Güncel

Doğan Cüceloğlu fikirleri ve eserleriyle sonsuza dek yaşayacak

Ünlü psikolog ve yazar Doğan Cüceloğlu 83 yaşında İstanbul’da hayatını kaybetti. Bir süre önce anjiyo olan Cüceloğlu’nun evinde düşme sonucu kafasını yere vurmasıyla hayatını kaybettiği bilgisi verildi. Ailesine, sevenlerine, edebiyat,..

Doğan Cüceloğlu fikirleri ve eserleriyle sonsuza dek yaşayacak

Ünlü psikolog ve yazar Doğan Cüceloğlu 83 yaşında İstanbul’da hayatını kaybetti. Bir süre önce anjiyo olan Cüceloğlu’nun evinde düşme sonucu kafasını yere vurmasıyla hayatını kaybettiği bilgisi verildi. Ailesine, sevenlerine, edebiyat, bilim ve sağlık dünyasına sabır ve başsağlığı diliyoruz. Fikirleri ve eserleriyle sonsuza kadar yaşayacak.

turizmhaberleri.com-haber merkezi

“Madem insan doğdum, o zaman olabileceğim en iyi insan olmalıyım.” sözleriyle, kitapları ve seminerleriyle Türk halkının sonsuz sevgisini kazanan psikolog, bilim insanı  ve yazar Doğan Cüceloğlu’nun vefatı her yaş ve her kesimde büyük üzüntü yarattı. “Mükemmel değil, iyi insan yetiştirmeyi hedefleyin.” diyen Cüceloğlu, tüm hayatı boyunca insanlık ve toplum için çalıştı.

Son kitabında “Var mısın?” diye sordu okurlarına.  Hepimiz VARDIK onunla ama YOK artık aramızda. Sosyal medyada kitabı ile ilgili açıklamalarda bulunuyordu, canlı sohbetin saatini bildiriyordu Mütevazi, samimi, olduğu gibi, samimi yaklaşımları ile topluma ışık tuttu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı vefat ile ilgili “Bilimsel makaleleri, kitapları ve verdiği eşsiz seminerlerle Türk halkının gönlünde özel bir yer edinen değerli psikolog Doğan Cüceloğlu’nun vefatını derin bir üzüntüyle öğrendik. Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesi ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Kendi anlatımı ile Doğan Cüceloğlu’nun hayatı:

On bir çocuklu bir ailenin on birinci çocuğu olarak Mersin’in Silifke kasabasında doğmuşum. On yaşındayken annemi kaybettim ve ölümün ne demek olduğunu anladım: artık onu bir daha hiç göremeyecek, dokunamayacak, naz edemeyecektim.

Silifke’de en yüksek dereceli okul olan ortaokulu bitirdikten sonra subay olan ağabeylerimin yanında Ankara ve Kırklareli’nde okudum ve Kırklareli Lisesi’nden mezun oldum. Kırklareli lisesinde ilk aşk şiirimi yazdım.

Ankara Atatürk Lisesi’nde edebiyat ve kompozisyon öğretmenim olan Cahit Okurer bir gün ne olmak istediğim sordu; mühendis olmak istediğimi söyledim. Bilim adamı olmak istemez misin, dedi. Onun etkisi altında İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü’ne yazıldım ve oradan mezun olduktan sonra ABD’de Illinois Üniversitesi’nde doktoramı yaptım. Uzmanlık alanım iletişim psikolojisidir.

Amerika’da doktora öğrencisiyken, benim gibi doktora öğrencisi olan Kaliforniya’da doğmuş büyümüş Emily ile tanıştım ve evlendim. On bir yıl süren evliliğimizde üç çocuğumuz oldu: Ayşen, Elif ve Timur.

Evlendiğimde ne kendimi tanıyormuşum, ne de evliliğin ne olduğunu. Silifke’de büyürken çevremde gördüğüm evlilik, koca, baba modelleriyle Kaliforniya’da büyümüş feminist bir Amerikalı kıza kocalık yapmaya çalıştım. Sonuç: hem ben çok ıstırap çektim hem de Emily’e acı çektirdim. Benim şimdi yüreğimi en çok yakan çocuklarıma verdiğim acılar. Onlardan dört yıl ayrı yaşadım.

Yaşadığım acılar her şeyi bilmediğimi, öğrenmem gereken çok şey olduğunu gösterdi ve yalnız bilgi yönünden değil, insan olarak gelişmem gerektiğine ikna oldum.

Kendimi geliştirme süreci içinde kitap yazmaya başladım; ilk kitabım İnsan İnsana bu sürecin ilk ürünüdür. Gelişim süreci içinde kazandıklarımı kitaplar yoluyla paylaşmaya devam ediyorum.

Amerika’daki görevimden emekli olup ayrıldıktan sonra Türkiye’de kitap yazmayı sürdürdüm. Kitap yazmanın yanı sıra konferanslar ve seminerler verdim, televizyon programlarına başladım.

Şu devrede önceliğim kitap yazmak. Şu ana kadar kendi yazdığım 13 kitap var,  bir de benim yaşamımın anlatıldığı, Canan Dila tarafından yazılmış İnsanı ararken adlı bir kitap.

DOĞAN CÜCELOĞLU KİTAPLARI

-Derviş’in Aklı Profesör Ahmet Dervişoğlu ile Sohbetler, 2016

-Öğretmen Olmak

-İnsan İnsana

-İnsan ve Davranışı

-İçimizdeki Çocuk

-İyi Düşün Doğru Karar Ver

-Yetişkin Çocuklar

-İçimizdeki Biz

-Savaşçı

-‘Keşke’siz Bir Yaşam İçin İletişim

-‘Mış Gibi’ Yaşamlar

-Başarıya Götüren Aile

-Bir Kadın Bir Ses

-Korku Kültürü

-İletişim Donanımları

-Onlar Benim Kahramanım

-İnsanı Ararken Damdan Düşen Psikolog

-İnsan İnsana Sohbetler 1

-Gerçek Özgürlük

-Var Mısın?

YORUMLAR (1)

  1. Irem Goulding diyorki:

    Cok kiymetli insanlarimiz aramizdan birer birer ayriliyorlar. Cok uzuluyoruz. Butun sevenlerine ve ailesine sabirlar diliyorum. Allah rahmet eylesin.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL