Güncel

Anadolu’dan kaçırılan 412 Eserimiz Daha Türkiye’ye Geliyor

Anadolu’dan kaçırılan 412 Eserimiz Daha Türkiye’ye Geliyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın tarihi eser kaçakçılığıyla mücadele çalışmaları kapsamında 412 eser daha önümüzdeki hafta Türkiye’ye getirilecek. Macaristan’dan iadesi sağlanan eserler Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na 25 Şubat’ta törenle teslim edilecek.

Macaristan’a resmi temaslar dolayısıyla gidecek olan Bakan Çavuşoğlu eserleri Macaristan Dışişleri Bakanı Péter Szijjártó’dan teslim alacak. Roma Dönemi’ne ait mermer heykel başı, mermer figürin, metal, ahşap ve taş buluntular ile birlikte sikkelerden oluşan eserler Bakan Çavuşoğlu’nun uçağı ile Türkiye’ye ulaşacak. Kültür ve Turizm Bakanlığına teslim edilecek tarihi miras Anadolu Medeniyetleri Müzesinde sergilenecek.

Bakanlık Kaçakçının da Peşini Bırakmıyor

 Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Viktor Matiz’in iade sürecinin hızlanmasında Kültür ve Turizm Bakanlığına destek verdiği küçük buluntu niteliğindeki eserler 2015 yılında Macaristan gümrüğünde yakalandı.

Macaristan kolluk birimlerinin yaklaşık 6 yıl önce bir Türk vatandaşının aracında yaptığı aramada tespit ettiği eserler Macaristan Interpol’ü tarafından İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Interpol-Europol Daire Başkanlığına bildirildi. Interpol Türkiye’nin eserleri Kültür ve Turizm Bakanlığına bildirmesi üzerine de iade süreci başlatıldı.

Eserlerin Anadolu kökenli oldukları Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdürlüğü ile Selçuk Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ertekin Doksanaltı tarafından hazırlanan uzman raporlarıyla belirlendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, kimlik bilgilerinin tespiti sonrasında olaya karışan vatandaş hakkında da suç duyurusunda bulundu.

İstanbul 15’i Ağır Ceza Mahkemesi tarafından hakkında 5 yıl mahkûmiyet kararı alınan şahısın istinaf yoluna başvurması üzerine ise Bakanlık yargı süreci halen devam eden davada yine müdahil oldu.

Türkiye’ye Getirilecek Eserler:

Heykel Başı – Mermer- Roma Dönemi

(20 cm uzunlukta, açık renkli sakallı insan portresinin tasvir eden açık renkli taş heykel)

 

Figürün- Mermer- Roma Dönemi
(Kafa, uzuvları yok, 25 cm*5 cm ebatlarında)

 

Sikke- Gümüş- Grek Dönemi
Sikke- Bronz- Roma-Grek Dönemi

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL