Güncel

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Turizm ve yeni bakış açıları

Turizm alanında her konuya  farklı yaklaşımlar ve projelerle  yol gösteren ENAT Türkiye Temsilcisi Nejat Şardağı; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü makalesinde dünyada yalnız gezen kadınların 138 milyona ulaştığına dikkat çekerken,..

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Turizm ve yeni bakış açıları

Turizm alanında her konuya  farklı yaklaşımlar ve projelerle  yol gösteren ENAT Türkiye Temsilcisi Nejat Şardağı; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü makalesinde dünyada yalnız gezen kadınların 138 milyona ulaştığına dikkat çekerken, kadınların hem turizm sektöründeki yerini değerlendiriyor hem de yeni bakış açıları sunuyor.

A.NEJAT ŞARDAĞI-İzmir

ENAT Türkiye Temsilcisi

BİR ANI, 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ ve TURİZM SEKTÖRÜNDE KADINLARA YENİ BİR BAKIŞ AÇISI

İngiltere’deki bir müzede sergilenen tablo hakkında bilgi veren kadın bir rehber “Ressamın atölyesini ziyaret eden zât, ressama resimdeki kişinin ayağındaki çizmelerin yanlış çizildiğini belirtiyor” dedikten sonra devam ediyor. Ressam hemen fırçasını alarak çizmelerdeki hataları düzeltiyor. Cesaretlenen zât başka hatalar aramaya başladığında ressam “Çizmeyi aşma” diye ikaz ediyor.

21 Şubat Dünya Rehberler Günü münasebetiyle Afyon Kocatepe Üniversitesi Turizm Fakültesi yönetimince düzenlenen ve moderatörlüğünü Prof. Dr. Elbeyi Pelit’in yaptığı, konuğun ise TUREB kurucu başkanı Sayın Apalı’nın olduğu çevrimiçi söyleşiyi keyifle izledim. Fakülte Dekanı Prof. Dr. İsa Sağbaş’ın İngiltere’de bir kaleyi gezerlerken elektronik araçlarla dinlemek yerine kadın bir rehberin grubuna dahil olmasını, rehberin işine olan tutkuyu hissettiğini,  yukarıda yazdığımı çok daha ayrıntılı o tablonun önünde anlattığını ve bütün grubun bu özel ve detaylı bilgileri dinlerken kendilerini çok özel hissettiklerini hoş bir anı olarak aktarmıştı.

Rehberin kadın olduğunu vurgulamaktaki amacım ise kadın haklarını savunmak değil, bizim ülkemizde turizm paydaşlarının çalışanlarının yaklaşık % 48’inin kadın olması ve kadın rehberlerimiz en az elli yıldır hizmet verirken, Fas’ta ancak 2009 yılında kralın imtiyaz tanıması ile Zineb Datcharry’nin rehberlik yapabilme olanağına kavuşması arasındaki çarpıcı durumu göstermektir.

1965 yılında kadınlar erkeklerin ancak % 65’i kadar ücret alırken eğitim olanaklarına daha fazla erişim ile ekonomik hayat kadar sosyal yaşama katılım sayesinde bu oran 2010 yılında % 85’e kadar yükselmiştir. Tabi ki bu yeterli değildir ancak erkek egemen siyaset ve ekonomi alanlarında olduğu kadar özellikle turizm sektörü yöneticilerinde de pek çok kadının yer aldığını görmekteyiz.

Turizm sektöründe kadınların önemi sadece yönetim kadrolarında yer alması değil, aile içinde destinasyon seçimi ve kararında rol oynamaya başlamasıyla geçte olsa anlaşılmıştır. Birtakım ülkelerde kadınlar ne yazık ki turizmin nesnesi olarak görülürken, günümüzde ise kadınlar turizmin öznesi olarak değerlendirilmektedir.

Bugün ‘yalnız gezen kadınlar’ 138 milyon gibi bir sayıya ulaşmıştır ki bu da ülkemizi ziyaret eden turistin yaklaşık 4 katıdır. Sadece Türkiye için değil dünyadaki hiçbir ülkenin ulaşamadığı bir sayıya ulaşınca kadınları sevenler (!!!) özneye farklı bir gözle bakmaya başlamışlardır.

Yalnız gezen kadınların ilgi, memnuniyet bekledikleri alanlarda araştırmalara başlanmış, sadece kadınları kabul eden oteller veya bir katı kadınlara tahsis eden işletmeler, güvenliğe daha fazla önem vererek koridor ışıklandırmasını artırmakla kalmayıp odaya kadar refakat edilmesi, asansöre yakın oda verilmesi, oda kapı kilidine ek içeriden sürgü konulması gibi araştırma sonucu gündeme gelen detayları uygular olmuşlardır. Hatta bazı işletmeler, havaalanından otele ya da otelden çevre gezilerine yalnız gezen kadınların ulaşımlarını sağlayacak kadın sürücülü pembe taksileri uygulamaya alarak hizmeti daha ileri bir boyuta taşımışlardır.

Bunlarla da yetinmeyip arzuya göre pamuk, ipek, saten yatak takımları, yumuşak havlu, farklı nitelikli diş fırçası hatta ambalajına yazdırılan kemik saplı, ipek veya doğal kıl saç fırçası gibi ayrıntıların olduğu kullanım malzemeleri kadın ziyaretçilerin kullanımına sunulmaktadır.

Bloggers Moms benzeri sanal medya oluşumları özellikle çocuklu annelerin takip ettiği platform iken, otellerde kalmak istemeyen yalnız gezen kadınlar için kurulan platformlara da üyelikler çığ gibi büyümekte…

Dünya Turizm Örgütü verilerine göre sayıları 138 milyona ulaşan ve her geçen yıl artan yalnız gezen kadınlara yönelik ülkemiz turizm tesislerinde yapılacak düzenlemeler ve kadın rehberler öncülüğünde tanıtımlarla çok yönlü avantajlar yakalanabilir;

-Yalnız gezen kadınların tercih ettiği ülke olunması bütün gezginlere olumlu fikir verecektir.

-Yalnız gezen kadınların çocuk sahibi anne olarak aile içinde karar verici konumda bulunmaları da mutlu ve memnun ayrıldıkları takdirde ülkemize tekrar gelmelerine sebep olacak, çevrelerindeki etki alanına göre ülkemiz lehine tercihlerde büyüme yaşanacaktır.

Henüz ülkemizde pek konuşulmayan bir konuyu dile getirip önemini anlatmaya çalıştım. Sektör çalışanlarının yarıya yakınının kadın olmasını, kadın rehberlerin bu mecrada ne kadar önemli rol oynayabileceğini de düşünerek, hayatını turizme vermiş biri olarak başta turizm sektöründe çalışanlar olmak üzere bütün kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlar; yine sektörümüz başta olmak üzere her alanda eşit hak ve ücretlere en kısa sürede kavuşmalarını dilerim.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL