Güncel

TÜRSAD: Bu Küçük Gruplar ve Sözde Sözcülerden rahatsız oluyoruz..

Seyahat acentaları ve rehberlerin gündemdeki  tartışmalarından rahatsız olduklarını belirten Uluslararası Genç Turizmciler Derneği-TÜRSAD  Başkanı Botan Emre Ünlü; “hiçbir yasal dayanağı olmayan, isminin başına tur operatörü ya da seyahat acentası platformu..

TÜRSAD: Bu Küçük Gruplar ve Sözde Sözcülerden rahatsız oluyoruz..

Seyahat acentaları ve rehberlerin gündemdeki  tartışmalarından rahatsız olduklarını belirten Uluslararası Genç Turizmciler Derneği-TÜRSAD  Başkanı Botan Emre Ünlü; “hiçbir yasal dayanağı olmayan, isminin başına tur operatörü ya da seyahat acentası platformu gibi sektörün tamamını kapsayan ve dikkat çekici isim ekleyen kişi ve küçük grupların sanki sektörün temsilcisi gibi algılanması bizleri oldukça rahatsız etmektedir.”dedi.

Nilgün ATAR-turizmhaberleri.com

Pandemi sürecinde seyahat acentaları ve turist rehberleri arasında alevlenen tartışmaları mesleğimiz gereği yakından takip ettik, herkese de söz  hakkı verdik. Tartışmaların çıkış noktası ise Cem Polatoğlu’nun yazıları. Polatoğlu’nun birlikte hareket ettiği  TURSAPNET Platformu’nun  gerek TUREB Başkanı ile yaptığı çevrim içi buluşmanın sektörde yarattığı etkiler, gerek Bakan Ersoy öncülüğünde TÜRSAB, TUREB, İRO, TURSAPNET katılımıyla gerçekleştirilen  toplantıların detaylarının gazetemizde yayınlanması sonucunda rehberlerin yüzlerce imza ile harekete geçirerek TUREB Yönetimini  uyarması gündemi uzun süre meşgul etti.

GENÇ TURİZMCİLER SEKTÖR İÇİN DEVREDE….

Bir yanda pandemi şartları, diğer yanda rehberler ve seyahat acentalarının tartışmaları sektörün genç turizmcilerini harekete geçirdi.  Sığ ve dayanaksız açıklamalarla gündemi meşgul eden  tartışmalardan rahatsız olduklarını belirten  Uluslararası Genç Turizmciler Derneği  Başkanı Botan Emre, açıklamasında “sektörü temsil ettiğini söyleyen bazı küçük gruplar ve bu grupların sözde sözcüleri” ifadelerine yer vermesiyle dikkatleri üzerine çekti.

Tam ortalık durulmuşken TÜRSAD’ın ifadeleriyle  “küçük grup ve bunların sözde! sözcülerine”  cevap hakkı doğacak gibi görünüyor.

KİM BU KÜÇÜK GRUPLAR VE SÖZDE SÖZCÜLER?

Kim bu küçük gruplar ve sözde sözcüleri(!) .. Genç turizmcilerin isim vermeden yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Hiçbir yasal dayanağı olmayan, isminin başına tur operatörü ya da seyahat acentası platformu gibi sektörün tamamını kapsayan ve dikkat çekici isim ekleyen kişi ve küçük grupların sanki sektörün temsilcisi gibi algılanması bizleri oldukça rahatsız etmektedir. Özelikle rehberlik konusunda üstüne vazife olmayan açıklamalar yapan sözde dönem sözcüsü kişinin şahsi radikal söylemleri gündemi ziyadesiyle meşgul etmiştir. Dikkat çekmek amacıyla yapıldığı aşikar olan bu radikal şahsi açıklamaların rehber camiası tarafından dikkate alınmaması gerektiğini düşünüyoruz.”

TURİZM PLATFORMLARININ SEKTÖRDEKİ YERİ VE ÖNEMİ:

Başına ne isim gelirse gelsin, kim tarafından kurulursa kurulsun; turizm platformları sektörün buluşma noktasıdır. Sektörün nabzının attığı yerdir. Turizmcilerin bilgi ve deneyimlerini paylaştığı, iş paslaştığı, mesleki bilgi aldığı iletişim ağlarıdır. Turizm Platformu üyeleri meslek örgütlerinden alamadıkları bilgilerin ve soruların cevabını burada bulmaktadır. Turizmciler bu platformlarda birbirini tamamlamakta, düzenli paylaşılan duyuru ve uyarıları takip etmektedir.

Yasal olarak kurulan turizm derneklerinin ne kadar faydalı oldukları, somut ne işler yaptıkları, ne tür projeler ürettikleri, nasıl farkındalıklar yarattıkları, kamuoyunda ne kadar etkili oldukları, şu pandemi döneminde sektör için neler yaptıklarını; tartışamıyorsak, turizm platformları da faydasız küçük gruplar olarak değerlendirmek o kadar hatalıdır. Sektöre hiçbir fayda sağlamayan, sadece birilerine etiket olsun diye kurulmuş onlarca dernek ve platform da vardır. Bu da sektörel bir gerçektir.

Kurulduğu ilk günden beri üyesi olduğum TURGÖN Turizm Gönüllüleri Platformu da  sektördeki bu yapılanmanın öncülerindendir. 19 yıldır turizmcilerin burada nasıl dayanışma içinde olduklarını, kanun taslaklarının nasıl hazırlandığını, sektörel sorunların nasıl tartışıldığını yakından takip ettiğimden ve gazetemizin de temelini oluşturduğundan turizm platformu sistemi sektöre çok yönlü fayda sağlamaktadır. TURGÖN ve TURSAPNET bu sistemin öncülerindendir. Özetle platformların çalışmalarını küçümsemek, küçük gruplar şeklinde adlandırmak, sektörün temsilcisi olmadığını iddia etmek büyük yanılgıdır. Turizm tarihimizde gözardı edilen ve yok sayılan da, bir turizm STK’sından daha fazla etkin roller üstlenen, binlerce turizmciye bilgi sağlayarak hizmet veren de bu turizm platformlarıdır. Genç turizmciler önce bu gerçeği öğrenmelidir.

Platform bilgilendirmesinden sonra basın açıklamasında önemli bulduğum başlıklara gelelim:

TÜRSAB’IN BAKANLIK TOPLANTILARINA KATILMAMASI BİZİ RAHATSIZ EDİYOR

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya ve TUREB Başkanı Tural’ı muhatap aldıklarını, diğer küçük grup ve derneklere uzak durduklarını belirten Botan; TÜRSAB’ın Bakanlıklar nezdinde yapılan toplantıya katılmamasını HATA olarak değerlendirerek  “konunun birincil muhatabı olan TÜRSAB’ın bu toplantıda bulunmaması bizleri rahatsız etmiştir. Sehven yapıldığını düşündüğümüz bu hatanın tekrarlanmamasını temenni ediyoruz.” diyor. Bir hata mı; yoksa  başkanın bir tercihi mi? Sektör pandemi nedeniyle en küçük bir hatayı bile kaldıramayacak duruma gelmiştir.

TÜRSAB İLETİŞİM VE MEDYASI KONUSUNDA İŞİNİN EHLİ KİŞİLERDEN DESTEK ALMALI

TÜRSAB’ın iletişim medya yönetimini de eleştiren Botan; “TÜRSAB Travel Turkey Fuarı’ndan bir gün önce yapılan kredi açıklaması gündemi değiştirdiği için fuarı gölgede bırakmıştır. Bu da büyük bir iletişim hatasıdır. TÜRSAB’ın bu noktada iletişim ve medya konusunda işinin ehli kişilerden destek alması elzemdir.”ifadelerine yer veriyor.

Bakan Ersoy öncülüğünde, TÜRSAB, TUREB, İRO, TURSAPNET katılımıyla gerçekleştirilen Rehber Meslek Yasası’na yönelik yeni düzenlemelerle ilgili haberlerimizin ardından oluşan gündem tartışmaları gösterdi ki, Turizm meslek örgütleri şeffaf yönetim anlayışıyla  üyelerini, meslek odalarını her konuda bilgilendirmesi gerekiyor. Sonuçta Odalarına ve  Üyelerine haber vermeden meslek yasası değişikliği toplantılarına katılan TURAL, Rehber Odalarını  toplantıya çağırarak açıklama yapmak zorunda kaldı.

Peki şimdi ne olacak?.  

GENÇ TURİZMCİLER YASA İÇİN AKTİF ROL ÜSTLENMEYE TALİP

TURSAPNET Platformu, toplantılara katılmayan TÜRSAB Başkanı, toplantılara katıldığını gizleyen TUREB Başkanı ile bu toplantılar  nereye varır bilinmez ama Genç turizmciler rehberlik yasasındaki değişiklikler için dersini çalışmaya ve aktif rol üstlenmeye talip.  Botan bu konudaki çalışma planlarını şöyle özetliyor:

“Bizler GENÇ TÜRSAD Ailesi olarak rehberlik ile ilgili görüş ve önerilerimizin bulunduğu bir raporu önümüzdeki günlerde kamuoyunun görüş ve önerilerine sunacağız. Şu an hazırlık aşamasında olan raporumuz ülkemizin 32 ilinde faaliyet gösteren üçyüzü aşkın yakın seyahat acentası sahibi üyemiz ve içlerinde üyelerimizin de bulunduğu hem rehber hem de seyahat acentası sahibi meslektaşlarımız ve turizm akademisyenlerinin görüşleri ile oluşturulduğunu belirtmek isteriz.”

Turizm sektörü ve turizm basını olarak bekleyip göreceğiz.

————————————————————————————————————————————————————————————————–

Uluslararası Genç Turizmciler Derneği-TÜRSAD  Başkanı Botan Emre ÜNLÜ’nün açıklamasının tamamı şöyle:

Seyahat acentası ve rehber camiasını yakından ilgilendiren önemli konularla ilgili sığ ve dayanaksız açıklamalarla gündemi meşgul eden bazı küçük gruplar ve bu grupların sektörü temsil ettiğini söyleyen sözde sözcüleri(?) ile ilgili rahatsızlığımızı ve gündeme ilişkin GENÇ TÜRSAD olarak görüşlerimizi paylaşmak için bu açıklamayı yapıyoruz.

Öncelikle geçtiğimiz hafta TÜRSAB Başkanımız Sayın Firuz Bağlıkaya’nın bir basın açıklaması ile duyurduğu kredi imkanı, maddi anlamda sıkıntı içerisinde olan acentalarımız için bir umut olmuştur.Umarız bu kredi acentalarımız için bir can suyu olur ve ilerleyen tarihlerde acentalarımız lehine daha avantajlı maddi olanaklar sağlanır.

Kredi kullanımında seyahat acentası belgesinin kefalet olarak gösterilmesi konusunda getirmiş olduğumuz önerinin kısmi olarak uygulanmış olduğunu görmek bizleri sevindirmiştir. Aynı şekilde görüşlerimizin turizm akademisyenleri tarafından takdir görüp değerlendirilmesi de bizleri doğru bir yolda olduğumuza olan inancımızı perçinlemiştir.

Travel Turkey Fuarı’ndan bir gün önce yapılan kredi açıklaması gündemi değiştirdiği için fuarı gölgede bırakmıştır. Buda büyük bir iletişim hatasıdır. TÜRSAB’ın bu noktada iletişim ve medya konusunda işinin ehli kişilerden destek alması elzemdir.

Çok değerli turizm ve ülke basınımızdan, bir açıklamayı yayınlamadan önce ya da bir kişinin görüşünü almadan önce bizim yaptığımız bu açıklama dahil olmak üzere açıklamayı yapan sivil toplum örgütünün varlığını, resmiyetini, ve ağırlığını ve açıklamayı yapan kişinin ünvanını araştırmalarını önemle rica ediyoruz.

Hiçbir yasal dayanağı olmayan, isminin başına tur operatörü ya da seyahat acentası platformu gibi sektörün tamamını kapsayan ve dikkat çekici isim ekleyen kişi ve küçük grupların sanki sektörün temsilcisi gibi algılanması bizleri oldukça rahatsız etmektedir.

Özelikle rehberlik konusunda üstüne vazife olmayan açıklamalar yapan sözde dönem sözcüsü kişinin şahsi radikal söylemleri gündemi ziyadesiyle meşgul etmiştir. Dikkat çekmek amacıyla yapıldığı aşikar olan bu radikal şahsi açıklamaların rehber camiası tarafından dikkate alınmaması gerektiğini düşünüyoruz.

Bizler GENÇ TÜRSAD Ailesi olarak rehberlik ile ilgili görüş ve önerilerimizin bulunduğu bir raporu önümüzdeki günlerde kamuoyunun görüş ve önerilerine sunacağız. Şuan hazırlık aşamasında olan raporumuz ülkemizin 32 ilinde faaliyet gösteren üçyüzü aşkın yakın seyahat acentası sahibi üyemiz ve içlerinde üyelerimizin de bulunduğu hem rehber hem de seyahat acentası sahibi meslektaşlarımız ve turizm akademisyenlerinin görüşleri ile oluşturulduğunu belirtmek isteriz.

Diğer taraftan emek yoğun bir sektör olan seyahat acentacılığı mesleğinin sürdürülebilirliği açıcından büyük önem arz eden KÇÖ (Kısa Çalışma Ödeneği) süresinin yakın zamanda sona ermesi bizleri tedirgin etmektedir. Devletimizden bu destek süresinin en az eylül ayı sonuna kadar uzatılmasını talep ediyoruz. KÇÖ’den yararlanmayan seyahat acentalarının istihdam ettiği çalışanlarının sigorta primlerinin de sübvanse edilmesi elzemdir.

Şöyle ki aksi durumda faaliyetlerine son vermek zorunda kalacak seyahat acentaları, KGF destekli kredi ödemelerini ödeyemeyeceği gibi mecburen çalışanları ile ilişiğini kesmek zorunda kalacaktır.Bu da sektör açısından kalifiye iş gücü ve know how kaybına sebep olacağı gibi kamunun üzerine de KGF’den kaynaklı olarak mali bir yük ve işsizlik oranında artış olarak kısa ve uzun vadede daha büyük bir sorun olarak ortaya çıkacaktır.

Sırf açıklama yapmak ve seyahat acentalarına hoş gözükmek adına yapılan aidat odaklı taleplerin gündemi meşgul ettiğini de üzülerek görüyoruz. İstihdam sağlama ve sürdürülebilirlik açısından dernek olarak tüm sivil toplum örgütlerini KÇÖ’nün süresinin uzatılması için ortak hareket etmeye çağırıyoruz.

Tüm bunlara ilaveten bazı küçük grupların;  köşe yazısı yazmak ve şikayet etmek dışında hiç bir icraati olmayan TÜRSAB’ın ne işe yaradığını dahi kavrayamamış yönetisinin varlığından cesaret aldığı da göz önünde bulundurulmalıdır.

Bu TÜRSAB yöneticisinin de yönetim kurulu üyesi olduğu bir derneğin sözcüsünün aynı zamanda platform adı altında açıklamalar yapan bu küçük grubun sözde yöneticisi olması da oldukça kafa karıştırıcıdır.

Karmaşık ilişkiler yumağı içerisinde yaratmaya çalıştıkları polemiklerle dikkat çekmeye çalışan bu tarz kişi ve gruplardan dernek olarak uzak durduğumuzu; başta TC Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy olmak üzere mesleğimizin kanunla kurulmuş iki birliği olan TÜRSAB ve TUREB’in seçimle göreve gelmiş başkanları Sayın Firuz Bağlıkaya ve Sayın Suat Tural’a ve ülkemizin dört bir yanındaki TÜRSAB BTK (Bölge Temsil Kurulu) Başkanlarımızın hemen hemen hepsine güvendiğimizi bildiririz.

Haftabaşında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın pandemi önlemleri ile ilgili normalleşme sürecinin ilk adımlarının atıldığı açıklamaları bizleri umutlandırmıştır. Özellikle seyahat acentalarının haftasonu operasyonlarını başlatacak olan bu süreç umarız önümüzdeki haftalarda daha da iyileşir.

Cumhurbaşkanımızın açıklamaları akabinde, Kültür ve Turizm Bakanımız ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız sektör temsilcileri ile yurt dışı uçuşlarla ilgili bir toplantı gerçekleştirmiştir. Konunun birincil muhatabı olan TÜRSAB’ın bu toplantıda bulunmaması bizleri rahatsız etmiştir. Sehven yapıldığını düşündüğümüz bu hatanın tekrarlanmamasını temenni ediyoruz.

Pandemi sebebiyle zor günler yaşadığımız bu günlerin en kısa dönemde sona ermesini diler; 2021 yılının geçtiğimiz yılı olumlu anlamda unutturmasını temenni ederiz.

Botan Emre ÜNLÜ

Uluslararası Genç Turizmciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL