Kültür-Sanat

Türk Musevileri Müzesi’nin Bella’nın Öyküsü Belgeseline büyük ilgi..

Türk Musevileri Müzesi, 31 Ocak Pazar akşamı bir rekora imza attı. Bella’nın Öyküsü Belgeselinin dünya prömiyeri 500.yıl Türk Musevileri Müzesi’nin Zoom etkinliği facebook üzerinden dünyanın dört bir yanından yoğun bir..

Türk Musevileri Müzesi’nin Bella’nın Öyküsü Belgeseline büyük ilgi..

Türk Musevileri Müzesi, 31 Ocak Pazar akşamı bir rekora imza attı. Bella’nın Öyküsü Belgeselinin dünya prömiyeri 500.yıl Türk Musevileri Müzesi’nin Zoom etkinliği facebook üzerinden dünyanın dört bir yanından yoğun bir katılımla izlendi.

 Müze, 98. yaşını kutladığı hafta,  Bella Eskenazi’nin hayatına ışık tutan yaşam öyküsünü işleyen “Bella’nın Öyküsü” filminin galasına ve dünya prömiyerine sahne oldu. Orhan Veli’nin meşhur “Anlatamıyorum” şiirine ilham kaynağı olan Bella ile yönetmen Banu Yalkut Breddermann yaklaşık 100 dakika süren belgeselin öncesinde Bella ile nasıl tanıştığını anlattı. 

Gösterim öncesi söz alan  Türk Musevileri Müzesi başkanı Silvyo Ovadya 14 Şubat’ta Erol Güney’in belgeselini yayınlayacaklarını bildirirken Müze Müdürü ve küratörü Nisya İşman Allovi de müzenin çalışmalarına en iyi şekilde devam edebilmesi için destekçilerin bağışlarından mutluluk duyacaklarını bildirdi. Müzik Prodüktörü Renan Koen’in kısa bir tanıtım yaptıktan sonra değerli ses sanatçımız Melihat Gülses’in Orhan Veli’nin Bella’dan ilham alarak yazdığı Anlatamıyorum şiirini izleyicilere sürpriz olarak seslendirmesiyle filmin izlenmesine geçildi.

Orhan Veli’nin ilham kaynağı, Sabahattin Ali’nin yakın arkadaşı, Hasanoğlan Köy Enstitüsü’nde sevilen öğretmenlik görevini yürütürken tanıştığı Aşık Veysel’in aile dostu, Bella Eskenazi’nin 1920’lerden 2000’lere, İstanbul’dan Barcelona’ya uzanan öyküsü bizi zaman içinde heyecan verici aynı zamanda da düşündürücü bir  yolculuğa çıkarttı.

Türk Musevileri Müzesi tarafından yapılan açıklamada bu bilgilere yer verildi:

1923 İstanbul doğumlu Bella Eskenazi’nin yaşam öyküsünü konu alan bu belgesel onun tanıklığından yola çıkarak bir yandan memleketin seküler olarak tanımlanan kesiminin o dönemki yaşamına bir pencere açarken, Türkiye’nin siyasi ve kültürel değişim sürecine de ışık tutmak amacını taşıyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ile hızlanan toplumsal dönüşüm sürecinin ve Türk aydınlanmasının önemli mimarlarından Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel (1938-1946) 17 Nisan 1940 tarihinde büyük kültür hamlesini başlattı.  Köy enstitülerinin kurulmasına, üniversiteler kanununun çıkarılmasına, tiyatro ve operanın devlet hizmetleri arasına katılmasına, klasiklerin çevirisine ve çeşitli ansiklopedilerin de Türkçe basılmasına ön ayak oldu. Bella Eskenazi tam da bu dönemde Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü’nde öğretmenlik yapmış, kendisi gibi Türk aydınlanmasına katkısı olan ablası Dora, eniştesi Erol Güney ve o dönemin önemli Türk aydınları ve edebiyatçıları ile yakın dostluk kurma olanağı bulmuştur.

Bella’nın Öyküsü’nde herkesin eşit temel hak ve özgürlüklere sahip olduğu bir vatandaşlık fikrinden yola çıkılarak kurulduğu varsayılan Cumhuriyetin idealist bir döneminin umutlarını, düş kırıklıklarını ve her şeye rağmen bu topraklara duyulan derin bir sevgiyi ve anlayışı buluyoruz. Bu belgesel günümüzde köken öne çıkarılarak sürdürülen dini, siyasi ve etnik tartışmalara farklı bir açıdan yaklaşımı hedeflerken Türkiye’nin kendisiyle yüzleşmesi bağlamında anlamlı olabileceği ve yükselen antisemitizme karşı mücadeleye bir katkıda bulunabileceği düşünülerek gerçekleştirilmiştir

Yönetmenliğini ve prodüktörlüğünü Banu Yalkut Breddermann’nın yaptığı filmin Kurgusu Thomas Balkenhol’a, Müzik prodüktörlüğü Renan Koen’e ait.  Tanıtım filmi ise Eytan İpeker tarafından gerçekleştirilmiş.

İZLEYİCİ YORUMLARI:

“Sayenizde müthiş bir belgesel izledim. Bu yaşında, hafızası, Türkçesi ve insancıllığı çok etkileyici bir kadın. Tekrar teşekkür etmek istedim.”

“Sayenizde muazzam bir film izledim. Çok etkileyiciydi. Kah acıklı kah gülümseten bir belgeseldi. Bence kitabı da yazılmalı.” Prof. Dr. A. Osman S.

“Muhteşem bir belgeseldi.
Hazırlayan herkesi ayakta alkışlıyorum.
Ve tabii ki muhteşem Bella’ya.. şükranlarımı sunuyorum.
Yüz yıla, yaşayarak yaşanmışlıkları ile tanıklık ediyor.” Elmon H.

“Çok değerli bilgilerle bezeli bir film. Tarihe tanıklık etmiş kişiliklerle tanışmak çok güzel oldu. Emeği geçenlere teşekkür ederim.” Bilge V.

“Zevkle izliyorum. Bir hayat hikayesi ancak bu kadar güzel anlatılabilir” Sara

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL