Sağlık

Çocuklarda ve Bebeklerde Covid-19

Çocukları Covid-19’a karşı korumak için alınacak basit önlemlerin ihmal edilmemesi  gerektiğini belirten Medikal Turizm Derneği Başkanı Uzm. Dr. Sinan İbiş; “maske, mesafe, hijyen kurallarıyla birlikte çocukların fiziksel, duygusal  ve sosyal..

Çocuklarda ve Bebeklerde Covid-19

Çocukları Covid-19’a karşı korumak için alınacak basit önlemlerin ihmal edilmemesi  gerektiğini belirten Medikal Turizm Derneği Başkanı Uzm. Dr. Sinan İbiş; “maske, mesafe, hijyen kurallarıyla birlikte çocukların fiziksel, duygusal  ve sosyal aktivite ihtiyaçları da dikkatle takip edilmeli ve karşılanmalıdır”. uyarısında bulundu.

Uzm.Dr.Sinan İBİŞ-

Medikal Turizm Derneği Başkanı

Çocuklarda ve Bebeklerde Covid-19

Her yaştan çocuk Koronavirüs hastalığına (COVID-19) yakalanabilir. Ancak enfekte olan çoğu çocuk tipik olarak yetişkinler kadar hastalanmaz ve bazıları hiç hastalanmayabilir. Nadir de olsa, 2 yaşın altındaki çocukların COVID-19 ile ciddi hastalık riski daha büyük çocuklara göre yüksektir. Bunun nedeni, olgunlaşmamış bağışıklık sistemleri ve daha küçük hava yollarından kaynaklanmaktır. Bu faktörler onların solunum yolu virüsü enfeksiyonlarına yakalanma olasılığını arttırmaktadır. Yeni doğan bebekler de doğum sırasında veya sonrasında virüse maruz kalma sebebiyle enfekte olma riski taşırlar.  Çocuklarda görülen Covid-19 semptomları yetişkin bireylerle benzerlik göstermektedir. Çoğu çocuk 1-2 hafta içerisinde iyileşir ve semptomlar soğuk algınlığı ile karıştırılabilir.

Çocuklarda Sıklıkla Görülen Covid-19 Semptomları…

Ateş, burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, nefes darlığı, halsizlik, baş ağrısı, kas ağrısı, mide bulantısı veya kusma, ishal, iştahsızlık, tat almada azalmadır. Çocuğunuzda bu belirtilerin bir veya birkaç tanesi varsa bir sağlık kuruluşuna başvurun ve çocuğunuzun diğerleri ile temasını engelleyin.

Önlemler…

Çocuğunuzu Covid-19’a karşı korumak için alacağınız basit önlemleri ihmal etmeyin ve çocuğunuzu bu önlemlerle ilgili eğitin ve gözleyin.

Fiziksel mesafe kuralları : Çocuklarınız ne kadar çok insanla temas kurarsa ve bu temas süresi ne kadar uzun olursa, Koronavirüs enfeksiyonu riski o kadar yüksek olur. Çocuğunuza evin dışında diğerleri ile en az 2 metre mesafe kuralına uymayı öğretin. Fiziksel mesafe önlemlerinin uygulandığından emin olmak için çocuğunuzun okulunda uygulanan önlemleri kontrol edin. Diğer çocuklarla yüz yüze oyun oynamayı sınırlayın ve maskelerini düzgün taktıklarından emin olun. Çocukların, sağlık sorunları olanlar gibi savunmasız çocuklar ve yetişkinlerle yakın teması sınırlandırmasını sağlayın.

Maske Kuralları : Çocuklar da yetişkinler gibi ev dışında ağzı ve burnu tam olarak kapatacak maske takmalıdır. Okula gidecek çocuğunuza maske kullanmayı öğretin. İki yaşın altındaki çocukların maske kullanması uygun değildir.

El Hijyeni Kuralları : Ellerinizi 20 saniye sabun ve suyla yıkayın ve çocuğunuza da aynısını yapmaya teşvik edin.  Web ortamlarında doğru el yıkama ile ilgili videolar bulunmaktadır. Bunları çocuğunuz ile izleyin. Sabun ve su yok ise, en az %60 alkol içeren el dezenfektanı kullanın. Çocuğunuza el dezenfektanın elinin her yerine temas etmesi gerektiğini ve kuruyana kadar ellerini ovuşturmasını öğretin. Çocuğunuz 6 yaşın altındaysa, el dezenfektanı kullanırken onu denetleyin. Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu bir mendille kapatın, mendilinizi en yakın çöp tenekesine atın ve ellerinizi yıkayın. Çocuğunuzu ve tüm aile bireylerini aynısını yapmaya teşvik edin.

Çocuğunuzun rutin sağlık kontrollerini ve aşılarını ihmal etmeyin.

Fiziksel aktiviteyi ihmal etmeyin. Düzenli fiziksel aktivite çocuğunuzun fiziksel ve zihinsel sağlığını iyileştirebilir. Çocuğunuzun her gün aktif kalmasını sağlayın. Fiziksel aktiviteyi çocuğunuzun hayatının bir parçası haline getirmenin yollarını bulun. Kendinize aktif bir yaşam tarzı yöneterek ve fiziksel aktiviteyi ailenizin günlük rutininin bir parçası haline getirerek olumlu örnek olun.

Çocuğunuzun stresle baş etmesine yardımcı olun. COVID-19 salgını hem yetişkinler hem de çocuklar için stresli olabilir. Çocuklarda stres belirtileri, çocuğunuzu destekleme yolları hakkında daha fazla bilgi edinin. Altta yatan koşullara sahip yetişkinler gibi çocuklarda da Covid-19 riski daha yüksektir.

Çocuğunuzun sosyal aktivitelere katılımını sağlayın. Telefon veya görüntülü sohbetler aracılığıyla arkadaşları ve aile üyeleriyle buluşmasını sağlayın. Ziyaret edemeyecekleri aile üyelerine kartlar veya mektuplar yazın.

Çocuğunuzun okulunun, sosyal ve duygusal ihtiyaçlarını desteklemeye yardımcı olacak ipuçları ve yönergeler olup olmadığını kontrol edin. Doğuştan kalp hastalığı, genetik koşulları, sinir sistemini veya metabolizmayı etkileyen hastalıkları olan çocuklarda COVID-19 ile ilgili riskler daha yüksektir. Doktorunuza danışarak gerekli ek önlemleri alınız.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL