MICE

Türkiye’nin Kentleşme Serüveni, “İstanbul Hayali” Belgeselinde

Türkiye’nin Kentleşme Serüveni, “İstanbul Hayali” Belgeselinde

Türk Musevileri Müzesi öncülüğünde Türkiye’nin ilk şehir planlamacısı olarak anılan Aron Angel’in yaşamı ve İstanbul’un kentleşme deneyimini gözler önüne seren İstanbul Hayali isimli belgesel 1923 yılından günümüze kentleşme safhalarını da ele alıyor.

Gezi Parkı’nın, Maçka Demokrasi Parkı’nın, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı´nın, Bağdat Caddesi’nin mimarı Aron Angel´in (1916-2010) ilginç yaşamı çerçevesinde Türkiye´nin kentleşme tecrübesini odağına alan “İstanbul Hayali” filmi 20 Mart Cumartesi akşamı Zoom üzerinden yayınlanacak.

Aron Angel, hükümetin Hilton Oteli inşaatına izin vermesinin ardından İstanbul’un yeşil alanına zarar için görevinden gözünü kırpmadan istifa eden bir idealistti. Mesleğe ünlü şehir plancısı Henri Prost’un yardımcılığı ile başlamış, aynı zamanda mimarlık eğitimi almış, zamanının duayen bir mimarıydı.

1942-1952 yılları arasında şehir plancısı olarak İstanbul Belediyesinde çalışmıştır.

1952’de Nazım Plan Dairesi Başkanı iken; kendisini en çok adadığı projelerin başında gelen Taksim’den Dolmabahçe’ye kadar uzanan Gezi Parkı’nın (2 numaralı park) ortasına hükümet Hilton Oteli’ni yapma kararı alınca Angel “Şahsi menfaatlerin revaçta olduğu bir müessesede çalışmaktan utanç duyuyorum” der ve istifa eder. “Yeşil alana bir tek çivi bile çaktırmam.” sözü de kendisine aittir. Zamanında yeşil alanları ve ülke menfaatlerini korumak için titizlikle incelediği projeler ve bu titizliği nedeni ile vermediği izinler nedeni ile adı “yaptım olducular” tarafından Bay Angel’den Bay Engel’e çevrilmiştir.

İlhan Tekeli, Tarık Şengül, Cana Bilsel, David Harvey, Pierre Pinon gibi ünlü şehir plancıları ve mimarların, özellikle İstanbul’da olmak üzere büyük kentlerimizde olan biteni değerlendirdikleri filmde Türkiye’nin kentleşme tecrübesi incelenmekte. 1923-1950 arası ulus devletin kentleşmesi, 1950lerden 1980’a kadar süren emeğin kentleşmesi ve 1980’lerden günümüze gelen sermayenin kentleşmesi safhaları ele alınarak huzurlu, stressiz ve başka türlü bir kent hayalini kurabilmek adına bu süreçler anlaşılmaya çalışılmakta.

Perihan Bayraktar’ın yönetmenliğini yaptığı belgeselin kurgusu Thomas Balkenhol’e ait.

İstanbul Hayali belgeselini ve öncesinde yönetmen Perihan Bayraktar ve Aron Angel’in oğlu Albert Angel tarafından yapılacak kısa sohbeti Zoom üzerinden ya da Türk Musevileri Müzesi’nin Facebook hesabından ücretsiz izlemek mümkün.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL