Güncel

Zerzevan Kalesi Kazı Başkanı Doç. Dr. Aytaç Coşkun’a STK’lardan teşekkür

Zerzevan Kalesi Kazı Başkanı Doç. Dr. Aytaç Coşkun’a STK’lardan teşekkür

Son yıllarda ulusal ve uluslararası alanda büyük ilgi çeken Zerzevan Kalesi’ndeki  başarılı ve özverili çalışmaları nedeniyle Kazı Başkanı Doç.Dr. Aytaç Coşkun’a sahip çıkan sivil toplum örgütleri, kurum ve kuruluşlar ortak açıklamada bulundular. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde gerçekleştirilen toplantıda “Doç.Dr. Coşkun, büyük bir sabır ve itinayla yürüttüğü çalışmalarıyla dünyanın ilgisi bir kez daha Diyarbakır’a odakladı”. ifadelerine yer verildi.

turizmhaberleri.com-haber merkezi

Unesco Dünya Mirası Geçici listesinde yer alan Zerzevan Kalesi pandemi sürecinde de ziyaret edilmeye, görsel ve yazılı basında gündemini korumaya devam ediyor. Diyarbakır, Şanlıurfa Mardin’i kapsayan Mezapotamya Altın üçgeni’nin mihenk taşı konumunda olan Zerzevan Kalesi yıl boyunca yerli yabancı ziyaretçilere, üst düzey protokol, kurum ve kuruluşlara, ulusal ve uluslararası basına ev sahipliği yaptı.

Gerek kazı çalışmalarındaki çabaları,  gerek bölgenin tanıtımında  üstün çabaları ile tanınan Dicle Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı ve Zerzevan Kalesi Kazı Başkanı Aytaç Coşkun’a  sahip çıkan  sivil toplum örgütleri ortak açıklamasında; “bu kentin sivil toplum örgütleri, kültür, turizm hizmeti sunan kurumlar ve sektör temsilcileri olarak Doç. Dr. Aytaç COŞKUN hocamıza kentimize ve turizmimize katmış oldukları hizmetleri için teşekkürlerimizi sunuyor, özverili çalışmalarında başarılar diliyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) öncülüğünde  gerçekleştirilen  ortak açıklama;  Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Diyarbakır Sur Belediyesi, TURSAB Güneydoğu Anadolu Bölge Yönetim Kurulu, Diyarbakır Müze Müdürlüğü, Diyarbakır Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Diyarbakır Tanıtma Kültür ve Yardımlaşma Vakfı ve DTSO Turizm Komisyonu tarafından yapıldı.

Son yıllarda özellikle  Zerzevan Kalesine olan yoğun ilgi ve kentte yaşanan gelişmeleri değerlendirmek üzere Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odasında bir araya gelen Sivil Toplum Örgütleri ve kurum temsilcileri tarafından yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Her bir taşının altından tarih fışkıran, uygarlıklara ait izlerin taşlara nakış nakış işlendiği, surları, köprüleri, ibadet yerleri, onlarca tarihi ve kültürel dokusuyla Diyarbakır dünya kültür mirası listesinde yer almış bir yerleşkedir.

Uygarlıkların anayurdu Yukarı Mezopotamya’nın kadim kenti Diyarbakır bu değerleriyle bütün dünyanın ilgi odağı olmaya devam ediyor. 12 bin yıllık bir geçmişe sahip Körtik Tepe bu anlamda çok eski bir tarihe tanıklık etmekte, kentin köklü geçmişine ışık tutmaktadır.

Son yıllarda yapılan çalışmalar ve gün yüzüne çıkarılan tarihi ve kültürel zenginliklerimizin turizme dönük tanıtımı yerli ve yabancı turist sayılarında önemli artışlar sağlamıştır. Gerek turizm sektörünün gelişmesi, gerekse de kültürel mirasımızın çeşitlenerek artmasında yapılan arkeolojik kazıların büyük payı vardır. Söz konusu kazıların en önemlilerinden biri Zerzevan Kalesi arkeolojik kazıları ile gün yüzüne çıkarılan eserlerin yarattığı etkidir.

Zerzevan Kalesi aynı zamanda Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa’yı kapsayan “Mezopotamya’nın Altın Üçgeni” turizm destinasyonunun mihenk taşı durumundadır.

Roma İmparatorluğu döneminde askeri yerleşim olarak kullanılan ve üç bin yıllık bir geçmişe sahip olan Zerzevan Kalesi ve burada bulunan Mithraeum tapınağı son yıllarda büyük ilgi görmektedir. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınan ve Kalıcı Liste’ye alınması için hazırlıkların yapıldığı kalede 7 yıldır devam eden çalışmalarla birçok tarihi ve kültürel yapının gün yüzüne çıkarılmaktadır.

Zerzevan Kalesi kazı ve restorasyon çalışmalarını yürüten Dicle Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı ve aynı zamanda kazı ekibinin başkanı sayın Doç. Dr. Aytaç COŞKUN hocamıza bu özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyoruz. Büyük bir sabır ve itinayla yürüttüğü çalışmalar ile dünyanın ilgisini bir kez daha Diyarbakır’a odaklandırdı. Nihayetinde kentimizi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettikleri yer Zerzevan Kalesi olmuştur.

Her yıl yüzbinlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Zerzevan Kalesini 2019 yılında 430 bin, 2020 yılında pandemiye rağmen 165 bin, 2021 yılında ise 1 milyondan fazla turistin ziyaret etmesi beklenmektedir.

Zerzevan Kalesi kazı ve restorasyon çalışmaları aralıksız devam etmekte, her geçen gün yeni bir değer kültürel miras hanemize eklenmekte, Diyarbakır ve bölge turizmine fazlasıyla katkılar sunmaktadır.

Bizler bu kentin sivil toplum örgütleri, kültür, turizm hizmeti sunan kurumlar ve sektör temsilcileri olarak Doç. Dr. Aytaç COŞKUN hocamıza kentimize ve turizmimize katmış oldukları hizmetleri için teşekkürlerimizi sunuyor, özverili çalışmalarında başarılar diliyoruz.

Bu açıklama kentimizdeki sivil toplum örgütleri ve ilgili kamu kurumlarını temsilen toplantıya katılan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Diyarbakır Sur Belediyesi, TURSAB Güneydoğu Anadolu Bölge Yönetim Kurulu, Diyarbakır Müze Müdürlüğü, Diyarbakır Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Diyarbakır Tanıtma, Kültür ve Yardımlaşma Vakfı ve DTSO Turizm Komisyonu tarafından yapılmıştır.

Doç.Dr. Aytaç Coşkun

Rus Tur Operatörlerinden Zerzevan Kalesi ve Mithras Tapınağı’na övgü…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL