MICE

Üzüntümüz tarifsiz: Prof. Dr. Şadan Gökovalı’yı kaybettik..

Üzüntümüz tarifsiz: Prof. Dr. Şadan Gökovalı’yı kaybettik..

Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaç’ın manevi oğlu Prof.Dr. Şadan Gökovalı hayata gözlerini yumdu. Cevat Şakir Kabaağaç’ın eserlerini yayımlayarak yaşatan,  onlarca kitaplar yazan, 20 den fazla kitabı yabancı dile çevrilen Gökovalı’nın vefatı  turizm sektörü,  akademi, edebiyat ve basın camiası tarafından büyük bir  üzüntüyle karşılandı.

turizmhaberleri.com-haber merkezi

1939 doğumlu, turist rehberi, yazar, akademisyen Şadan Gökovalı İzmir Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye İletişim Vakfı, İzmir Turist Rehberleri Odası onursal üyesiydi. Ege Bölgesi’nin tarihi üzerine kitaplar yazan ve  turizm alanında akademik çalışmalar yapan Şadan Gökovalı; kalp rahatsızlıı nedeniyle kaldırıldığı Ege Üniversitesi Hastanesi’nde hayata gözlerini yumdu.

2 Şubat Salı günü saat 10:30’da İzmir Alsancak’ta kendi adını taşıyan Prof. Dr. Şadan Gökovalı Sokağı’nda gerekleştirilecek törenin ardından, Muğla Akyaka’da toprağa verilecek.

TURGÖN Turizm Gönüllüleri Platformu ve Turizmhaberleri.com Ailesi olarak Şadan Gökovalı’nın ailesine, sevenlerine, turizm sektörü, akademi ve basın camiasına başsağlığı ve sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun. Sonsuza kadar ardında bıraktığı güzel ve renkli izlerle anılacak.

Gökovalı’nın vefatı turizm sektörünü ve yayıncılık kuruluşlarını derinden etkiledi. İşte sosyal medyada paylaşımlarından bazıları:

A.Zeki Apalı (Önceki TUREB Başkanı)

Yeri doldurulamaz Hocam Prof. Dr. Şadan GÖKOVALI’yı kaybetmenin tarifi imkansız üzüntüsü içindeyim.

Rehberlik Bölümü öğrencisi iken tanıdığım, ‘93 yılı Türkiye Turunda yardımcısı olduğum, daha sonraki süreçte irtibatımın hiç kesilmediği duayen Rehber, ayaklı kütüphane, şiir aşığı, ardında 40’ın üzerinde kitap bırakmış güzel insan Şadan Hocamız, Pîr-i Rehberan Balıkçı Babası ile Azra Anasının yanına uçtu.

Anadolu’nun her bir yerini; insanını, kültürünü, coğrafyasını nasıl sevdiğini, bizlere nasıl içten anlattığını çok iyi biliyoruz.

Bu sevgin, Anadolu aşkın bizlere emanettir Hocam…

Ruhun şad, mekânın cennet olsun!

Nezih Başgelen: (Arkeoloji ve Sanat Dergisi – Arkeolog ) 

Acımız ve kederimiz büyük. Değerli Dostum Sevgili Şadan Gökovalı (d. 1939 ) da aramızdan ayrıldı. Ege ve İzmir çok önemli bir değerini kaybetti. Derinden üzgünüm. Sevenlerinin ve ailesinin başı sağ olsun. Ruhu Şad olsun. Nur içinde yatsın. (Fotoğraf : Son dönemdeki rahatsızlığına rağmen İzmir kitap fuarlarında gelip bizi hiç yalnız bırakmamıştı.

M. Recep Yavuz: (Antalya Kent Konseyi Turizm Kolu Başkanı-turizmci)

Bize tarihi, mitolojiyi, Anadolu kültürünü anlatan, öğreten, sevdiren bu toprakların ilelebet aşığı sevgili Hocamız Şadan Gökaova’lıyı kaybettik…

Ülkemizin ve sevenlerinin başı sağolsun…

Yarın Zeus çakar şimşeklerini, posedion köpürtür denizin dalgalarını Artemis’in okları yüreğimize saplanır…

Güle güle Hocam…

 

KİMDİR?

Prof. Dr. Şadan Gökovalı 1939’da Muğla Gökova’da doğdu. İzmir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nden mezun oldu. 1959′ da İzmir’de yayınlanan Ege Ekspres’te gazeteciliğe başladı. 1965’te “Yılın Gazetecisi” seçildi.

Turizm üzerine yüksek lisans ve doktora yaptı. İletişim Bilimleri dalında doçent oldu. TRT ve bazı yayın organlarında muhabir ve yapımcı olarak çalıştı. 1980’den sonra Ege Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu ile Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yaptı. 1993’te Ege Üniversitesi Çeşme Meslek Yüksek Okulu’nda öğretim görevlisi ve idareci olarak hizmet vermeye başladı. Akademik kariyer olarak 1979’da üniversite doktoru, 1994’te doçent ve profesör unvanlarını aldı. Son yıllarında İzmir Yaşar Üniversitesi’nde öğretim üyeliğine devam etti.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye İletişim Vakfı, İzmir Turist Rehberleri Odası onursal üyesiydi.

Birçoğu turistik yerler hakkında olmak üzere 20’den fazla kitabı çeşitli dillerde yayımlandı. 2013 yılında, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi arka tarafında bir açık hava tiyatrosuna adı verilmiştir.

İzmir’in Alsancak Mahallesi’nde yaşadığı evin sokağına adı verilmişti. İzmir Büyükşehir Belediyesi  sokak başına yerleştirilmek üzere büstünü yaptırmıştı, pandemi süreci geçtikten sonra törenle yerine konulması kararlaştırılmıştı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL