Güncel

Turizmcilerin kafasında Kontrollü Normalleşme soruları..!

1 Mart itibariıyla başlayan kontrollü normalleşme süreci turizmcilerin sıcak gündeminde. TURGÖN Platformu kurucu Başkanı Aydın Yaylacıklılar, meslek örgütü TÜRSAB’a seslendi.  Normalleşme süreci ile ilgili seyahat acentalarının  pek çok sorusu olduğunu..

Turizmcilerin kafasında Kontrollü Normalleşme soruları..!

1 Mart itibariıyla başlayan kontrollü normalleşme süreci turizmcilerin sıcak gündeminde. TURGÖN Platformu kurucu Başkanı Aydın Yaylacıklılar, meslek örgütü TÜRSAB’a seslendi.  Normalleşme süreci ile ilgili seyahat acentalarının  pek çok sorusu olduğunu belirten Yaylacıklılar;  TÜRSAB’ı sektörün normalleşmeye hazırlanması için resmi makamlarla  dersini çalışmaya davet etti.

NİLGÜN ATAR-

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan yeni kontrollü normalleşme sürecinde turizm sektörü ile ilgili bir başlık yok henüz. Turizmciler hala önlerini göremiyorlar. Dünyanın en büyük krizinde  ağır hasarla ayakta durmaya çalışan turizm sektörü  ülkemizde en sahipsiz sektörlerin başında geliyor. 15 aydır beklemede olan seyahat acentaları,  kendileri soruyor, kendileri cevaplıyor; zira meslek örgütü TÜRSAB ile üyeleri arasındaki iletişimsizlik  pandemide bile aşılamadı , ses gelmiyor karşı taraftan.

Geçtiğimiz günlerde Halkbank TÜRSAB işbirliğinde imzalanan kredi desteği protokolü haberiyle umutlanan seyahat acentaları, her türlü detayın verilip  faiz oranının açıklanmaması üzerine şok yaşadılar. Bankaya giden turizmciler ise kredi paketinin hibe veriliyormuş gibi büyük bir gürültüyle sunulmasına tepki gösterdi. Aslında diğer kredilerden farkı olmayan bu paket için  ek olarak Türsab belgesi isteniyor. Özetle seyahat acentalarının görüşlerine göre; kredi paketi pandemide çok kan kaybetmiş TÜRSAB üyelerine destek olmaktan uzak. Örneğin İngiltere’de seyahat acentaları maaşlarının yüzde 80 i ve  kiralarının tamamı  devlet tarafından ödeniyor, ayrıca talep edildiğinde  Belediye de devreye giriyor destek için.

2020 yi destek bekleyerek geçiren seyahat acentaları için 2021 de  değişen bir durum olmadı. 1 Mart itibariyle  iller dört riskli bölgede değerlendirildiğinden kontrollü bir normalleşme söz konusu. Her bölge ve il taşıdığı risk ve vaka sayılarının grafiği kadar normalleşebiliyor.

Kontrollü normalleşme süreci turizmcilerin gündeminde. TURGÖN Platformu kurucu Başkanı Aydın Yaylacıklılar, normalleşme sürecinde turizmcileri ilgilendiren soruları paylaşarak meslek örgütü Türsab’ı sektörün normalleşmeye hazırlanması için dersini çalışmaya davet etti.

SEYAHAT ACENTALARI MESLEK ÖRGÜTÜ TÜRSAB’A SORUYOR...

Aydın Yaylacıklılar’ın TURGÖN Platformu’nda yayınlanan yazısı şöyle:

Buraya gelene kadar daha çok derdimiz var ama yeri gelmişken mesela, 

– Kültür Turları da kademeli olarak açılacak mı?

– Tura katılan sayısı da kafe ve restaurantlar gibi %50 ile sınırlı olacak mı?

– Risksiz şehirlerden Risksiz şehirlere veya aksi şekilde veya çapraz şekilde  yani riskliden risksiz şehire veya tam aksi olarak tur yapılacak mı? Yapılacaksa nasıl hangi kurallar ile olacak?

– Müzeler riskli ve risksiz şehirlerde  nasıl olacak?  Açık olacak mı?

– Pazar günü tur yapıyorsak veya tur gidiş/dönüş yolundaysak sokağa çıkma yasağı konusunda hangi durumda olacağız?

– 2 doz aşı olanlar için her şey serbest olacak mı?

* Bu vb. daha bir soruyu kısa öz ve net bir şekilde “resmi merci” olarak yanıtlamak ile yükümlü  olanlar neden sessiz? 

… ve neden bu konuda cevaplar bulmak üzere şimdiden devlet ile görüşme yapmazlar, acilen toplantılara başlamazlar?

+ Acemilik 3 yıl sürmez….

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL