Güncel

Seyahat Acentalarının sokağa çıkma kısıtlamaları kapsamındaki faaliyetleri

Seyahat Acentalarının sokağa çıkma kısıtlamaları kapsamındaki faaliyetleri

Seyahat acentalarının sokağa çıkma kısıtlamaları kapsamındaki faaliyetleri hakkında duyuru yayınlayan TÜRSAB;   kısıtlamaların uygulandığı gün ve saatlerde TC vatandaşlarına içinde konaklama  ve ulaşım hizmeti  yer almayan günübirlik turların düzenlenmemesi  konusunda uyarıda bulundu.

TÜRSAB tarafından yayımlanan duyuruda şu bilgilere yer verildi:

SEYAHAT ACENTALARININ SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMALARI KAPSAMINDA FAALİYETLERİ HAKKINDA DUYURU

Değerli üyelerimiz,
Bilindiği üzere; Koronavirüs tedbirleri kapsamında T.C. İçişleri Bakanlığı, İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün 18.11.2020 tarihli genelgesi ile hafta içi 21.00-05.00 saatleri ile hafta sonu tüm günü kapsayacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması getirilmiş, bu kapsamda seyahat acentalarının faaliyetlerinin istisna olması için yapılan başvurular neticesinde 20.11.2020 tarihli “Genelge hakkında Soru-Cevap” olarak düzenlenmiş Bakanlık açıklamaları yayınlanmıştır.

İçişleri Bakanlığı 20.11.2020 tarihli “Soru-Cevap” şeklindeki yazısının 12. maddesinde konaklama içeren paket turlar ve transferlerin, 25. maddesinde yabancı turistler için düzenlenen turlar dahil seyahat acentacılığı faaliyetlerinin kısıtlamalardan istisna olacağına yer vermiştir.

Belirtilen hususlar halen yürürlükte olmakla birlikte; bu kapsamda olmayan faaliyetler yaptıkları iddiası ile seyahat acentalarımız hakkında şikayetler ile son günlerde ve özellikle okulların yarıyıl tatili döneminde bazı Valiliklerin ceza uygulamaları yönünde duyumlar Birliğimize ulaşmaktadır.
Birliğimiz tarafından konuyla ilgili durumun anlaşılması için bazı hususları bir kez daha bilgilerinize sunuyoruz:

  • Kısıtlamaların uygulandığı gün ve saatlerde gerçekleşen paket turlarda tur kapsamındaki konaklama tesisine ulaşım ile ulaştırma aralarına transferler istisna kapsamında olup, paket tur programı içinde ören yeri, şehir gezisi gibi unsurların varlığı halinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları istisna kapsamında değerlendirmemektedir.
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için; içinde konaklama hizmeti yer almayan günübirlik turlar da birçok Valilik tarafından kısıtlama kapsamında değerlendirilmektedir.

Sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulandığı gün ve saatlerde konaklama veya ulaştırma hizmeti içermeyen/ günübirlik turların düzenlenmesi halinde mülki amillerce idari işlem tesis edilerek gerek tura katılanlar gerekse turu düzenleyenler için idari para cezası uygulanabileceği hususunu önemle bilgilerinize sunarız.
Saygılarımızla.
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL