Dünya

İngiltere’den ayrılmak isteyene 5 bin Sterlin para cezası

İngiltere’nin Covid 19 önlemleri kapsamındaki yeni yol haritası belirliyor. Basında yer alan haberlere göre, zorunlu olmayan yurtdışı seyahatleri 30 Haziran’a kadar yasaklanırken  makul bir bahane olmadan İngiltere’den ayrılanlar 5.000 sterlin..

İngiltere’den ayrılmak isteyene 5 bin Sterlin para cezası

İngiltere’nin Covid 19 önlemleri kapsamındaki yeni yol haritası belirliyor. Basında yer alan haberlere göre, zorunlu olmayan yurtdışı seyahatleri 30 Haziran’a kadar yasaklanırken  makul bir bahane olmadan İngiltere’den ayrılanlar 5.000 sterlin para cezası ile karşı karşıya kalabilecekler. Yeni yasa 29 Mart’ta yürürlüğe giriyor.

Turizmhaberleri.com-haber merkezi

Dünyada Covid 19 salgını ile mücadele tüm hızıyla devam ederken ülkelerin bu kapsamdaki önlemleri ve kısıtlamaları açıklayan yol haritaları da belirleniyor. İngiltere’nin yol haritası bu hafta netleşiyor. www.standard.co.uk/news kaynaklı habere göre mevcut kısıtlamalarda uluslararası seyahat zaten yasaklanmış durumda, ancak yeni yasalara göre zorunlu olmayan yurtdışı seyahatler 30 Haziran’a kadar yasaklanacak. Önümüzdeki aylarda uygulanacak kısıtlamalarla ilgili mevzuat,  22 Mart Pazartesi günü yayınlandı.

Buna göre makul bir bahane olmadan İngiletere’den ayrılanlar 5.000 sterlin para cezası ile karşı karşıya kalabilecekler. Yeni yasalar 29 Mart’ta yürürlüğe giriyor.

Covid 19 önlemleri kapsamında İngiltere’nin normalleşmede yeni yol haritasını belirleyecek Yasa; hiç kimsenin makul bir şart olmaksızın İngiltere dışındaki bir varış noktasına seyahat etmek için İngiltere’den ayrılamayacağını veya oradan Birleşik Krallık dışındaki bir varış noktasına seyahat etmek amacıyla bir biniş noktasına seyahat edemeyeceğini veya orada bulunamayacağını, bu tür kuralları çiğneyen herkesin 5.000 sterlin para cezasına çarptırılabileceğini öne sürüyor.

Ayrıca, Birleşik Krallık’tan ayrılmayı planlayanlar için kişisel ayrıntıları ve seyahat nedenlerini belirten bir seyahat beyannamesi formunu doldurmadıkları takdirde 200 sterlin sabit ceza bildirimi olacağı belirtiliyor.

İş, çalışma, yasal yükümlülükler veya oy kullanmaları, taşınma satın alma, kiralama, bazı çocuk bakımı nedenleri veya doğum, ölen bir akrabayı veya yakınlarını ziyaret etmek için seyahat etmesi gerekenler de dahil olmak üzere muafiyetler de geçerli.

İşletme, kamu ve siyasi kuruluş veya farklı bir grup tarafından gerçekleştirilecek organizasyonlar, maske ve sosyal mesafe gibi gerekli önlemler alındığı sürece, yasalar kapsamındaki grup toplantılarını yasaklayan kurallara bir kez daha izin verilen bir istisna söz konusu.

25 Mart Perşembe günü Parlamento tarafından oylanacak düzenlemeler sonrasında Hükümetin İngiltere için kısıtlamalardan çıkış yol haritası belirlenirken,  önceki kademeli normalleşme sistemi bir dizi adım ile değişecek.

Buna göre 29 Mart’tan itibaren altı kişinin dışarıda buluşmasına izin verilir, ancak iki veya daha fazla kişinin kapalı mekanda toplantı yapması kısıtlanıyor.  Bazı açık hava sporlarına izin veriliyor.

12 Nisan’dan itibaren yürürlüğe girebilecek olan ikinci adımda gerekli olmayan mağazaların yanı sıra kuaför ve dışarıdaki müşterilere hizmet veren ağırlama mekanları gibi işletmeler yeniden açılacak. Düğünler 15 kişiye kadar kişi yapılabilecek.

17 Mayıs’tan itibaren yürürlüğe girebileceğini belirtilen üçüncü adım ise altı kişilik grupların içeride ve 30 kişiye kadar dışarıda buluşmasına izin veriyor.

Yasal düzenlemeye göre, kısıtlamalar 12 Nisan’a kadar ve sonrasında en az 35 günde bir gözden geçirilmesi gerekiyor, bu süre içinde kaldırılmadıkça veya değiştirilmedikçe 30 Haziran’da sona erecek.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL