Sağlık

Uyku Neden Önemli?

Devam eden uyku sorunlarını bağışıklık sistemi ve hafızayı olumsuz etkilediğine dikkat çeken Medikal Turizm Derneği Başkanı Uzm.Dr.Sinan İbiş; “uykusuzluk enfeksiyonla savaşma yeteneğini azaltır. Ortalama uyku süresi geceleri ve düzenli olmak..

Uyku Neden Önemli?

Devam eden uyku sorunlarını bağışıklık sistemi ve hafızayı olumsuz etkilediğine dikkat çeken Medikal Turizm Derneği Başkanı Uzm.Dr.Sinan İbiş; “uykusuzluk enfeksiyonla savaşma yeteneğini azaltır. Ortalama uyku süresi geceleri ve düzenli olmak üzere günde 7-8 saat olmalıdır.” dedi.

Uzm. Dr.Sinan İBİŞ

Medikal Turizm Derneği Başkanı

Uyku Neden Önemli?

İşimiz, ailemiz ve sosyal yaşam sorumluluklarımızla dolu yoğun hayatımızı sürdürebilmek için uykudan fedakârlık yapmak çok kolay! Fakat bu stratejinin önemli bir sorunu uykunun bize bir sonraki yoğun gün için gerekli enerjiyi kazandıracak olmasıdır. Vücudumuza yenilenmek için gerekli zamanı vermezsek, yani uyumazsak ertesi gün için gerekli enerjimiz olmayacağı ortadadır.

Uykunun onarıcı gücü…

Bilim adamları uykunun beyin ve vücut üzerindeki etkilerini araştırmaya devam ederken, uyku sırasında gereksiz bilgilerin beyinden temizlendiğine inanılıyor. Uyku vücudun dinlenmesi ve yenilenmesi için de oldukça önemli. Uykusuzluk sağlığınızı ve zindeliğinizi çeşitli şekillerde etkileyebilir. Devam eden uyku sorunlarının olası etkileri şunlar olabilir;

 • Bağışıklık sisteminiz olumsuz etkilenir. Uykusuzluk enfeksiyonla savaşma yeteneğini azaltır.
 • İştah hormonları üzerinde etkilidir ve kilo almaya sebep olur.
 • Psikolojik durumunuzu olumsuz etkiler ve ilişkilerinizi bozabilir.
 • Hafızanızı olumsuz etkiler.
 • Verimliliğinizi düşürür.
 • Tıbbi sorun riskini arttırır, tip 2 diyabet ve kalp rahatsızlıklarının sebebi olabilir.

Ne kadar uyumalısınız?

Ortalama uyku süresi geceleri ve düzenli olmak üzere günde 7-8 saat olmalıdır. 6 saatin altında uyku ile yetindiğini söyleyen insanlar olmakla birlikte bunun oldukça az rastlanan bir durum olduğunu belirtmekte fayda var. Bu insanlar genelde uykusuzluğun etkilerini telafi etme konusunda daha iyidir, ancak uzun vadede bunun olumsuz etkilerinden kaçınmaları olası değildir. Hafta içinde az uyuyup hafta sonları bunu telafi etme şansı olup olmadığı da çok merak edilen bir konudur. Maalesef bu mümkün olmaz. Düzenli ve sağlıklı bir uyku tüm günlere yayılmalıdır. Bir gün fazladan uyumak uykusuz geçen bir gecenin ardından fayda sağlayabilir, ancak uzun vadede doğru bir strateji değildir.

Uyku önceliğiniz olmalı…

Uyku düzeninizi iyileştirmeye başlamak için;

 • Küçük adımlarla başlayın. Her gün yatağa 10 dakika daha erken girmeyi deneyin. Gün içinde yorgun hissediyorsanız yatma zamanını biraz daha öne alın.
 • Gündüz kestirme alışkanlığınız varsa 20-30 dakikayı aşmayın ve 15:00’den sonra gündüz uykusu uyumayın.
 • Kafeinden uzak durun.
 • Düzenli egzersiz yapın, fiziksel aktivite önemlidir.
 • Uyku için bir ritüel geliştirin. Her gece aynı saatte yatıp, sabah aynı saatte kalkın.

Pek çok insan uykunun bir lüks olduğunu düşünür. Oysaki iyi uyku iyi bir yaşam için zorunluluktur ve önceliğimiz olmalıdır.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL