Güncel

2 Nisan Otizm Farkındalık Günü ve Turizm

2 Nisan Otizm Farkındalık  Günü’nün 1 gün değil, çeşitli etkinliklerle  tüm yıla ve ülke geneline  yayılması gerektiğini belirten ENAT Türkiye temsilcisi yazarımız A. Nejat Şardağı;  dünyanın çeşitli ülkelerinden otizm  konusunda..

2 Nisan Otizm Farkındalık Günü ve Turizm

2 Nisan Otizm Farkındalık  Günü’nün 1 gün değil, çeşitli etkinliklerle  tüm yıla ve ülke geneline  yayılması gerektiğini belirten ENAT Türkiye temsilcisi yazarımız A. Nejat Şardağı;  dünyanın çeşitli ülkelerinden otizm  konusunda eğitim ve uygulamalara yönelik  başarılı örnekler veriyor.

A.NEJAT ŞARDAĞI- turizmhaberleri.com-İzmir

Birkaç gün sonra dünyada otizm farkındalık günü düzenlenecek. Yine bazı anıt binalar masmavi ışığa boyanacak ve gün ağarınca ışıklar sönecek, herşey eski haline dönecek… Turizm paydaşları, akademik çevreler, yerel yöneticiler, STK’lar bu satırları okurken sesli gazeteyi de dinlemelerinin içselleştirmelerine katkıda bulunacağı umudundayım.

Otizmin ambleminde pembe ve mavi renklerin kullanılması, bu renklerin sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliğinin olmasındandır.

Aşağıda vereceğim bağlantıdan* otizm ile ilgili daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz. Burada konunun özünü ve turizm açısından bakışımı aktaracağım.

Ülkemizde 500 bin otizmli çocuk olduğu tahmin edilirken, sadece Fransa’da her yıl 8 bin otizmli çocuk doğduğu ve 60 bini otistik olmak üzere 700 bin kişide otizm spektrum bozukluğu (OSB) tespit edilmiştir. Bu vakalar/veriler 2002 yılına göre iki kat artışı ve bunun devam ettiğini göstermektedir.

Avrupa ve Rusya’nın nüfusunu toplam 750 milyon civarındadır,   otizm oranının yüzde 1 olduğunu düşünürsek  7.5 milyon civarı otizmli söz konusudur.

Kutlama, anma ve farkındalık günlerinin adeta 24 saatte sınırlı kalmasına karşı olmam nedeniyle başta turizm paydaşları olmak üzere, 2 Nisan 2021 tarihini milat kabul ederek ülkemizde otizm farkındalığını geliştirmek için neler yapılabileceğini önermek istiyorum.

Değerli okurlar, destinasyon seçiminde itici kuvvetler (aileyle daha fazla zaman geçirmek-ortam değiştirmek-dinlenmek-kültürel etkinlik vb) ile çekici kuvvetler arasında ciddi bir paralellik vardır. Çekici kuvvetlerde aranılanlardan uygun fiyat, ulaşım ve güvenlik diğer özellikleri destekleyen unsurlardır.

OSB’li çocuklar, ışıkları, sesleri, kokuları, kalabalıkları ve yeni ortamlara tahammül etmeyi zorlaştıran duyusal işleme sorunlarına sahiptir. Bu nedenle ulaşım ve güvenlik konularına dikkatinizi çekmek istedim. Aşırı uyarıldıklarında, rahatsızlıklarını öfke nöbeti, uygunsuz davranışlar yoluyla aktarırlar ve bu genellikle diğer bireyler tarafından aşağılayıcı yorumlarla sonuçlanır. Bu yargı birçok ailenin evde kalmasına yol açar. Kendilerini anlayışla karşılayacakları bir ortam yaratmak, tercih edilmek ve rekabet avantajı sağlayabilir.

Bu konuda:

1-Champion Autism Network (CAN) örnek alınarak restoran ve halka açık turistik yerlerdeki görevlilere ailelerin ihtiyaçları ve farkındalık konularında eğitim verilebilir.

2-Havaalanlarında valiz alma sürecinde çocuğun refakatçısı ile bekleyeceği sakinleştirici oda yapılabilir, OSB ve diğer nerogelişimsel sorunlu yetişkin ve çocuklar için duyu odası hazırlanabilir ( 29 mart 2017’de hizmete giren İrlanda Shannon Havaalanı örneğinden hareket edilebilir).

3-ABD’nin 45 havaalanında bulunan Wings for Autism’in ailelere otoparktan uçak güvenliğine kadar tanıma süreci gibi bir hizmet sunulabilir.

4-Visit England ise turizm işletmecileri için otizmli bireyleri karşılamaya yönelik bir rehber yayınlamıştır. Bu örneklere London Zoo’nun hazırladığı broşür, Florida’daki Legoland’in video biçiminde hazırladığı sosyal hikayeler eklenebilir ve uygulamanın ülkemizde gerçekleştirilmesinin pratik yolları bulunabilir.

Son olarak Yunanistan’daki A Millon Sens acentesinin sunduğu tatil paketi ve OSB’li bireylerin gereksinimlerine uygun çeşitli hizmet ve etkinliklerle ebeveynlere boş zaman yaratma hedefi çarpıcı bir örnektir.

Farkındalık eğitimi ve biraz uyum ile ailelerin unutulmaz bir deneyim yaşamalarına yardımcı olmak mümkündür.

Bir otel müdürünün harika tavsiyesi; Ve bir gün kendinizi kriz geçiren bir çocuğun önünde bulursanız, asla yargılamayın, bazen basit güven verici bir gülümseme her şeyi değiştirebilir.”

Gülümsemenizin daim olması dileğiyle…

*https://www.tohumotizm.org.tr/otizm/otizm-spektrum-bozuklugu/

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL