Sağlık - Sağlık Turizmi

AHEF: Aşılama hızı çok düşük, Aşı merkezleri kurulmalı…

AHEF: Aşılama hızı çok düşük, Aşı merkezleri kurulmalı…

Aile Hekimleri Dernekleri Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Hüseyin Köz, aşı miktarının yetersizliği ve aşılama merkezleri kurulmamasının aşılama hızının çok düşük olmasına sebep olduğuna dikkat çekiyor.

Dr. Hüseyin Köz, “Covid19 salgınının bitmesinin tek umut kapısı olan aşılamalar yapılmaya devam ediyor. Pandemi koşullarından kurtulmanın ve hayatın normalleşmesinin tek çözümü olan aşılamanın, bir an önce toplumun %60’ını kapsayacak şekilde yapılabilmesi gerekiyor” dedi.

Dünya’da Aralık ayında başlayan aşı uygulamalarına, ülkemizde 11 Ocak haftası ile başlandığının altını çizen Dr. Köz, aşılama yapılan popülasyonu artırmak için iki faktörün önemine dikkat çekti. “Eldeki aşı miktarı ve vatandaşın kolaylıkla randevu alması süreci ciddi anlamda etkilerken, aşı miktarının yetersiz olması aşılama hızını büyük oranda düşürmektedir.”

Dr. Köz hem randevu alımındaki sorunlar için hem de vatandaşın direkt giderek aşısını yaptırabileceği aşılama merkezleri kurulması için AHEF olarak en başından beri çözüm önerileri sunduklarını söyledi.

“Bunlar için okullar veya spor salonları kullanılıp birkaç günde aşılama bitirilebilirdi. Ayrıca Aile Sağlığı Merkezleri pandemi nedeniyle oluşan bu olağan üstü şartlarda aşılama yaparken enjektör, eldiven, maske gibi koruyucu malzemelere sürekli ihtiyaç duymaktadır. Bu dönemde illerimizden koruyucu malzeme dağıtımı yapılmadığı için zaman zaman sıkıntılar yaşadıklarını iletmektedirler. Cephanesi yetersiz bir savaşı kazanmanın güçlüğüne dikkat çekerek, bütün halkımızın mümkün olan en kısa sürede aşılanmasının tamamlanıp, yeniden sağlıklı Türkiye hedefine koşmasını diliyoruz.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL