Güncel

Tarihi Mezar Taşları Uzman Rehber Eğitimi Başladı..

Tarihi Mezar Taşları Uzman Rehber Eğitimi Başladı..

Aydın Turist Rehberleri Odası (ATRO)  ve Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği işbirliğinde “Adalızade Mezar Taşları Sergi Reyonları Projesi” kapsamında yürütülen TUREB  onaylı “ İslam Sonrası Türk Defin Kültürü ve Mezar Taşları Sanatı “ adlı uzman rehber eğitimleri başladı.

Turizmhaberleri.com-haber merkezi

“Adalızade Mezar Taşları Sergi Reyonları Projesi” kapsamında 5 Nisan tarihinde başlatılan “İslam Sonrası Türk Defin Kültürü ve Mezar Taşları Sanatı Uzman Rehberlik Eğitimi“ne ruhsatname sahibi 34 eylemli turist rehberi katıldı. 5-14 Nisan 2021 tarihleri arasında toplam 7 gün, 56 saat sürecek online  (çevrimiçi) eğitim ” Zoom ” üzerinden yapılıyor.

Türkiye’de bir ilke imza atan projenin eğitim müfredatında  21 ders bulunduğunu belirten  Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği Başkanı Mahmut Ökçesiz; “alanlarında uzman 21 akademisyen tarafından verilecek derslerde her gün 3 konu anlatılacak. 5 Nisan Pazartesi günü  saat 09.00 da başlayan dersler 12.00 de sona erdi. Öğle yemeğinin ardından 14.00 de başlayan eğitim saat  19.30 da sona erdi. Eğitim 6 Nisan 2021 Salı günü; Ahlat Mezar Taşları, Erkek Mezar Taşları ve Mezar Taşlarındaki Edebi Metinler “ konulu derslerle devam edecek. Eğitime katılan rehberlerimize   TUREB onaylı uzmanlık sertifikası verilecek” dedi.

5 Nisan tarihli derslerin konuları ve eğitim veren uzmanların isimleri şöyle:

Türk Tarikatları ve Tac-ı Şerifler- M. Akif KÖSEOĞLU,

Kuşadası Türk-İslam Tarihi-Mahmut ÖKÇESİZ

Anadolu Selçuklu Kümbetleri-Doç. Dr. Başak Burcu EKE.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL