Sağlık

Uyku ile İlgili Bilmek İstedikleriniz

Uyku konulu yazısı dizisinin ikinci bölümünde uyku sorunu yaşayanların sorularını yanıtlayan Uzman Dr. Sinan İbiş; uyku kalitesini etkileyen faktörler ve uyku düzeni oluşturulması için yapılması gerekenleri yazıyor. Uzm.Dr.Sinan İBİŞ- Uyku..

Uyku ile İlgili Bilmek İstedikleriniz

Uyku konulu yazısı dizisinin ikinci bölümünde uyku sorunu yaşayanların sorularını yanıtlayan Uzman Dr. Sinan İbiş; uyku kalitesini etkileyen faktörler ve uyku düzeni oluşturulması için yapılması gerekenleri yazıyor.

Uzm.Dr.Sinan İBİŞ-

Uyku ile İlgili Bilmek İstedikleriniz…

Hafta içi az uyuduğum için hafta sonları geç kalkıyorum. Tüm hafta daha sağlıklı uyumak için ne yapmam gerekir?

İnsan vücudunun dinlenebilmek için 7-8 saat uykuya ihtiyacı vardır, aksi durumda kendinizi yorgun hissedersiniz. İnsanlar genelde hafta içi kaçırdıkları uykuları hafta sonları uzun uyuyarak telafi etmeye çalışırlar, bu biraz yardımcı olsa da tam çözüm değildir. Sağlıklı uyku için bir uyku düzeni oluşturmanız gerekmektedir.

Uyku düzeni nasıl oluşturabilirim?

Uyku düzeni için uygulanması son derece kolay birkaç öneri şunlardır;

– Yatmadan 3-4 saat önce egzersiz yapmayın.

– -Yatmadan 30-60 dakika önce kendinizi uyumaya hazırlayacak bir ritüel oluşturun.

-Her gece aynı saatte yatın.

-Gün içinde kestirmekten kaçının.

-Yatmadan önce alkol kullanmayın.

-Saat 15:00’den sonra vücudunuz hassas ise 12:00’den sonra kafein kullanmayın.

Her gece 7-8 saat uyumama rağmen sabahları yorgun uyanıyorum ve gün boyu uykulu oluyorum? REM uykusuna dalamıyor olabilir miyim?

7-8 saat uyumanıza rağmen bu semptomları yaşıyorsanız bir hekime görünmenizde fayda olacaktır. Uyku apnesi, narkolepsi ve gecikmiş uyku fazı gibi rahatsızlıklar uyku kalitenizi etkiliyor olabilir.

Gece uyanıyor ve yeniden uykuya dalamıyorum? Bunun bir açıklaması olabilir mi?

Uyku sorunu yaşayan insanların pek çoğu bu sorunu dile getirmektedir. Uyku testi ile altında yatan sebepleri tespit etmek gerekir.

Uyku kalitesini etkileyen diğer faktörler nelerdir?

Uyku kalitesini etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır.

-Geceleri bir uyku kıyafeti (pijama) giymek beyninize uyku zamanının geldiği mesajını verecektir. Sıcak seviyorsanız yün veya müflon değil, pamuklu veya terletmeyen kumaşları tercih etmelisiniz. Serin olmaktan hoşlanıyorsanız ipek veya pazen kullanmak iyi alternatiflerdir.

-Yatmadan önce yenen baharatlı yiyecekler asit reflüsü veya mide yanmasına sebep olarak uykunuzu olumsuz etkiler. Bu tür yiyecekler uyku apnesi sorunlarını kötüleştirebilir. Mide asidi yemek borusundan geri gelirse hava yolunu tahriş ederek horlamaya sebep olur.

-Evcil hayvanlarınızı çok sevdiğinizi biliyoruz, ancak gece sizi uyandırmaları uyku kalitenizi olumsuz etkileyecektir.

-Gece yatmadan duş almak iyidir. Ancak sıcak duş alınmamalıdır. Uykuda vücut sıcaklığı düşer, yatmadan önce alınan sıcak duş ile vücut ısısını yükseltmek uykuya dalma süresini olumsuz etkiler. Ayrıca gece yatmadan spor yapmak (ki bu da uykuyu olumsuz etkiler) ardından duş almak uykuya dalmayı daha da zorlaştıran bir etkendir.

-Sigara içenler geceleri daha sık uyanırlar ve içmeyenler kadar sağlıklı bir uyku uyuyamazlar. Sigara kullananlar uykudan dinlenmiş kalkmama sorununu kullanmayanlardan 4 kat daha fazla bildirmişlerdir. Sigaranın bırakılması sonrasında bile uyku sorunlarının düzene girmesi uzun zaman alacaktır.

 Depresyon ve uykusuzluk arasında ilişki var mıdır?

Depresyon ve uyku sorunları yakından bağlantılıdır. Uykusuzluk çeken kişiler iyi bir gece uykusu uyuyanlara göre on kat daha fazla depresyon geliştirme riskine sahip olabilir ve depresyonlu insanların %75’i uykuya dalmakta güçlük çeker.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL