Güncel

Ünlü Film Yapımcılarını Türkiye’ye çekmemiz gerekiyor

Ünlü Film Yapımcılarını Türkiye’ye çekmemiz gerekiyor

Türkiye’nin film sektörü için doğal bir platoya sahip olduğunu ve bunun tanıtılması gerektiğini, Türkiye’yi dünya sinemasında tanıtmak adına Sinema Genel Müdürlüğü ile “filminginturkey” adlı bir web sitesi hazırladıklarını  belirten Bakan Mehmet Nuri Ersoy, “Bunun için de ünlü film yapımcılarının Türkiye’de film çekmesini ve onların izlenimlerini diğer yapımcılarla paylaşmasını sağlamanız gerekiyor.

Habertürk TV’de Veysi Öztürk’ün programına katılan Bakan Ersoy; Antalya’da çekimleri devam eden ve dünyaca ünlü İngiliz aktör Jason Statham’ın rol aldığı “Five Eyes” film setine yaptığı ziyarete değinerek; “Bu aslında bizim bir seneden fazladır üzerinde çalıştığımız projelerden bir tanesi. Projenin meyvelerini topluyoruz. ‘Yabancı film yapım desteği’ adı altında, bu projelerin gerçekleşmesi için geçen sene bir yasa değişikliğine gittik, yeni bir yasa çıkarttık. Dünyanın birçok ülkesinde de olan bir yasa. Yabancı prodüksiyonları ülkeye davet etmek için destek programı açıklıyorsun. Bu program kapsamında ülkenize geliyorlar. Romanya’da, Bulgaristan’da ve Arap ülkelerinde de var.”dedi.

Düzenlenen yasaya ilişkin bilgi veren Bakan Ersoy, öncelikli olarak film sektörünün desteklenmesinin amaçlandığını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:”Çok büyük bütçeli uluslararası filmler bunlar. Türkiye’ye geldikleri zaman bütçenin büyük bir kısmını da Türkiye’de kullanıyorlar. Hem sinema sektörünü desteklemiş oluyorsunuz hem de ülkenin tanıtımında kullanıyorsunuz. Buradaki prodüksiyon firmalarında Türk oyuncular da oluyor. Figüranından tutun en üst seviyedeki oyuncu da görev alabiliyor. Yerel prodüksiyon firmaları da iş yapıyorlar. En son çekilen film, 60 milyon dolarlık bütçeli bir film. Yaklaşık 10 milyon doları Türkiye’de harcanıyor. Sanayi sitesindeki ustadan tutun da oyunculara kadar birçok kişi bundan etkileniyor. Şu an ‘Ant-Man’ var, o da Kapadokya dahil birçok bölgede çekiliyor.”“Ünlü Film Yapımcıların Türkiye’de Film Çekmesini Sağlamanız Gerekiyor”Türkiye’nin film sektörü için doğal bir platoya sahip olduğunu ve bunun tanıtılması gerektiğinin altını çizen Bakan Mehmet Nuri Ersoy, “Bunun için de ünlü film yapımcılarının Türkiye’de film çekmesini ve onların izlenimlerini diğer yapımcılarla paylaşmasını sağlamanız gerekiyor. Kanun aslında ‘gel’ kısmı için. Mesela Antalya gün ışığından en uzun süreli ve en iyi yararlanan yerlerden biri dünyadaki. Bunlar Türkiye için bir avantaj ve film sektörü için çok önemli bir konu.” diye konuştu.Türkiye’yi dünya sinemasında tanıtmak adına Sinema Genel Müdürlüğü ile “filminginturkey” adlı bir web sitesi hazırladıklarını aktaran Ersoy, şunları anlattı:”Bu sitenin içinde Sinema Genel Müdürlüğümüzden bir ekip, yabancı yapım firmalarının Türkiye’deki işlemlerini kolaylaştırmak ve hızlandırmak için çalışıyor. Yurt dışından bilmediğiniz bir ülkeye geliyorsunuz ve çok fazla bürokrasi var. Yurt dışından devamlı sanatçı ve ekipman getiriyorsunuz. İşte bu bürokrasiyi o kadar hızlandırdık ki inanamıyorlar. Kendi ülkelerinde film çeker gibi şu anda Türkiye’de film çekiyorlar. Bu da işin cazip noktalarından biri. Biz ünlü prodüktörlerle Türkiye’ye geldikleri zaman Anadolu’daki gezecekleri yerleri organize ediyoruz. ‘filminginturkey’ web sitesinden tespit ediyorlar. Buraya geldikleri zaman da gösteriyoruz. Artık onlar istekli oluyor ve ‘Burada daha fazla iş yapalım’ diyorlar.”

“Kovid-19’u Ülke Genelinde Tam Bastırırsak Yerli Film İçerikleri Üretilmeye Başlayacak”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, sinema salonları açılsa dahi Kovid-19 sebebiyle yapımcıların haklı olarak filmlerini oynatmak istemediğine değinerek, şunları söyledi:

“Yapımcılar reyting endişesiyle içeriklerini oynatmak istemiyorlar. Filmler var ama rafta tutuyorlar. Çünkü ‘Reyting alamayız.’, ‘Gişe yapamayız.’ diye endişe duyuyorlar. Bu da sıkıntılardan biri. Yani pandeminin dünya genelinde bastırılması lazım. Ülke genelinde tam bastırırsak, yerli film içerikleri üretilmeye başlayacak. Dünya genelinde bastırılırsa dünya genelindeki iş yapacak olan içerikler sinemalara gelecek.”

Sinemaların açılmasının sürdürülebilir olması için çaba sarf ettiklerini vurgulayan Ersoy, “Birçok sinema salonu gerekli hijyen kurallarını, havalandırma sistemlerini sağlamış, bizden sertifika alabilecek durumda. Özel tiyatrolar gibi sinemalar da sertifikasyon programına dahil olacaklar ve başvurularını yaptılar. Mart ayında tekrar görüşeceğiz. Sertifikasyon gerekliliklerini yerine getiren salonlar açılacak seviyeye gelecek.” değerlendirmesinde bulundu.

“234 Projeye 47 Milyon Lira Destek Verdik”

Bakan Ersoy, yerli yapımcıların üretime devam edebilmesi için yapılan çalışmaları da aktararak “Pandemi döneminde 234 projeye 47 milyon lira destek verdik. Yani çekim desteği, bir ürün desteği. Projelerini gösteriyorlar ve çekim yapmaları karşılığında o destekleri alıyorlar. Yani o zaman yapımcısı da senaristi de çalışanları da onlardan maaş alıyor, karşılığını almış oluyor.” ifadelerini kullandı.

Uluslararası etkinlik destekleri de verildiğini belirten Ersoy, şöyle devam etti:

“Özellikle 67’si yurt içinde, 9’u yurt dışında yaklaşık 25 milyon liralık destek ödemelerini de yaptık kendilerine. Üretim desteğinin yanı sıra bir de uzun süre kapalı kaldıkları için salonları ayakta tutabilmek adına, Anadolu’ya yayılmış olan küçük salonlar asıl hedefimiz oldu. Üç salona kadar işletmelere salon desteği verdik. Türkiye genelinde 3 salonunuz da olabilir, 1 salonunuz da olabilir. 10 salonunuz varsa, 3 tanesine biz destek veriyoruz, 15,9 milyon liralık başvuru oldu. Dosyalarını tamamlayanların ödemelerini yapmaya başladık.”

“Sektör Çok Büyük Oranda Maalesef Kayıt Dışı Çalışıyor”

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinden etkilenen müzisyenler konusunda yaşanan en büyük sıkıntının kayıt dışı çalışmalar olduğunu dile getiren Bakan Ersoy, “Pandemi bunları daha belirgin hale getirdi. Pandemiden sonra yapmamız gereken, onları kayıtlı hale getirmek. Bu sektör çok büyük bir oranda maalesef kayıt dışı çalışıyor. Çalıştıklarına dair bir belge olmadığı için kısa çalışma ödenekleri veya işsizlik maaşlarından yararlanamadılar.” diye konuştu.

Bakan Ersoy, “Müzik Susmasın” başlıklı bir kampanya düzenlediklerinin altını çizerek, şunları söyledi:

“Kampanyayı, belli başlı müzik dernekleriyle birlikte yaptık. Başvuruları aldık. Değerlendirmeleri bu dernekler yaptı. Kayıtlı olmadıkları için sanatçı kimliklerini onlar daha kolay tespit edebiliyor. 31 bin başvuru oldu. Ocak, Şubat ve Mart ayları için 3 bin liralık destek programı vardı. İlk ödemeleri de yapıldı. Bu vesileyle güzel de bir haber vereyim. Kampanyayı 3 aydan 4 aya çıkartarak, nisan ayını da dahil ettik ve ücreti 4 bin liraya çıkarttık. Toplamda da 31 bin kişiye 124 milyon lira Bakanlık olarak kaynak aktarımı yapacağız.”

“Amacımız Hızlı Bir Şekilde Beyoğlu’nu Eski Canlılığına Geri Getirmek”

Yapımı devam eden Taksim’deki AKM’ye ilişkin son bilgileri de aktaran Ersoy, AKM’nin dünyanın sayılı kültür merkezlerinden birisi olduğunu vurgulayarak, “Dünyayla kıyaslandığında, çok hızlı bir inşaat yaptık. 2019’un Şubat ayında başladık. Sayın Cumhurbaşkanı’mız temelini attı. Muhtemelen bu yılın haziran ayında orayı açacağız. Yüzde 80’den fazlası tamamlandı, artık montaj işlemlerine başlandı.” dedi.

Mehmet Nuri Ersoy, AKM’de 2 bin 38 kişilik büyük bir opera-bale salonuyla 805 kişilik tiyatro ve müzik alanında kullanılacak çok amaçlı ikinci bir salon bulunduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:

“Beyoğlu Kültür Yolu projesinin bir parçası ama kendi içinde de bir kültür yolu var. Müzik ve güzel sanatlarla ilgili kütüphanesi, küçük müzik müzesi, galeriler, çok amaçlı salon, cep sineması, kafeler ve restoranlar gibi birçok kültürel aktiviteyi de içerisinde taşıyan, 24 saat yaşayan bir merkez gibi düşünebilirsiniz. 4 bin kişinin aynı anda kullanabileceği bir mekân olacak. AKM bir yaşam merkezi şeklinde konuşlanıyor ve Beyoğlu Kültür Yolu projesinin bir parçası. AKM ile sınırlamıyoruz, dünyanın enleriyle buluşturduğumuz bir güzergâh aslında bu yol.”

Kültür Yolu projesine dahil olan Galataport’un dünyanın en iyi cruise portu olduğuna dikkati çeken Bakan Ersoy, şöyle devam etti:

“Ama aynı zamanda hem yabancı turist hem de İstanbullular için bir cazibe merkezi. Yukarıya doğru çıktığınızda Galata Kulesi var. Eskiden eğlence ve restoran mekanıydı. Şimdi müze ve cazibe noktası şeklinde kullanılıyor. Bizim en çok ziyaretçi alan yerimiz, Topkapı Sarayı’dır. Fakat Galata Kulesi şu anda Topkapı Sarayı ile aynı sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’yle Beyoğlu’na bağlanıyorsunuz. Atlas Sineması’nı restore ettik ve orası Türkiye’nin ilk sinema müzesi olacak. Biraz daha ilerlediğinizde Mısır Apartmanı’nda Mehmet Akif Ersoy Müze Evi var. Onu da martta milli marşımızın 100. yılına yetiştiriyoruz. Taksim Camisi ramazan ayına yetiştirilmeye çalışılıyor, onun altında İslam Eserleri Kültür Merkezi yapılıyor ve orada da sergiler olacak. Devam edince de AKM’ye geliyorsunuz.”

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, AKM’nin yönetim kuruluna, özel sanat kurumlarından temsilciler de alınacağını dile getirerek, “Pandeminin de zayıflamasıyla birlikte haziran ayı itibarıyla Beyoğlu Kültür Yolu’nda festivaller yoğun bir şekilde başlayacak. Amacımız hızlı bir şekilde Beyoğlu’nu eski canlılığına geri getirmek.” diye konuştu.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL