Güncel

Torba Yasa’dan Alan Kılavuzları çıktı…! Rehberler Tepkili.

AK Parti milletvekilleri tarafından hazırlanan 12 maddelik torba yasa teklifinin 9-10 maddelerine göre Alan Kılavuzları Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı’nda yasal olarak görev yapmaları sağlanacak. TUREB Yönetimi , 13 Rehber..

Torba Yasa’dan Alan Kılavuzları çıktı…! Rehberler Tepkili.

AK Parti milletvekilleri tarafından hazırlanan 12 maddelik torba yasa teklifinin 9-10 maddelerine göre Alan Kılavuzları Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı’nda yasal olarak görev yapmaları sağlanacak. TUREB Yönetimi , 13 Rehber Odası  ve rehberlerin tamamı düzenlemeye tepkili…

NİLGÜN ATAR- turizmhaberleri.com

Ekonomiye ilişkin düzenlemeler kapsamında AK Parti Milletvekilleri tarafından hazırlanan 12 maddelik torba yasadan Alan Kılavuzları çıktı.  Alan Kılavuzları uygulaması ile uzun yıllardır hukuki alanda da mücadele eden turist rehberleri bu kez torba yasaya hazırlıksız yakalandılar. Sosyal medyada 13 Rehber odasının logosu ile  “ALAN KILAVUZLUĞUNA HAYIR” imzalı duyurudan başka bir tepki sergileyemeyen TUREB Yönetimi Ankara’da sessizliğini koruyor. Torba yasa maddeleri TBMM Bayırdırlık Komisyonu’nda kabul edildi.

Pandemi nedeniyle bir yıldır iş yapamayan Profesyonel Turist Rehberleri, yeni düzenleme kapsamında yasal hale getirilen Alan Kılavuzları ile karşı karşıya gelecek. Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı’nda ziyaretçilere bölgenin tarihini anlatan Alan Kılavuzları ile Turist rehberleri arasındaki mahkeme süreci Alan Kılavuzlarına ilişkin usul esasları hakkında Yönetmelik Yürütmesinin durdurulması kararının ardından 300 civarı alan kılavuzunun faaliyetleri sona erdirilmişti. Turist Rehberleri bu uygulamaya mesleki açıdan karşı dururken, Alan Kılavuzları ise sahaya çıkmakta kararlı ve siyasi cepheden destek alarak sonuca ilerliyorlar. AK Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç ve partisinden 21 milletvekilinin imzasını taşıyan Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Kanun Teklifi, TBMM Başkanlığına sunuldu. 12 maddelik torba yasa teklifi içinde yer almayı başaran Alan Kılavuzlarının yolu açılırken rehberler cephesi bu hızlı gelişmeyi takip etmekte ve tepki vermekte yavaş kaldı.

MESLEK GRUBUMUZA YAPILAN HAKSIZLIKTIR..

TUREB Yönetimi konu ile ilgili şu açıklamada bulundu:

“Alan Kılavuzluğu ile ilgili verdikleri hukuki mücadelenin İzmir, Çanakkale İdari mahkemelerinin ardından Danıştay kararıyla lehimize sonuçlanmıştır. İlgili kararın ardından  çok kısa bir süre geçmesine rağmen bu konu yeniden gündeme getirilmiştir. Şu bilinmelidir ki, böyle yüce bir görevi sürdürebilmek için ne kadar uzun süre  mücadele etmemiz gerekirse edeceğiz.

Böyle bir konunun gündeme getirilmesi, ülkemizin en seçkin üniversitelerinde yıllarca eğitim almış, kendini daha da geliştirebilmek için sürekli çaba sarf eden meslek grubumuza yapılan açık bir haksızlıktır.  Savunmada belirtilen ” zaten alan kılavuzları anlatım yapmıyor” söylemi şayet gerçekse, şimdi neden alan kılavuzlarının anlatım yapabilmesi için yasa çıkarılması çabası güdülmektedir. 

11 bin turist rehberi olarak Türk Milletinin yüce destanı Çanakkale’yi anlatmak için her an hazır olduğumuz unutulmamalıdır. Yüce milletimizin temsilcilerinin ilgili hususu tekrar gözden geçirmesini ve yasa teklifinin maddeleri arasından çıkarılmasını talep etmekteyiz” 

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanında Alan Kılavuzlarının görev yapmaya devam edebilmelerine yönelik düzenlemede  kanuna “alan kılavuzu” tanımı eklenecek. Alan kılavuzu tanımlaması Tarihi Alan Başkanlığınca belirlenen usul ve esaslara göre, başkanlıkça düzenlenen kurs ve sınav sonucunda başarılı olan ve yetkilendirilen, ziyaretçilere Tarihi Alan ve Çanakkale Savaşları ile ilgili bilgi veren kişiyi ifade edecek.

İŞTE TORBA YASA’NIN  9-10.  MADDELERİ :

AK Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç ve 21 milletvekilinin imzasını taşıyan Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifinin 9-10. Maddelerinde Çanakkale Savaşları Gelibolu Yarımdası Tarihi Alanında alan kılavuzlarının görev yapmaya devam edebilmelerine yönelik düzenlemede  ilgili maddeler şöyle:

Madde 9- 6546 sayılı kanuna aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

19.6 2014 tarih ve 6546 sayılı Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı Hakkında Bazı Düzenlemeler Yapılmasına Dair Kanunun2 maddesinin 1.fıkrasına aşağıdaki bent eklenmiştir:

1-d) Alan Kılavuzu: Tarihi Alan Başkanlığı tarafından belirlenen usul ve esaslara göre Başkanlıkça düzenlenen kurs ve sınav sonucunda başarılı olan ve yetkilendirilen, ziyaretçilere Tarihi Alan ve Çanakkale Savaşları ile ilgili bilgi veren Gerçek kişiyi”

Madde 10- 6546 sayılı kanuna aşağıdaki ek madde eklenmiştir:

EK MADDE 1- Tarihi alan sınırları dahilinde, ziyaretçi yönetiminin sağlanması amacı ile ziyaretçilere verilecek bilgilendirme hizmeti, alan kılavuzları veya 7/6 2012 tarihli 6326 sayılı Turist Rehberliği Meslek Kanunu’nun 2.maddesinin 1.fıkrasının (h) bendinde tanımlanan turist rehberleri tarafından verilir.

2)14.9.1972 tarihli 1618 sayılı Seyahat acentaları ve seyahat acentaları Birliği Kanunu gereğince turist rehberi bulundurulmasının zorunlu olduğu hallerde Tarihi alanda turist rehberi yerine alan kılavuzu da görevlendirilebilir.

3) 1618 sayılı Kanunun ve 6326 sayılı kanunun bu maddeye aykırı hükümleri uygulanmaz.

4) Yabancı dilde hizmet verecek alan kılavuzlarının başvuru yılı içerisinde, Ölçme, Seçme ve yerleştirme Merkezi Bakanlığınca yapılan yabancı dil bilgisi seviye tespit sınavından hizmet vereceği yabancı dilede en az C düzeyinde puan alması veya Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca buna denk kabul edilen bir belgeye sahip olması gerekir. Sınavda alınacak puanlar, sınav tarihinden itibaren 5 yıl süreyle geçerlidir.

YOĞUN ZİYARETÇİ VE ALANDA REHBERLERİN SAYICA YETERSİZ KALMASI NEDENİYLE…

21 milletvekilinin imzasını taşıyan Kanun Teklifinin 9-10. maddesi ile ilgili açıklamada bulunan AK Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç; “Çanakkale Savaşları’nın insanımıza ve özellikle genç nesillere iyi anlatılması son derece önemlidir. Alan kılavuzları bu anlamda önemli bir görevi ifa edecek ve boşluğu dolduracaktır.” dedi.
Tarihi alanda görev yapan alan kılavuzlarının, halihazırda rehberlik hizmeti yerine getirmeksizin yönlendirme faaliyeti yapabildiğine ancak alana gelen ziyaretçi yoğunluğu ve turist rehberlerinin sayıca yetersiz kalmaları dikkate alındığında alan kılavuzlarının hizmetine ihtiyaç duyulduğuna değinen Kılıç, “Bu ihtiyacın giderilmesi amacıyla mevzuat çalışması yapılmasına Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu ve Turist Rehberliği Meslek Kanunu ile çatışma yaşanmaması ve yeniden dava süreciyle uygulamada kesinti yaşanmaması için mevzuatın kanun olarak yapılmasına ihtiyaç duyuldu.” diye konuştu.

TURİST REHBERLERİ İŞSİZ KALACAK, HAKSIZ REKABET YARATILACAK

Bitlis Milletvekili Mahmut Celadet Gaydalı yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Çanakkale Kültürel ve tarihi alanların tanıtımında turizm acenteleri tarafından belirlenen turist rehberleri bulunmaktadır. Çanakkale genelinde turizm acentelerine bağlı yaklaşık180-200 civarı üniversite mezunu dil bilen rehberlik için gereken aşamalar ve sınavlardan geçen yetkin kişiler bulunmaktadır ve bu kişilerin geçim kaynağı turizm rehberliğidir.

Şu an tarihi alan başkanlığı tarafından kılavuz adı altında yetkilendirilenler ise 30-50 yaş civarı ya emekli ye da ikinci bir iş için kılavuzluk yapmaktadır. Bu işi ek bir iş olarak yaptıkları için çalışan yetkin turist rehberlerinin aldıkları ücretlerden daha düşük ücretle çalışarak turist rehberlerinin emeklerini ve ücretlerini gasp etmektedirler.

Bu alanda çalışan rehberler gerekli donanıma sahip hem tarih alanlar hem yabancı dil konusunda bir eksiklikleri yoktur. Turizm acentelerine bir alan kılavuzu verilince acente artık rehbere ihtiyaç duymayabilir ve bu işi yapan turist rehberleri işsiz kalacaklardır. Dolayısıyla eğer muhakkak bir kılavuzluk hizmeti verilecek ise bu kişilerin mevcut rehberler arasından da seçilmesi, gerekli yeterlilikte olanların ise bu kadrolara alınması gerekmektedir.”

turizmhaberleri.com olarak; Alan Kılavuzluğu ile ilgili 2000 li yılların başından beri  yayın yapmakta, turist rehberlerinin görüşlerine yer vermekte ve  seslerinin duyulmasına destek olmaktayız. Bu süreçte de Rehberlerimizin, Rehber Odalarının, meslek birliği TUREB’in  görüşlerine yer verirken seyahat acentalarının da değerlendirmelerini alacağız.

HABERLERİMİZLE DEVAM EDECEK…

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL