşmalarını kınıyorum. İşi olmayanın boş uğraşıları çok olur. Gelin hep beraber sektörün tüm paydaşları birlik olalım, güçlenelim şu darboğazdan hep birlikte çıkalım. Unutulmamalıdır ki bir elin nesi var, iki elin sesi var.

YORUMLAR (6)

 1. Hüseyin rahmi sarı diyorki:

  Tesbıtlerınıze ve tavsıyelerınıze katılıyorum umarım otorıteler yetkılıler dıkkate alır dıye düşünüyorum turımz okuyan bır oglum var son sınıfta gelecegı ıle endıse duyuyorum ınsallah mezun oluncaya kadar sektor normale doner cok selam

 2. Vahide Oltacı diyorki:

  Ömür Hanım tebrik ederim sizii. Hayranlıkla izliyorum. Teşekkürler❣️

 3. Muammer SUYOLCU diyorki:

  Ömür hanım merhaba;

  Mesleğe olan duyarlılığınızdan; hassas konuları ele almanızdan ve turizmin gelişmesi için daha çok çaba sarf edip yol göstermenizden dolayı sizi tebrik ederim.

  Gün gelecek dedikleriniz bir bir çıkacağına inanıyorum.

  “Bir yolculuğun en iyi ölçüsü katettiğin kilometreler değil, yolculuk sırasında edindiğin arkadaşlardır.” sözü ile insanların arkadaşsız kalması dünyada hiç kimsenin istemeyeceği olgudur.

  Acenta+bilet+müze+hotel+rehber bunlar iç içe birbirine bağlanmış arkadaşlardır.

  Umarım bu saydığımız arkadaşlar arasına başka arkadaşlarda ilave olur.

  Saygılarımla

 4. Cem Polatoğlu diyorki:

  SENDE Mİ ÖMÜR? NEDİR SADECE BAŞLIK OKUYANLARDAN ÇEKTİĞİM…
  Gazetecilikte önemli bir kural vardır. “BAŞLIK OKUTTURUR”
  10 seneye yaklaştı. Siyasiler, kadının kendi bedenine ortaçağ hükümleri getirmek istediler. Tecavüzcüsünden, babasından hamile kalanların bile gerekirse kadının ölmesi ama çocuğu doğurmasını istediler.
  Biz de yazdık; Kürtajı yasaklarsanız, kadın gider yasak olmayan yerlerde bu işi yapar. Kumarhaneleri yasakladınız. Ne oldu? Kumar oynamak isteyenler burnumuzun ucunda, Kıbrıs, Bulgaristan, Gürcistan, Yunanistan hatta 8 mil açığımıza giden gemilerde veya merdiven altında kumar oynuyorlar. Esas tehlike Kürtaj merdiven altına inerse… Yazının başlığını da koydum. “Kürtaj Turu 199 Euro” Çünkü Ukrayna ve bazı ülkelerde sağlık hizmetleri ücretsiz. O ülkelere giden herkes istediği sağlık hizmetini alır.
  Bu bir yazıydı. Köşe yazısı. Ne şirketimde, ne Türkiye’de hiçbir firma bu turu yapmıyordu ki yapsa da bunun bir yasağı yoktu. Ancak sadece başlığı okuyan zat ne yaptı? Acenta Belgemi iptal etti.!!! Yani ben yazı yazdım, o ticarethanemi kapattı. Misal, Ali Koç bir yazı yazacak, TÜPRAŞ’ı kapatacaksınız… Öyle oldu ama.
  Şimdi de benzeri linç dost bildiklerim tarafından yapılmaya çalışılıyor. Ama nafile. Artık içeriği de okuyan, okuduğunu anlayan bir Bakan, Başkan, meslektaşlarım hatta Rehberler var. “Acenta yoksa Rehber de yok” başlıklı yazımın içeriğini bir kez daha burada bebeğe anlatır gibi anlatmayacağım. Çünkü bebek bile bilir ki elbette önce rehber vardı, sonra onlar örgütlenip acentalar kurdular. Aksi mümkün mü? Son yazımda buna rağmen anlamayanlar için 3. kez açıklama yapmıştım. Aşağıda;
  “Rehber; Dünyada acenta yokken rehber vardı. Acentacılığı rehberler başlattı. Doğru … da nasıl okuduğumuza bağlı; Acentaların daha az iş yapması, rehberlerin de az iş yapması demektir diye de okunabilir. “Acenta yoksa rehber de yok” başlığının açılımı elbette budur. PS; Türkiye’de bilinen ilk rehber, 1900’lü yıllarda İngiliz subaylarını ve turistleri Sultanahmet’te gezdiren, 5 dil konuşan meşhur ayakkabı boyacısı Fötr Nusret*. *Çetin Kayra’dan. Belki de dünyada ilk rehber, mağarasını gezdiren bir Neandertaller.”
  Sadece başlık okuyanlara saygım sonsuz. Ama sadece başlık okuyup racon kesenlere diyecek bir şey bulamıyorum…

 5. Resat diyorki:

  Ömür hanım aynen katılıyorum dünyanın en güzel coğrafyasında yaşıyoruz ülkemiz açık hava müzesi gibi .dört mevsimi aynı anda yaşayabiliyoruz daha birçok muhteşem güzellik ler millet olarak tek vücut olup bu avantajı ekonomi ye çevirmek çok kolay birlik ve beraberlik içinde olmamız gerekir başka çaremiz yok selamlar selam ve saygılarımla

 6. Serdar Demiral diyorki:

  1988 yılından beri, arada farklı görevlerde de bulunsam turizm camiasında hem yurt içi hem yurt dışı rehberlik ve tur liderliği konusunda emek vermiş bir insanım. Yaşamamın önümdeki yıllarında kendim ve ülkem adına fark yaratacak projelerde yer almayı arzu ediyorum. Bu konuda kendi egosunun üstüne çıkabielşecek karşıyı alglayabilip yeni enerji dalgalarını içselleştirip , sahada daha önce hiç basılmamıŞ ayak izlerinin ötesine taşabişecek, sorumlu , zeki ama korkusuz insanlarla tanışmak istiyorum

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL