Dünya

Küresel Turizm en erken 2023’de toparlanır..

WTO, UNWTO, ADB işbirliğinde düzenlenen özel forumda, sektörün önde gelen temsilcilerinin katılımıyla Covid 19 salgınında durma noktasına gelen küresel turizmi iyileştirme stratejileri görüşüldü. Turizmhaberleri.com-haber merkezi Derleyen: Nilgün ATAR WTO Dünya..

Küresel Turizm en erken 2023’de toparlanır..

WTO, UNWTO, ADB işbirliğinde düzenlenen özel forumda, sektörün önde gelen temsilcilerinin katılımıyla Covid 19 salgınında durma noktasına gelen küresel turizmi iyileştirme stratejileri görüşüldü.

Turizmhaberleri.com-haber merkezi

Derleyen: Nilgün ATAR

WTO Dünya Ticaret Örgütü’nün  Covid 19 salgını çerçevesinde düzenlediği “ticari yardım ve envanter toplama” konulu   özel oturumu, sektörün toparlanmasını teşvik etmek ve sürdürülebilirliği yeniden inşa etmek için önemli sektör temsilcilerini bir araya getirdi.

Dünya Ticaret Örgütü WTO, Asya Kalkınma Bankası (ADB) ve BM Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) işbirliği,  sektörün önde gelen temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda COVID-19 pandemisinin küresel turizm üzerindeki etkisi ve Asya-Pasifik bölgesindeki yansımaları, neler yapılması gerektiği değerlendirildi.

UNWTO’nun en son verilerine göre, Covid 19 salgını 2020’de uluslararası turist hareketliliğinde küresel olarak % 73’lük bir düşüşe yol açtı. Bu veri,  birçok Asya ülkesinde olduğu gibi, ADB’ nin 2020 için % 80’in üzerinde bir düşüş tahmin ettiği Asya-Pasifik destinasyonunda daha da keskin oldu. Sert seyahat kısıtlamalarının devam ettiği dönemde bu ani düşüş turizm sektörünün sürdürülebilir kalkınmayı ileriye götürme kabiliyetini beklemeye aldı.

Sürdürülebilirlik ve Dayanıklılık Oluşturmak

ADB Ekonomisti Anna Fink’in moderatörlüğünü yaptığı WTO’ bünyesinde düzenlenen özel toplantıda , turizm sektöründe daha fazla sürdürülebilirlik ve dayanıklılık oluşturmak için ticari yardımın nasıl kullanılabileceği masaya yatırıldı.  Toplantıya Asya Kalkınma Bankası’ndan Matthias Helble Kıdemli Ekonomisti, UNWTO Kurumsal İlişkiler ve Ortaklıklar Direktörü Zoritsa Urosevic, Azerbaycan ve Yeni Zelanda hükümetlerinden temsilciler ve Griffith Üniversitesi’nden turizm uzmanı Suzanne Becken katıldı.

TOPARLANMA İÇİN EN ERKEN 2023 YILI BEKLENİYOR

Son açıklanan ADB tahminlerine göre, sektör için tam bir iyileşmenin en erken 2023’te beklendiğini belirten ADB’den Matthias Helble; iç turizmin teşvik edilmesinin yanı sıra, belirli destinasyonlar arasında seyahatin devam etmesini sağlayacak “seyahat balonlarının” oluşturulmasını kısa vadede toparlanmayı sağlama açısından  potansiyel stratejiler olduğunu vurguladı. Aşı kartlarının uygulamaya konulmasının iyileşmeyi daha da hızlandırabileceğine ancak, bu önlemlerin geçici olması ve ülkelerin nihayetinde tam bir açılışa hazırlanmaları gerektiğine dikkat çekti.

ADB 20 MİLYAR DOLARLIK DESTEK PAKETİ ÇIKARDI… 

Toplantıda kısa ve uzun vadede turizme verilen destek çalışmaları hakkında bilgiler verildi. Uzun süreli bir salgının turizm sektörünün büyük bir bölümünün hayatta kalmasını riske attığını vurgulayan ADB’den Matthias Helble, “ADB, salgında ciddi şekilde etkilenen hane halklarına ve şirketlere yönelik yardımı kolaylaştıran politika önlemlerini finanse etmek ve hükümetlere yardımcı olmak için Nisan 2020’de 20 milyar dolarlık bir destek paketi başlattı. 2020’nin sonunda ADB, bu paketin 16,3 milyar dolarlık kısmını gelişmekte olan üye hükümetlere ve özel sektöre hibe, teknik yardım ve krediler şeklinde taahhüt etmişti. Aynı zamanda, Tarihi İpek Yolu üzerindeki destinasyonlara uzman desteği sunan UNWTO Turizm Kurtarma Teknik Yardım Paketinin lansmanı da dahil olmak üzere bölgedeki üye devletlere verdiği desteği genişletti.” ifadelerine yer verdi.

YENİ BİR FİNANS MİMARİSİ GELİŞTİRMEK GEREKİYOR

Uzun vadeli iyileşme kapsamında yenilikçi, düşük karbonlu, döngüsel, güvenli ve kapsayıcı iş politikaları ve kurtarma modellerini benimsemek ve inşa etmek için yeni bir finans mimarisi geliştirmenin önemini vurgulayan UNWTO’dan Zoritsa Urosevic;  ADB ve UNWTO uluslararası turizmi yeniden başlatmak, sektörün sürdürülebilir kalkınma potansiyeline ulaşmasını sağlamak için  gelecekteki büyümeyi izlemeleri,   uluslararası işbirliği ve politikaların uyumlaştırılmasının önemini yineledi.

Kaynak: UNWTO

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL