Güncel

Doğal kanyona sera naylonuyla gölet yaptılar!

Doğal kanyona sera naylonuyla gölet yaptılar!

Denizli’nin Acıpayam ilçesinde belediye tarafından kiralanan Olukbaşı Kanyonuna sera naylonuyla yapay gölet oluşturuldu. Salda Gölü’nde yaşananlarda ders almayan yetkililer yeni bir doğa yıkımının daha önünü açtı…

 Yusuf Yavuz-turizmhaberleri.com

Denizli’nin Acıpayam ilçesine bağlı Olukbaşı ve Benlik mahalleleri arasında bulunan kanyon, geçtiğimiz Şubat ayında Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Acıpayam Belediyesine kiralandı. Mesire yeri statüsündeki kanyonu turistik cazibe merkezi haline getirmek isteyen Acıpayam Belediyesi, dere yatağını kil ve sera naylonu ile kaplayarak yapay gölet inşa etti. Yürüyüş yolları, seyir terası ve satış üniteleri yapılan Olukbaşı Kanyonu’nun doğal dokusunun tahrip edildiğini dile getiren doğa sporcuları uygulanan projeye tepki gösterirken, Acıpayam Belediyesi yetkilileri ise kanyonun iç kısmında müdahalede bulunulmadığını ve doğal dokuya zarar verilmediğini dile getirdi.

Kanyon çıkışında oluşturulan yapay gölet daha proje bitmeden ziyaretçi akınına uğradı

Acıpayam’a bağlı Olukbaşı ve Benlik mahallelerinin arasında bulunan ‘ B Tipi Mesire Yeri’ statüsündeki Olukbaşı Kanyonu, geçtiğimi Şubat ayında Denizli Orman Bölge Müdürlüğü’nce Acıpayam Belediyesi’ne kiralandı. Kira sözleşmesinin imzalanmasının ardından kanyonda hummalı bir çalışma başlayan Acıpayam Belediyesi alana iş makinelerini sokarak yollar açtı, seyir terası ve ahşap yürüyüş bandı gibi üniteler inşa etti.

Orman bölge müdürlüğünün kanyon teslim etmesiyle ilgili imza töreni
Kanyon çıkışında oluşturulan yapay göleyin tabanı sera naylonuyla kaplandı

SU SIZDIRMASIN DİYE SERA NAYLONUYLA GÖLET YAPTILAR

Kanyonun çıkışındaki bölgede ise dere yatağında yapay bir gölet inşa edildi. Görsel zenginlik oluşturması amacıyla inşa edilen yapay göletin kenarında naylonlar ziyaretçilerin dikkatini çekerken konuyla ilgili sorularımızı yanıtlayan Acıpayam Belediyesi yetkilisi, uygulamada sera naylonu kullanıldığını doğruladı. Sızdırmayı önlemek amacıyla killi toprak üzerine sera naylonu, onun üzerine de yine killi toprak ve çakıllı doğal malzeme kullanıldığını dile getiren belediye yetkilisi, kanyonun içerisindeki kısımda doğal dokuya müdahalede bulunulmadığını belirtti. Uygulamanın bir projesi olup olmadığı yönündeki sorumuza da yanıt veren yetkili, bir projenin olduğunu ancak arada kendiliğinden gelişen uygulamaların da söz konusu olduğunu dile getirdi.

Acıpayam Belediyesi’nin kiraladığı kanyonda inşaat çalışmaları sürüyor

KANYONUN ADI ‘ACIPAYAM’ OLARAK DEĞİŞTİRİLDİ

İnşaat çalışmaları süren projenin kısmen tamamlanmasıyla kanyonun Mayıs ayı sonu gibi ziyarete açılacağı belirtiliyor. Acıpayam Belediyesi’nin iki köy arasında anlaşmazlığa neden olduğu gerekçesiyle ‘Olukbaşı-Benlik Kanyonu’ olarak anılan kanyonun adını ‘Acıpayam Kanyonu’ olarak değiştirmesi de tartışma yaratmıştı.

Yerel halkın plansız ve derme çatma turizm girişminden bir görünüm

PLANSIZ SATIŞ YERİ TEPKİ ÇEKTİ, ZİYARETÇİ GİRİŞİ ERTELENDİ

Sosyal medya ve yerel basında kanyonda uygulanan projenin duyurulmasıyla geçtiğimiz hafta sonu binlerce ziyaretçi bölgeye gelirken altyapısız şekilde oluşturulan derme-çatma satış yerleri dikkat çekti. Acıpayam Belediyesi yetkilileri, geçtiğimiz hafta sonu yaşanan kalabalığın ardından, inşaat çalışmalarının da sürmesi nedeniyle kanyonun Mayıs ayı sonuna kadar ziyarete kapatıldığını belirtti. Belediye yetkilileri, proje kapsamında yerel halkın ürünlerini satabileceği mekânların da öngörüldüğünü dile getirdi.

Devam eden inşaat çalışmaları

‘O GÜZEL KANYONA İŞ MAKİNELERİ KATMIŞLAR’

Turizme kazandırma amacıyla uygulamaya konulan projeye dağcılardan ve doğa sporcularından ise tepki geldi. Bölgede üç kez kanyon geçişi yapan sporculardan biri olan doğa rehberi ve fotoğraf sanatçısı Ömer Karahan, “O güzel kanyona iş makineleri katmışlar ve havuzlar yaptıkları yetmiyormuş gibi seyir terasları yapmışlar. Yetmemiş yürüyüş bantları yapmışlar. Sanki bol yıldızlı otel açılışları yapıyorlar” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz hafta sonu kanyon ziyaretçi akınına uğradı
Ömer Karahan (sağda) Olukbaşı kanyonunu üç kez geçen sporculardan biri

‘SUYUNU İÇE İÇE GEÇMİŞTİK, BİZİM İÇİN O KANYON ARTIK YOK’

Olukbaşı Kanyonunun adının Acıpayam Kanyonu olarak değiştirilmesini de eleştiren Karahan, son yıllarda bölgedeki su kaynaklarının da azaldığına işaret ederek şunları dile getirdi: “Bu kanyona üst kotlardan iki su kaynağının suları akar ve kanyon içindeki 25 metre yükseklikteki şelaleden suyun içinde iple teknik iniş yaparak geçerdik o güzel kanyonu. Son yıllarda su kaynaklarının çok azaldığını duymuştum. İki su kaynağı vardı, o su kaynaklarından su akmaz olmuş son yıllarda. Olukbaşı Köyünde kahvehanede şişman bir adam kanyonla ilgili bir hikâye anlatmıştı: Kanyonda çok dar bir kapı varmış kimse o kapıyı açamamış, açılırsa büyük hazinelere ulaşılırmış diye anlatan şişman Amat’a kahvehanedeki birisi Denizli ağzıyla, ‘Amat, sen o kapıdan goca göbeğinle geçemezsin’ demişti. Ama biz geçtik o güzel kanyondan. Ne güzeldi o hazine. Suyunu içe içe geçmiştik. Artık bir daha bu kanyona girmenin anlamı yok. Güya turizme kazandıracaklarmış. Önce mermer ocaklarını açtılar, sonra su kaynaklarını HES’ler için hapsettiler. Bu nasıl bir turizm ki? Bizim için o kanyon artık yok.”

Kanyonun olduğu bölgede yerel halkın satış yerinden bir görünüm
Kanyonda yapılan ahşap yürüyüş bandı ve gezinti alanı
Acıpayam Belediyesi kanyon bölgesindeki köylülerin satış tezgahlarını paylaştı ancak daha sonra ziyaretçi girişine kısıtlama getirildi
Devam eden inşaat çalışmaları
Kanyon girişinden bir görünüm
Yapay gölet ve seyir terası

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL