Güncel

TÜRSAB: Otellere Transfer hakkı tanınmasını hayretle karşıladık..

TÜRSAB: Otellere Transfer hakkı tanınmasını hayretle karşıladık..

2634 sayılı Turizm Teşvik Kanunu’nda  değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu. Buna göre konaklama tesisleri transfer hizmeti yapabilecek . Yıllardır sektörde çözümlenemeyen sorun olan transfer konusunun kanun açısından geldiği noktaya seyahat acentalarının tepkisi çığ gibi büyüyor.  TÜRSAB ise “girişimi hayretle karşıladık “açıklamasında bulundu.

NİLGÜN ATAR- turizmhaberleri.com

Bir yanda yıllardır revize edilmesi beklenen, sektörün ihtiyaçlarına artık cevap vermeyen 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu, diğer yanda 6326 sayılı Turist Rehberliği Meslek Kanunu’nda yeni düzenlemelerle ilgili yapılan toplantıların sektörde yarattığı tartışmalar. Karantina günlerinde ayakta kalma mücadelesi veren turizmcilerin tepkisi ise öncelikle  turizm meslek örgütleri TÜRSAB ve TUREB yönetimine…

Transfer konusu yıllardır otelciler ve acentacılar arasında çözümlenmeyen bir sorun..TBMM’ye sunulan kanun teklifine göre beş yıldızlı otel ve tatil köyleri artık müşterilerine transfer hizmeti verebilecek. Seyahat acentalarının gündemine bomba gibi düşen haber  tepkilere neden oldu.

Meslek örgütü TÜRSAB’ın sektör açısından  tüm önemli konularda sessiz ve yetersiz kaldığına dikkat çeken seyahat acentaları; mevcut başkanın  sorunların çözümü noktasında sürekli eleştirdiğini ancak hiçbir olumlu girişimde bulunmadığına dikkat çektiler.

TÜRSAB: GİRİŞİMİ HAYRETLE KARŞILADIK

Tepkilerin ardından yazılı açıklamada bulunan TÜRSAB şu ifadelere yer verdi:

Meclise sevk edilen 2634 sayılı ‘Turizmi Teşvik Kanunu’nda değişiklik teklifi, turizm kamuoyunda şaşkınlığa yol açtı. Bu durum ve taşıdığı riskler, meslek örgütümüz tarafından bilinen bir gerçekti. Millet olarak pandemi süreci ile baş etmeye çalışırken, sektörün içerisinde huzursuzluk yaratacak bu girişimi hayretle karşıladık.

Yasa değişikliği teklifi; kendi ayakları üzerinde durmak için mücadele eden, pandemi şartları ile baş etmeye çalışan Seyahat Acentalarının küçülen ekmeğine el uzatan ve genel anlamda mesleki çıkarlarını yok sayan hükümler içeriyor.

Önceki yasa önerileri ve düzenlemeler sırasında olduğu gibi, bu kez de Sayın Bakan’ın kanunla kurulmuş, turizmin en önemli ve eski meslek örgütünden hiçbir aşamasında görüş almayarak ve bilgi vermeyerek ortaya çıkardığı teklif metni; göreve geldiği günden beri Seyahat Acentalarının yasadan kaynaklanan haklarını elinden almaya çalışan, meslek örgütünü güçsüz bırakıp, işlevsiz kılmaya çalışması tüm sektörün bildiği bir kurgunun sonucudur.

2 yıl önce, 1618 sayılı Kanun çalışmasının bir anda rafa kaldırılarak, gündeme getirilmeyişinin nedeni, OTELLERE TRANSFER HAKKI TANINMASI konusunda Sayın Bakan’ımızın şahsi talep ve ısrarına karşı direnmemizdi.  Hatta transfer konusunda Ulaştırma Bakanlığı ile geldiğimiz çözüm noktasında yolun tıkanmasının sebebi de Bakan’ımızın bu talep ve ısrarına haklı itirazımızdı.

Bizim mevzuatımızda itirazımız nedeniyle yapılamayan değişikliğin tüm hukuk kuralları yok sayılarak, 2634 sayılı Kanun’a bir eklenti ile yapılmak istenmesi, Sayın Bakan’ımızın otellere transfer hakkı verme konusundaki ısrarını da ortaya koymaktadır. Adı Teşvik Kanunu olan bu yasa teklifi, Seyahat Acentalarını cezalandırmayı içermektedir.

Seyahat Acentaları, öz mal araçları ile tur ve transfer yapamazken, bu konuda Ulaştırma Mevzuatına bağlı işletme gereklerine uymak zorunda iken, bu sebepten dolayı türlü sıkıntılarla boğuşurken, otellerin öz mal araçları ile transfer yapabilmeleri nasıl açıklanabilir?

Transferle ilgili Seyahat Acentalarına türlü kurallar uygulanırken, işi konaklama olan işletmelerine tesis sınırları dışında karayolu taşımacılığı hak ve yetkisi vermek nasıl mümkün olacaktır?

Seyahat Acentalarının ekmeğine, mesleğine, meslek örgütüne hiçbir zaman bu kadar çok saldırı olmamıştı ancak Sayın Bakan’ın göreve geldiği günden bugüne kadarki uygulamalarına bakınca, şaşırmadığımı söyleyebilirim. Bu büyük yanlışın yüce Meclis Komisyonlarında düzeleceğini umut ediyorum.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL