Güncel

Bakan Ersoy: Şırnak’ın turizm değerlerini ön plana çıkaracağız

Kültür ve Turizm Bakanlığının projeleri kapsamında turizmi 81 ile yaymayı hedeflediklerini belirten Bakan Ersoy, “Şırnak’ın turizm değerlerini öne çıkaracağız. Turizm pastasından hak ettiği payı alması için Bakanlık olarak çalışacağız.” dedi…

Bakan Ersoy: Şırnak’ın turizm değerlerini ön plana çıkaracağız

Kültür ve Turizm Bakanlığının projeleri kapsamında turizmi 81 ile yaymayı hedeflediklerini belirten Bakan Ersoy, “Şırnak’ın turizm değerlerini öne çıkaracağız. Turizm pastasından hak ettiği payı alması için Bakanlık olarak çalışacağız.” dedi.

Çeşitli temas ve incelemelerde bulunmak üzere Şırnak’ı ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Cizre ilçesinin önemli tarihi miraslarından İç Kale ile Hamidiye Kışlası ve Cizre Surları’nda incelemelerde bulundu. Şırnak’ın genç nüfusun en yoğun olduğu şehirlerden biri olduğuna işaret eden Bakan Ersoy, genç nüfusun yoğun olduğu yerlerde Bakanlık olarak kültürel yatırımlara hız verdiklerini kaydetti.

“Bakanlığımızın projeleri kapsamında turizmi 81 vilayete yaymak var. Şırnak’ın turizm değerlerini öne çıkaracağız. İlk başta arkeolojik ve kültürel değerleriyle başlayacağız, sonra turizm değerlerini ön plana çıkararak turizm pastasından hak ettiği payı alması için Bakanlık olarak çalışacağız.” diyen Bakan Ersoy, Kızılay Cizre Gönüllü Merkezinin faaliyetlerine değindi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, “Gönüllülük eğitimleri, gönüllülük atölyeleri, gönüllülük temelli sosyal girişimcilik projeleri Kızılay’ın sahadaki tüm insani yardım programlarına gönüllü olarak katılımın nasıl olacağı ile ilgili eğitimlerin verildiği çok önemli çok faydalı merkez. Kızılay çok önemli bir görevi yerine getiriyor. Hayata geçirilmesinde emeği geçen Genel Başkan Sayın Dr. Kerem Kınık ve yönetim kurulu üyelerine, Genç Kızılay Yönetim Kuruluna ve şube müdürüne, emek sunan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Cizre’de Müze Kompleksini 2022’de Tamamlayacağız

Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan ile görüşen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, daha sonra Bakanlığın Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünce Şırnak İl Halk Kütüphanesine tahsis edilen ve Valilik bahçesinde bulunan Gezici Kütüphane ile Çanakkale Tırı’nda incelemelerde bulundu. Bakan Ersoy, gezici kütüphane ve Çanakkale tırını gezmeye gelen Vakıflar Genel Müdürlüğünce Kırmızı Medrese’de yürütülen restorasyon çalışmalarında sona gelindiğini ifade eden Bakan Ersoy şöyle devam etti: “İnşallah bu yıl sonuna kadar Vakıflar Genel Müdürlüğümüz Kırmızı Medrese’deki restorasyon çalışmasını tamamlayıp ilgili kurumumuza teslim edecek bu yıl içerisinde. Külliye Camisi’ni de restorasyon çalışmaları bu yıl içinde tamamlanarak tekrar hizmete alacağız.”

Şırnak’ta daha önce hasar gören 4 bin 600 metrekarelik alan üzerinde bulunan kütüphane ve kültür merkezini yeniden inşa etme kararı aldıklarını aktaran Bakan Ersoy, projelendirme ve ihale aşamasını Ağustos ayına kadar hızlı bir şekilde tamamlamayacaklarını, 2022 yılında hizmete açacaklarını anlattı.

“Müze Külliyesi Şeklinde Hizmet Verecek”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Cizre’deki kütüphanenin şu anda kirada bulunduğunu, burası ile ilgili de projelerin tamamlandığını ifade ederek şunları söyledi: “3 bin 500 metrekarelik bir arsamız var. Orada bir kütüphane planlıyoruz. Mart ayında projesi hazır olur, ihalesini de yapıyoruz ve hızlı bir şekilde 2022’de onu da hizmete alacağız. Cizre İç Kale’ye de ziyaretimiz oldu. Orada da çok detaylı bir kompleks var biliyorsunuz. Bu kompleks kapsamında bir müze kompleks oluşturuyoruz. Onun da projesi tamamlandı. Mart ayında hızlı bir şekilde ihalesini yapacağız. Cizre’de, El-Cezeri Bilim ve Teknoloji, arkeoloji, kent ve etnografya müzelerinden oluşan müze kompleksini 2022’de tamamlayacağız. Burası bir müze külliyesi şeklinde hizmet verecek.”

Mobil Tır Projesi Anadolu’nun her yerinde…

Kültür ve Turizm Bakanlığının Mobil Tır Projesi olduğuna işaret eden Bakan Ersoy, Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi’ni  herkesin ziyaret etmesi için bütün ilçelere ulaştıracaklarını vurguladı. Bakan Ersoy, bölgeye tahsis ettikleri gezici kütüphaneye de değinerek kütüphanesi olmayan bölgelerde ağırlıklı olarak dolaşacak tırın Türk Dil Kurumunun, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünün, Yunus Emre Enstitüsünün ve Vakıflar Genel Müdürlüğünün kitaplarını vatandaşlarla buluşturduğunu bildirdi.

Yine Bakanlığın Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğünün küçük çocuklar için yüklediği yapbozları da bu ziyaretler sırasında çocuklara dağıtacaklarını, eksik olan kitapları da bu vesileyle tamamlayacaklarını dile getiren Bakan Ersoy, “Genel müdür arkadaşlarım şimdi hemen tırların başına geçsinler, ziyaret etsinler, kitap eksiklerini tamamlayalım.” ifadesini kullandı.

Şırnak’ı düzenli olarak ziyaret edeceklerini ve eksiklerinden Kültür ve Turizm Bakanlığı ile bağlı kurumlara ait olanları hızla karara bağlayarak hayata geçireceklerini kaydeden Bakan Ersoy, “Açıkçası bu illere pozitif ayrımcılık yaparak, daha hızlı hizmet gitmesini sağlayacağız. Kararını aldığımız yatırımların uygulamasını hep beraber göreceğiz.” şeklinde konuştu.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL