Güncel

TUREB Yönetimine 8 kritik soru….!

TUREB Yönetimine 8 kritik soru….!

Gündemde geniş yer alan Türkçe Rehberlik ,   Alan Kılavuzluğu, yeni meslek yasası düzenlemesi,  RBS bilgilendirmesine yönelik görüşlerini tüm detaylarıyla açıklayan  TUREB 1 ve 2. dönem Başkanı, ARO Yönetim Kurulu Üyesi A Zeki Apalı, Rehberlere hitaben yazdığı yazısında TUREB Yönetiminin yanıtlaması talebiyle 8 kritik soru sordu. Apalı, yazı dizisinin önemli belge ve verilerle devam edeceğini bildirdi.

A. ZEKİ APALI-ARO Yönetim Kurulu Üyesi

Değerli Rehber Arkadaşlarım,

Geçen hafta TUREB Yönetiminin RBS üzerinden yaptığı canlı bilgilendirmeyi baştan sona izledim.

Yayında sorulmasına rağmen açıklanmayan bazı olumsuzluklar, geçiştirilen konular ve görev yaptığım döneme ilişkin üstü kapalı suçlamalar yer aldı. Bu yazı, rehber camiasını bilgilendirmek, gerçekleri sizlerle paylaşmak amacıyla hazırlanmıştır.

Açıklamayı hemen kaleme alıp paylaşmadım. Çünkü yayının ertesi günü (4 Mart) Bakanlık’ta görüşmeler yapacakları bilgisi olduğundan, görüşme öncesi ne yönetimin ne de camianın dikkatini başka yere çekmek ya da konudan uzaklaştırmak istemedim.

Bir sonraki gün bu defa 11 şehit haberi alınca elim kalem tutmadı. Dün TBMM’de görüşülen Alan Kılavuzluğu ile ilgili yeni yasa düzenlemesinin torba yasaya konulması üzerine haklarımızdan geriye gidişi gördüğüm bu süreçte, kısa aralıklarla birkaç yazı paylaşmaya karar verdim.

Türkçe Rehberlik

TUREB Başkanı Sayın Suat Tural’ın TÜRSAB muhalifleri diye tabir ettikleri bir grubun yönettiği internet sitesi üzerinden yapılan yayındaki tavrı üzerine, hep konuşulan Türkçe Rehberlik konusunun her tarafta dillendirildiği, Bakanlığın toplantılar düzenlediği ve bu toplantılarda bizi temsil ettiklerini düşündüğümüz Birlik yönetiminin, Türkçe rehberlik hizmeti verilmesi durumunda günlük rehberlik ücretinin % 25 daha düşük olması gibi bazı tavizler verdiği ortaya çıktı.

TUREB yönetiminin delegeleri bilgilendirmediği, her konuda “biz doğrusunu biliriz tavrı gösterip istişareden uzak durdukları için geçtiğimiz yaz delegelikten istifa etmiştim. Öte yandan yasa değişiklikleri konusunda kendi başlarına sürdürdükleri toplantılardaki tutumlarını öğrenip, üzerimize gelen treni, tünelin ucundaki ışık diye aktardıklarına tanık olunca yaklaşan tehlikeyi kendi deneyimlerime dayanarak aktarmak istedim.

RBS yayınında “Biz 13 oda başkanı ile son bir yılda 10 toplantı yaptık ve bütün bunları konuştuk. Oda başkanları kendi bölgelerinde delegeleri bilgilendireceklerdir.” denildi. Oysa meslek kanununda meslek kuruluşunun en üst organı genel kuruldur, Birlik’te de bu organ delegelerden oluşur. Yani oda başkanları delegelerin grup amiri değil başkan olmaları nedeniyle delegedirler, dolayısıyla bilgilendirmeler ve çalışmalar doğrudan TUREB yönetimince delegeler üzerinden yürütülmelidir. Oda başkanı sizin paylaşımlarınızı ne kadar eksiksiz aktarabilir? Hatta odalarda yönetim karşısında olmuş delegeler de vardır ki oda başkanlarının bilgilendirmesine gelmezler ya da gelemezlerse ne olacaktır? Böylesine can alıcı konular ele alınırken TUREB yönetimi görevini yapmış mı kabul edilecektir?

Aynı yayında “Türkçe rehberliği kabul etmiyoruz, haklarımızı savunmadığımızı düşünmemelisiniz, sonuna kadar mücadele vereceğiz” dediler. Yukarıda belirttiğim ücret indirimi konusunda, Bakanlıktaki toplantı sonrası ortaya çıkan bilgileri buradan yalanlayın o zaman diye sistemin elverdiği ölçüde birkaç kere yazmama, bir yönetim kurulu üyesine WhatsApp üzerinden ayrıca göndermeme rağmen cevap gelmedi ve güya eski dönem uygulamalarındaki bazı yanlışlar nedeniyle yasa değişikliğinin gündeme getirildiği söylendi.

Üzülerek belirtmeliyim ki TUREB yönetimi canlı yayında bile gerçekleri söylememekte, süreci çok iyi yönettiğini ifade ederken olaylar belirtilenin tam aksi yönde gelişmektedir.

Aklımdaki sorular ve önemli konular;

1-Türkçe Rehberlik konusunu sadece ücretlerin düşürülmesi ile mi çözeceksiniz?

2-Alan Kılavuzluğu düzenlemesi torba yasaya girmeden siyasi erkle yapılan görüşmelerdeki tavrınız, düzenlemenin bu kadar hızlı meclise gelmesinin sebebi midir?

3-Belirli bir sayıya kadar alan kılavuzlarına yeşil ışık yaktığınız doğru mudur?

4-Dil sınavları konusunda TUREB’in birinci döneminde yönetmelik çalışması için yapılan I. Olağanüstü Genel Kurulda dil puanı konusu görüşülürken uluslararası dil kriterleri karşılığı (harf/rakam) 75 puan olması kabul edildiğinde “kürsüye çıkıp sizin hakkınızı savundum ve disiplin kurulunda yargılandım” diyen Sayın Tural’ın neden insanların gözlerinin içine baka baka konuyu eksik aktardığı, yargılanma sebebinin o kürsüden salondaki delegelere “başkanın stepnesi olmuşsunuz” ifadesini hakaret kabul eden delegelerin disiplin kuruluna başvurması nedeniyle yaşandığını, bu olaylar üzerine yönetmeliğe katkı vermek yerine salonu terk ettiklerini niçin olduğu gibi anlatamamıştır?

5-Dil sınavlarında yaptıkları uygulamanın (komisyon üyesi seçimi) hukuken yanlış olmamakla beraber hem adaylar hem de sektör paydaşlarınca olumsuz algılanabileceğini düşünmemişler midir? Örneğin çok aday olan dillerde mülakatın farklı kurullar tarafından yapılmasının ölçme ve değerlendirmede eşitliği sağlayamayacağı düşüncesiyle geçmişte Bakanlık sınavının bile yargı yolu ile iptal edilmişliği varken nedir bu gözü karalığın sebebi?

6-Geçmiş dönem uygulama gezilerinde gezi sonu sınav yapılmadığı için Bakanlığın bu yetkileri kendi bünyesine de almak istediği aynı canlı yayında ifade edildi. Geziler Bakanlık denetim ve gözetiminde yapılmıştır; hiçbir gezi ile ilgili sınav yapılmadığı, eksik kaldığı gibi rapor gelmemiştir. Aksine, Bakanlık yönetmeliği, yönetmeliğin iptal edildiği dönem ve Birlik yönetmeliği diyebileceğimiz üç farklı süreç yaşanmış, yapılan teftişlerin hiç birinde hukuka aykırılık bulunmamıştır. Hatta Rekabet Kurumu’na TÜRSAB’ın yaptığı ve “TUREB’in gerek dil sınavları gerekse uygulama gezileri ile sektöre yeni rehber girmesi engelleniyor” diye başvurusu sonucu neredeyse üç hafta süren detaylı inceleme neticesinde “herhangi bir olumsuzluk ya da hukuka uygun olmayan bir durum tespit edilememiştir” raporu çıkmıştı. Yine Bakanlık Teftiş Kurulu adına yapılan incelemelerde yönetimin bahsettiği gibi bir hukuksuzluk söz konusu edilmemiştir. Yönetim kurulu başkanı olarak görev yaptığım ilk iki dönemle ilgili bu tür ithamlar, ellerinden kayıp giden yetkilerin sorumluluğunu önceki dönem yöneticilerine atmak için midir?

7-Uygulama Eğitim Gezilerinin düzenlenmesi yönteminin öğrenciler ve aileler açısından maddi ve manevi olumsuzluklar içermesinin yaşananlardaki payı nedir? Gezi sonrası sınav yapmak –kaldı ki bu konu yasa ve yönetmeliğin ilgili maddeleri birlikte değerlendirildiğinde, sertifika programı sonrası yapılan gezinin kast edildiği kolaylıkla anlaşılabilir- ve 5* otel konaklamaları nedeniyle aşırı yükseltilmiş gezi ücretleri dışında hangi olumlu değişikliği sağladınız?

8-Dil sınavlarının elektronik ortamda yapılmasının hukuki zemini nedir? Rekabet Kurumu’na şikayet konusu olan yeni rehber gelmesi engelleniyor iddiası, şartlarının uygunluğunun tam olup olmadığına -ölçme değerlendirme bilgisi, meslekte aktif olarak yeter süre çalışmış olma gibi- hassasiyet gösterilmeden çok başvuru olan dillerde, aynı dilde birden fazla oluşturulan komisyonlarla iddia destekleniyor mu yoksa konu yargı sürecine taşınıncaya kadar idare mi ediliyor?

Dil sınavları ve uygulama eğitim gezileri düzenleme yetkisi Bakanlığa geçince işin içine siyaset gireceği için dolaylı olarak Türkçe Rehberlik gelmiş olacaktır. Tehlike kapımızda ve çok büyüktür. Yaşanan sıkıntıları anlamaya çalışmakla birlikte bu yükün altından hiçbir yönetim kendi başına kalkamaz. Önce delegelerle, sonra odalarla, bu süreci mutlaka birlikte götürmek gerekir. Sonuç ne olursa olsun ortak akılla alınacak kararlar hem yöneticiler hem de camia için daha kolay anlaşılacaktır.

Yazdığım maddelerle ilgili daha ayrıntılı bilgilendirmeleri belge ve verilere dayalı bir şekilde ayrıca kaleme alacağım. Hem iki dönem kurumun yöneticiliğini yapmış hem de halen ARO yönetim kurulu üyesi bir rehber olarak imâlar ve yaşananlara istinaden paylaşmak istedim.

Rehber kamuoyuna saygılarımla.

Ahmet Zeki APALI

ARO YK Üyesi

 

YORUMLAR (3)

  1. Yok daha neler diyorki:

    Ahmet Zeki döneminde yapılan sınavlarda Türkçe bile bilmeyen kişiler rehber olmuştur araştırın bakın yaptığı şaibeli sınavlar açıklıyor herşeyi piyasada Türklerle çalışan ve o dönem kokart alanları sınava sokun bakalım… CHP’den gelen isimler de dahil

  2. Hadi ordan diyorki:

    Şunu söylesene Ahmet Zeki bir çeviri ile insanların sınav geçip geçemeyeceğine diğer tarafta 75 puan şartı ile YDS sınavı ile nasıl karar verdiniz siz Develete brokrasi karışır Türkçe rehberlik gelir diyorsunuz da siz aynısını yapmadınız mı ? Hepsi çıkar Ahmet Zeki hepsi çıkar sen merak etme şu anki yönetime de dil uzatma istersen bırak adamlar adil sınavlarını yapsınlar senin yaptığın dönemi de gördük

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL