Güncel

ATRO’dan Turist Rehberlerinin dikkatine duyuru…

Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği ve ATRO-Aydın Rehberler Odası işbirliğinde  yürütülen  “Adalızade Mezar Taşları Sergi Reyonları Projesi” kapsamında 5-14 Nisan 2021 tarihlerinde gerçekleştirilecek “İslam Sonrası Türk Defin Kültürü..

ATRO’dan Turist Rehberlerinin dikkatine duyuru…

Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği ve ATRO-Aydın Rehberler Odası işbirliğinde  yürütülen  “Adalızade Mezar Taşları Sergi Reyonları Projesi” kapsamında 5-14 Nisan 2021 tarihlerinde gerçekleştirilecek “İslam Sonrası Türk Defin Kültürü ve Mezar Taşları Sanatı Uzman Rehberlik Eğitimi“ için başvurular 2 Nisan 2021 tarihinde sona eriyor.

NİLGÜN ATAR- turizmhaberleri.com

Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği Başkanı Mahmut Ökçesiz tarafından  10 yıl önce ” Osmanı Mezar Taşlarını Çözmek” başlıklı AB projesi ile başlayan girişimler hem ulusal ve uluslararası büyük bir farkındalık yarattı, hem de günümüze kadar kesintisiz bir tempoda dernek tarafından geliştirilen yeni projelerin, konferansların, yayınların, seminerlerin devamını sağladı.

“Adalızade Mezar Taşları Sergi Reyonları Projesi”nin en önemli etabı ise  turist rehberlerine tarihi mezar taşları  alanında eğitimi vermek.  Türkiye’de bir ilke imza atan bu proje kapsamında  eğitim alan rehberlere TUREB onaylı uzmanlık sertifikası verilecek. “İslam Sonrası Türk Defin Kültürü ve Mezar Taşları Sanatı Uzman Rehberlik Eğitimi”. ATRO Aydın Rehberler Odası bünyesinde   5-14 Nisan 2021 tarihlerinde çevrimiçi gerçekleştirilecek. Eğitimlere alanında uzman bilim insanları katılacak.

TÜRKİYE’DE BİR İLK…

Tarihi mezar taşları sanatı  ve İslam sonrası Türk defin kültürü konusunda verilecek eğitim ile ilgili açıklamada bulunan  Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği Başkanı Mahmut Ökçesiz;  “sektörünün çok sıkıntılı olduğu bir dönemde rehberlere bir yeni kapı açma ve iş imkânı sağlama fırsatı doğacaktır. Ülkemizin önde gelen bilim adamları tarafından seçilen 22 ayrı konuda,  50 ruhsatname sahibi rehbere  uzmanlık  eğitimi verilecek. ATRO işbirliğinde gerçekleştirilecek Uzman Mezar Taşları Yetiştirme Programı Türkiye’de bir ilk.   56 saatlik özel müfredatlı eğitimi alan rehberin siciline bu kurs işlenecek, TÜRSAB üyesi acentelere isim listeleri gönderilecek  ve verilecek sertifikalarla rehberlerimiz, yerli ve yabancı turist gruplarına hizmet etme yetkisi alacaklardır. Uzman bilim insanlarının verdikleri dersler “ Uzman mezar taşı rehber el kitabı“ adıyla kitaplaştırılacak, önce bu kursa katılan ve bitiren rehberlere  verilecek, daha sonra da isteyen her ile veya rehber odasına gönderilecektir.” dedi.

Uzmanlık alanı mezar taşları olan ve sertifika alan rehberlerin mutlaka katılması gereken eğitime başvuru tarihi 2 Nisan 2021 tarihinde sona eriyor.

ATRO ise eğitimin son katılım tarihini hatırlatarak rehberleri şu duyuru ile bilgilendirdi:

KAMUOYUNUN DİKKATİNE

Aydın Turist Rehberleri Odası (ATRO) ve derneğimizin birlikte hazırladığı “Adalızade Mezar Taşları Sergi reyonları Projesi” kapsamında Türkiye Turist Rehberleri Birliği-TUREB onaylı, 5-14 Nisan 2021 tarihleri arasında “İslam Sonrası Türk Defin Kültürü ve Mezar Taşları Sanatı Uzman Rehberlik Eğitimi “ yapılacaktır.

Bu eğitim Oda tarafından sağlanan “Zoom“ üzerinden “online (çevrim içi ) olacaktır. Bu eğitime sadece “ Resmi Ruhsatname Sahibi “ ve ülkemizdeki 13 odadan birine kayıtlı “ Eylemli Turist Rehberleri “ katılabileceklerdir.

Sınırlı sayıda rehberin alınacağı bu eğitim kursunun başvurusu 29 Mart 2021 tarihinde başlamış olup, 02 Nisan 2021 Cuma günü sona erecektir. Bu nedenle, bu eğitim kursuna katılacak rehberlerin direkt olarak “ Aydın Turist Rehberleri Odasına “ başvurmaları gerekmektedir.

İlgili başvuru linki “İslam Sonrası Türk Defin Kültürü ve Mezar Taşları Sanatı Uzman Rehberlik Eğitimi – Aydın Turist Rehberleri Odası – www.atro.org.tr tekraren bir kez daha verilmektedir.

Saygı ile ilan olunur.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL