Dünya

İngiltere’de turizmciler için 40 gün sayımı başladı

İngiltere’deki son gelişmeleri, normalleşme planları, aşılama süreci, iki ülke arasındaki turizme yönelik öngörü ve önerilerini yazan Londra merkezli Edwin Holidays Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Uğur Bulut;   önümüzeki 40 günün..

İngiltere’de turizmciler için 40 gün sayımı başladı

İngiltere’deki son gelişmeleri, normalleşme planları, aşılama süreci, iki ülke arasındaki turizme yönelik öngörü ve önerilerini yazan Londra merkezli Edwin Holidays Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Uğur Bulut;   önümüzeki 40 günün turizmciler açısından  en doğru ve en verimli şekilde kullanılması gerektiğine dikkat çekiyor.

UĞUR BULUT-

40…

Bugüne kadar Türkiye turizm sektörü çalışanları ve işletme sahipleri birçok başarılı işe imza attı. Umudunu hiçbir zaman kaybetmeyen tek sektör turizm oldu. Amaçlarımız ve hedeflerimiz doğrultusunda birlik ve bütünlük içinde hareket ederek bu zor dönemi birlikte atlatacağımıza inanlardanım.

En değerli hazinemiz olan ruh, beden sağlığımızı kaybetmememiz dileği ile bu ayki yazımda İngiltere pazarındaki gelişmeleri ve naçizane önerilerimi sizlere aktaracağım.

Yazımın başlığını “40” koymamın nedeni, İngiltere pazarında yaz tatil planlamaları 12 Nisan 2021 tarihinde verilecek hükümetin kararları doğrultusunda şekillenecek olması. Önümüzdeki bu kırk günü en doğru ve en verimli şekilde geçirmeliyiz.

Öncelikli olarak İngiltere’deki son durum hakkında birkaç bilgi paylaşmak istiyorum:

-İngiltere hükümetinin ve sağlık çalışanlarının üstün gayreti ile ülkede aşılama süreci tüm hızı ile devam etmekte. İngiltere hükümeti ilk olarak Aşı Bakanı atamasının ardından yapılan sosyal planlamalar ve ekonomik paketler sayesinde pandemi dönemini en az hasarla atlatmak istiyor. Ülkede ilk doz aşılanan kişi sayısı yirmi bir milyon kişiye, ikinci doz aşılmada ise bir milyon rakamına ulaştı. İngiltere’de 1 Mart Pazartesi’den itibaren, 60 ila 63 yaşları arasındaki yaklaşık 2 milyon kişi Covid-19 aşısı olmaya davet edildi. 15 Nisan’a kadar 50 yaşın üzerindeki herkesin aşılanması planlanıyor. İngiltere hükümeti Haziran ayı sonuna kadar ülkede yaşayan herkesin aşılamasını bitirmek istiyor. Bir yıldır evde izole olan 56 milyon aşılanmış insan Haziran sonunu dört gözle bekliyor. Bunun ilk sinyallerini biz acenteciler Başbakan Johnson açıklamaları sonrası hissedilir derece yaşadık. Birçok kişi acenteleri arayarak uçuşlar ve sezona yönelik tatil paketi soruları sormakta.

-Tüm dünyada olduğu gibi İngiltere ekonomisi de pandemiden ötürü sorunlar yaşamakta. İşsizlik oranı 2009’dan beri ilk defa %5 seviyelerine çıktı. Devlet yardımları pandemi döneminde hiç durmadan devam etti ve ileri günlerde ilave destek paketleri açıklanacak.

-İngiltere’de faaliyet gösteren şirketlerin birçoğu çalışma ofislerini kapatma kararı aldı. İnsanların evden çalışmaları yönünde ciddi adımlar atılıyor. İngiltere hükümeti evlerden çalışmayı destekleyici önlemler almaya devam ediyor. Yakın zamanda çalışma gün sayılarında değişikliğe gidilecek. Ofislerde haftada 3 veya 4 gün çalışma modeline geçilmesi planlanıyor.

Türkiye, İngiltere pazarında bu yaz sezonunda başarılı bir operasyon yapmak istiyorsa;

Öncelikli olarak şunu belirtmeliyim, rakiplerimiz uyumuyor ve bu pastadan pay vermek istemiyorlar. Yunanistan, Güney Kıbrıs ve İspanya, AB bünyesinde aleyhimize kararlar aldırmaya devam ediyor ve aldırmaya da devam edecek. Bu duruma en dikkat çeken örneklerden birincisi; Yunanistan Dijital Aşı Pasaportu kartını oynayarak AB üyesi tatilcilerin yollarının Türkiye ile kesişmesini istememesi. Fransa’nın desteği ile güçlü lobi faaliyetleri devam ediyor. Avrupa Birliği birlik sınırları içerisinde tatil yapılmasına imkan sunmak istiyor. Birlik dışında tatil yapılmamasının önünü her geçen gün kapatıyor. İkinci örnek; Alman Tur Operatörü Alltours kendi işlettiği Allsun (Mallorca, Kanarya Adaları ve Yunanistan‘da toplam 45 tesis) otellerinde aşı olmuş turistleri kabul edeceğini açıklaması. Dünyada birçok otel işletmesi de bu yönde kararlar almaya başladı. Crystal Cruises, yolcularının sefere çıkmadan en az iki hafta önce Covid-19’a karşı tamamen aşılanmasını istiyor.

Üçüncü örnek ise Güney Kıbrıs,  Kuzey Kıbrıs’a geçişleri durdurdu. Güney Kıbrıs’tan Kuzey Kıbrıs’a artık geçiş yapılamayacak. Ve son örnek olarak, İngiltere’de öğrencileri ve evlerinde yaşayan tüm bireyleri kapsayan karara göre, testler haftada iki kez verilecek ve kişilerin Covid-19 semptomu olup olmadığına bakılmayacak. 30 dakikada sonuç veren test kitleri kullanılacak.

Rakiplerimizin bu engellemelerine ve İngiltere’deki uygulamalara aşağıdaki 8 madde ile karşılık verirsek İngiltere pazarı için sorunsuz bir sezon yaşayacağımıza inanıyorum.

-Turizm çalışanları acil olarak aşılanmalı,

-Havalimanlarında uçuş öncesi ve turizm bölgelerinde ücretsiz hızlı test kitlerini kullanılmalı,

-Gelen misafirlere ücretsiz seyahat sigortası yapılmalı,

-Güvenli Turizm Sertifikası güncellenmeli,

-Yıllardır Türkiye pazarında ciddi karlar elde etmiş tur operatörlerine baskı yapılmalı,

-THY, Pegasus, Sunexpress ve Corendon uçak firmaları İngiltere pazarına adeta çıkarma yapmalı. Aktarmasız direk uçuşlara önem verilmeli. Uçak bilet fiyatları aşırı pahalı olmamalı, yolcuya fazla kg hakkı ücretsiz verilmeli.

-Tüketiciye son dakikaya kadar ücretsiz tatil paket iptal ve değişiklik hakkı verilmeli, otel kontratlarında mevcut no show maddesi askıya alınmalı.

-Yurt dışında hizmet veren Türkçe konuşan acenteler desteklenmeli ve Türkçe konuşan acenteler Türkiye tanıtım ofisleri olarak kullanılmalı. Bu ofisler promosyon malzemeleri ile desteklenmeli.

İngiliz turistin Türkiye’ye gelmesi için dört neden:

-BIREXIT sonrası AB’den ayrılan İngiltere ile Türkiye arasında yapılan “Serbest Ticaret Anlaşması” iki ülke arasındaki ilişkileri daha sıkı sıkıya bağlanması turizm sektöründe de etkisini gösterecektir. Geçmiş yıllara baktığımızda, İngiltere ile Türkiye arasında ilişkiler hiç bu kadar iyi olmamıştı.

-2020 yılında İngiltere nüfusunun neredeyse %90’nı tatil yapamadı. Yılda sekiz defa tatile çıkan bir ulusu zapt etmek kolay değil. Düşük maliyet, kaliteli tesisler, ikliminin uygunluğu ve güneşli gün sayısının çokluğu Türkiye tatil paketlerine ilgiyi artıracaktır. Döviz kurlarındaki caziplik her zaman İngiliz pazarının dikkatini çekmiştir.

-Türkiye’ye gelen İngiliz turistlerin % 64’i ilk defa geliyorlar. Türkiye’ye birden fazla gelen turistlerin oranı ise %35’tir. Bu oran hiçte küçümsenmeyecek bir rakam. Bu müşteri kitlesi daha uzun zaman diliminde konaklama yapmak isteyecek, konaklama gün sayısı artacaktır.

-İngiltere ile AB ülkeleri arasında BIREXIT sonrası ticarette çok ciddi sıkıntılar yaşanıyor. İngiltere ile AB arasında gümrüklerde yaşanan problemlerden ötürü şu an tam bir kaos yaşanmakta. Bazı mevzuatlar bile hala belli değil. Birçok ürün gümrüklerde bekliyor. İngiltere ile AB arasında bu problemler bu yıls onuna kadar devam edecektir. Bu problemlerin benzerlerini uçuşlarda ve turizm sektöründe de göreceğiz. Zira en son Almanya ve İngiltere arasında slot savaşları yaşanmıştı.

İngiltere pazarı tatil trendlerine göz atacak olursak; eski favori destinasyonlarda yeniden buluşulması, yapılması gerekenler listesinde yer alan tatil planları, yürüyüş ve keşif turları, ruh ve beden sağlığı paketleri, karavan, yat ve villa kiralamanın ön plana çıkmakta.

İngiltere’de siber saldırılarda %400 artış var, online alışveriş arttıkça bu alan da tehlikeler de artmakta. Siber güvenliğin öneminin her geçen gün daha çok farkına vardığımız bir dönem yaşıyoruz. Teknolojik olarak müşterilerin datalarını koruyan tesisler kazanmaya devam edecektir. Müşterilere ait kişisel bilgiler ve banka bilgilerinin korunması yönünde adımlar atılmalı. İleride başımızın ağrımasını istemiyorsak gerekli önlemler alınmalı.

En iyi gelişmelerden biri ise İngiltere’de aşı yerine hap veya burun spreyi şeklinde ilaçların pandemi döneminde kullanılacak olması. İngiltere aşıda olduğu gibi hap veya burun spreyi buluşuna en yakın ülkelerden biri. Sürpriz haberler yakın zamanda gelebilir.

Son olarak; Dünyada Paris İklim Anlaşması’nı onaylamayan 6 ülke kaldı. Bunlardan biri de maalesef Türkiye. Çevreyle barışık yeşil sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji, çevre konusunda artık Dünya ve Avrupa’nın ortak hareket ettiği bir dönemde tüketici daha da bilinçleniyor. Çevreci oteller ve geri dönüşüm konularında kendilerine değer katan tesisler ve şirketler bir adım daha önde olacaklardır.

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL