Güncel

Bir Rehberin daha ekmeği ile oynandı..!

Bir Rehberin daha ekmeği ile oynandı..!

Deneyimli turizmci Cem Polatoğlu tarafından  başlatılan Rehber -Acenta ilişkilerine yönelik tartışmalar yeni yazı ve yanıtlarla devam ediyor.   Bu kez bir turun maliyet hesabından yola çıkan Polatoğlu;  bir rehberin ve acentanın nasıl iş kaybına uğradığına, meslek yasası boşluklarına,  yerel rehberlik ve sektörün kanayan yarası kaçak acentacılık faaliyetlerine dikkat çekiyor.

CEM POLATOĞLU-

Bir Rehberin daha ekmeği ile oynandı..!

Bir önceki rehberlik yasasında; dünyada eşi-benzeri gözükmeyen bir şekilde “Her tura rehber mecburiyeti” ibaresi konulmuş, Turizme büyük darbe indirilmişti.

Yurtiçi 10 kişinin altındaki turlarda Rehber için yapılan ödemeler, normal kar’ın iki katını aşıyor. Acenta karlı fiyat verince de Turu pahalı bulan müşteriler, kendi turlarını kendileri yapıyorlar. Aradaki farkı Acenta alıyor zannedip “Acenta bizi kazıklıyor” diyerek bizleri suçluyorlar. Bugün Türkiye’de kaçak acentacılık patladıysa, acentalar can çekişiyorsa bunun suçluları bu kanunu çıkartanlardır.

 

Bunun en yakın örneğini, Sömestre tatilinde oğlum ve sınıf arkadaşları (10 kişi) ABANT-CENNET GÖLÜ turu istediklerinde yaşadım. Beğendikleri otelle yazıştık;

AFİŞE ODA FİYATI: 3 gece-4 gün 3.900 TL.
ACENTA ODA MALİYETİ: 3.500 TL (otel %10 acenta komisyonu veriyor)
ODA BAŞI KÂR: 400 TL.
TOPLAM: 2.000 TL kâr gözüküyor.

Üstüne transfer ve sigorta maliyetim var. Kanun gereği Rehber almam lazım. Şimdi Rehber maliyetini hesaplayalım;

1 oda Rehbere almam lazım: 3.500 TL.

Rehber harcırahı: 926 X 4 gün = 3.704 TL.  Bu durumda; Rehber maliyeti: 7.200 TL.  Kâr: 2.000 TL

Yani 2.000 TL komisyona rağmen Turu rehberli kaldırsam 5.000 TL zarar edeceğim. Üstüne %10 kâr koyup 4.700 TL satmaya kalksam, kimse enayi değil…

Ne oldu bu durumda; çocuklar otelden indirimsiz 3.900 TL fiyat aldılar, Bana ve Rehbere ödeyecekleri 4.000 TL da ceplerinde kaldı.

Oğlum böyle, Hatice teyze böyle, Altın günü grupları, Belediyeler, Whatsapp, Facebook grupları böyle. Abant turu böyle, Kayak, İznik, Alaçatı, Çıldır Gölü turu böyle. Öğretmek gibi olmasın ama; bir minibüs bir de gittikleri yerden Alan Kılavuzu bulup, kültür turlarını bile bizden ucuza yapıyorlar.

Bizim isteğimizi de kısaca ileteyim: Araçta, bizim şirketten tecrübeli bir arkadaş gidiş-dönüş transferinde bulunsun. Biz de ören yerinde “Yerel” bir rehber alalım. Bizce Türklere Türkçe anlatım yapacak bu rehber arkadaşımızın yabancı dil bilmesi de gerekmiyor. Bu durumda bizim satış fiyatımız müşterinin direkt otelden satın aldığından ucuza gelecektir ve hem Acenta hem Rehber kazanacaktır. Aksi takdirde bu örnekte olduğu gibi ne rehber ne de acenta kazanacaktır.

Yani, bu turda kanun gereği İstanbul çıkışlı rehber fiyatı ile ne ben  belirttiğim 2.000 TL brüt para kazanabildim, ne de yerel rehber arkadaşımız 932 TL kazanabildi. Turu müşteriler kendileri yaptılar.

Kısaca; Bu yasayı çıkartanlar öldürdüler turizmi. Acil düzeltilmesi dileği ile.

 

YORUMLAR (1)

  1. Ömür Kahraman diyorki:

    Yazının tamamını okudum. Dediğin gibi sadece başlık okumuyorum. Yasanın çıkmasında da çok emeğim oldu. Eğer herkes olması gerektiği gibi rehberli maliyet çıkarıp yolcuya öyle teklif sunarsa kimse kazıklanmadığı gibi, işsiz de kalmaz, Türkçe rehberlik de olmaz. Ucuz olmak zorunda değil iyi olmak zorundayız. Sevgiler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL