Güncel

INTHA: Kısa Çalışma Ödeneği (KÇÖ) Ötelensin

INTHA: Kısa Çalışma Ödeneği (KÇÖ) Ötelensin

25 Mart 2020’den  itibaren uygulanmaya başlayan kısa çalışma ödeneği desteğinin 31 Mart tarihine kadar son kez uzatılacağının açıklanması turizm sektörünü harekete geçirdi. Uluslararası Otelciler Derneği (INTHA) Başkanı Barış Türer; Kısa Çalışma Ödeneği (KÇÖ) nin ötelenmesi çağrısında bulundu.

Güncellenen kısa çalışma ödeneği desteği birinci yılını dolduruyor. Destekten yararlanan kişi sayısı 3 milyon 756 bin, bunlara yapılan ödeme ise 27 milyar 666 milyon liraya ulaştığı belirtildi. Çalışılmayan günler için, son 12 aylık ortalama kazancının yüzde 60’ı oranında ödemenin yapıldığı KÇÖ desteği, Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 31 Mart 2020’ye kadar uzatıldı.

INTHA tarafndan yapılan açıklamada; “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uzatmaya ilişkin açıklamasında “son kez” ibaresini kullanması bu tarihte kısa çalışmanın sona ereceği ve 30 Haziran 2021’e kadar uzatma yetkisinin kullanılmayacağı şeklinde yorumlandı. Ancak, kısa çalışma 31 Mart itibarıyla sonlandığında eğer fesih yasağı da (işten çıkarma) 17 Mart tarihinde biter ve uzatılmazsa iş gücü piyasasında kritik gelişmeler yaşanabilir.” ifadelerine yer verildi.

Uluslararası Otelciler Derneği (INTHA) Başkanı Barış Türer, mevcut koşullarda her şey planlandığı gibi gitse bile konaklama sektöründe işlerin en erken haziran’da dönemsel ve bölgesel olarak normale dönebileceğini belirterek, Kısa Çalışma Ödeneği’nin en az iki ay daha ötelenmesi, Mayıs ayında Ramazanın da bitişiyle durumun gözden geçirilerek günün koşullarına göre; en azından yine belli bölgeler baz alınarak konaklama sektörünün emekçileri için Ekim ayına kadar devam ettirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. 2019 Yılında 35 milyar dolara yakın bir getiri ile ülke ekonomisine katkı sağlayan sektörümüz, 2020 yılında da KÇÖ’nün de desteği ile ülke ekonomisine 12 milyar dolar ile katkısını sürdürmüş ve gösterdiği üstün başarı ile de pandemi döneminde en çok misafir ağırlayan ilk 5 ülke arasında yerini almıştır. KÇÖ uygulamasının başlatılmasına neden olan koşullar konaklama sektörü açısından bugün de devam ederken, Sayın Cumhurbaşkanımıza da uygulamayı en az haziran ayına kadar ötelenmesi ricasında bulunuyor, Mübarek Ramazan ayına girerken kaçınılmaz olarak istihdam kaybı ile karşı karşıya kalmaktan endişe ettiğimizi belirtmek istiyoruz. dedi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL