Güncel

Bakan Ersoy’a soru önergesi: 2021 turizminin yol haritası ve takvimi nedir

Bakan Ersoy’a soru önergesi: 2021 turizminin yol haritası ve takvimi nedir

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan Yeni Kontrollü Normalleşme  kararlarının  ardından belirsizlik içinde kalan turizmciler sektörle ilgili yol haritasını sormaya başladılar.  İYİ Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun, ise TBMM Başkanlığına Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’un yanıtlaması için soru önergesi sundu.

turizmhaberleri.com-haber merkezi

Aşılama kampanyasını başarıyla tamamlayan ülkelerin turizmde ciddi bir rekabet avantajı sağlayacağını belirten Prof. Dr. Ergun;  turizmcilerin aşı önceliği,  aşı sertifikası konusu, dijital aşı pasaportu gibi gündemde yoğun yer alan konulara dikkat çekerek, Bakanlığın 2021 turizm sezonu yol haritası ve takvimini, sektörel desteklerin neler olacağını sordu.

İYİ Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun’nun TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesi şöyle:

“Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in, 12 Ocak 2021 tarihinde Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile Avrupa Birliği’nin devlet ve hükümet başkanlarına gönderdiği bir mektupta, Covid-19’a karşı aşılanan kişiler için ek pasaport vazifesi görecek olan ortak bir aşı sertifikası oluşturulmasını önerdiği duyurulmuştur.  Bahse konu sertifika önerisi ile turizm hareketliliğinin Covid-19 kısıtlamalarından etkilenmemesi ve turizmde bürokrasinin azaltılması hedeflenmektedir.

Bu gelişmenin arkasından, Yunanistan’ın İsrail ve İngiltere ile Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin de İsrail ile söz konusu belgelendirme sistemi hususunda anlaşmaya vardığı açıklanmıştır. Ayrıca Bahreyn Krallığı’nın da dijital aşı pasaportu konusunda hazırlıklara başladığı basına yansımış durumdadır. Bununla beraber, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün “Küresel Turizm Kriz Komitesi”nin geçtiğimiz Ocak ayında yapmış olduğu toplantıda da aşı pasaportu veya aşı sertifikasının küresel turizmin yeniden canlanması için kaçınılmaz olduğu vurgulanmıştır.

Bütün bu gelişmeler birlikte ele alındığında, 2021 yılında gerçekleşecek turizm hareketliliklerinde aşılama kampanyasını başarı ile tamamlayan ülkelerin turizmde ciddi bir rekabet avantajı yakalayacağı ortaya çıkmaktadır. Bu kapsamda, pandemiden dolayı büyük zarar gören turizm sektörümüzün yaralarının sarılması ve tekrar ayağa kaldırılması gereği açıktır. Dolayısıyla, ülkemizde de aşı kampanyasının küresel standartlar çerçevesinde tamamlanması ve bu konuda uluslararası düzenlemelere hızlı bir şekilde intibak edilmesi gerekmektedir” ifadelerine yer verdi.

İYİ Parti Muğla Milletvekili ve Yerel Yönetimler Başkanı Prof. Dr. Metin Ergun’un Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un cevaplamasını istediği önerge de şu sorular yer alıyor:

“Bakanlığınızın, turizm konusunda 2021 yılı için yol haritası ve takvimi nedir?

Turizmcilerin ve otelcilik sektöründe çalışanların turizm sezonunun yaklaşması hasebiyle öncelikli kategoriye alınması ve aşılanmalarının tamamlanması konusunda bir çalışmanız var mıdır?

Turizm ve otelcilik sektöründe çalışanların aşılanması kamusal aşı kampanyası ile başarılamazsa sektörün kendi imkânları ile çalışanlarını aşılaması konusunda alternatif bir çalışmanız var mıdır?

Bakanlığınızın oluşturulması muhtemel bazı aşı pasaportu standartlarına uyum konusunda bir çalışması mevcut mudur?

Eğer mevcutsa turizm sektörüne yönelik hangi tedbirler alınacaktır?”

TURGÖN PLATFORMU’NDAN TÜRSAB’A SORULAR:

1 Mart itibarıyla başlayan kontrollü normalleşme sürecinde turizm sektörü  belirsizlikler içinde beklemede.  Seyahat acentalarının sürecin işleyişi ile ilgili sektörün pek çok sorusu olduğunu belirten TURGÖN Platformu kurucu Başkanı Aydın Yaylacıklılar, meslek örgütü TÜRSAB’ı sektörün normalleşmeye hazırlanması için resmi makamlarla  işbirliğine çağırdı.

Aydın Yaylacıklılar’ın TURGÖN Platformu’nda yayınlanan yazısı şöyle:

Buraya gelene kadar daha çok derdimiz var ama yeri gelmişken mesela, 

– Kültür Turları da kademeli olarak açılacak mı?

– Tura katılan sayısı da kafe ve restaurantlar gibi %50 ile sınırlı olacak mı?

– Risksiz şehirlerden Risksiz şehirlere veya aksi şekilde veya çapraz şekilde  yani riskliden risksiz şehire veya tam aksi olarak tur yapılacak mı? Yapılacaksa nasıl hangi kurallar ile olacak?

– Müzeler riskli ve risksiz şehirlerde  nasıl olacak?  Açık olacak mı?

– Pazar günü tur yapıyorsak veya tur gidiş/dönüş yolundaysak sokağa çıkma yasağı konusunda hangi durumda olacağız?

– 2 doz aşı olanlar için her şey serbest olacak mı?

* Bu vb. daha bir soruyu kısa öz ve net bir şekilde “resmi merci” olarak yanıtlamak ile yükümlü  olanlar neden sessiz? 

… ve neden bu konuda cevaplar bulmak üzere şimdiden devlet ile görüşme yapmazlar, acilen toplantılara başlamazlar?

+ Acemilik 3 yıl sürmez…

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL