Güncel

Turizmde Konsensüs Zamanı…

Covid 19 sürecinde turizmde konsensüs oluşturarak bir süre için özgür irademizle yurtdışı seyahatlerden vazgeçmemiz gerektiğini belirten Yazarımız A. Nejat Şardağı;  “iç turizme ağırlık vermemiz sadece döviz tasarrufu sağlamakla kalmayacak çalışanları..

Turizmde Konsensüs Zamanı…

Covid 19 sürecinde turizmde konsensüs oluşturarak bir süre için özgür irademizle yurtdışı seyahatlerden vazgeçmemiz gerektiğini belirten Yazarımız A. Nejat Şardağı;  “iç turizme ağırlık vermemiz sadece döviz tasarrufu sağlamakla kalmayacak çalışanları ile tüm sektörün iyileşmesinin yolunu ve ülkemizin ufkunu açacaktır.” dedi.

A.Nejat Şardağı-turizmhaberleri.com-İzmir

TURİZMDE KONSENSÜS

En sevdiğim oyunlardan biri ”iki resim arasındaki farkı bulunuz” idi. Ancak, ben bu kez sizin yukarıdaki iki fotoğraf arasındaki benzerliğe dikkatinizi çekmek istedim.

1- Mahatma Gandhi, bağımsızlığın ilk koşulunun planlı üretim olduğu gerçeğinden hareketle, İngiliz kumaşları ithaline karşı duruş olarak, çıkrık ile ip eğirmeğe başlamış ve dokuduğu kumaşlarla kendi giysilerini dikmeye başlamış..

İşte bu nedenle çıkrık, Hindistan bayrağında bağımsızlığın sembolü olarak yer almıştır.

 

2- *Toplumsal sözleşme kuramcıları, bireyin politik ve ekonomik düzenlilikten faydalanmak için kendi rasyonel çıkarlarından ve doğal özgürlüklerinden gönüllü olarak vazgeçtiğini (vazgeçmesi gerektiğini) açıklamaya çalışırlar.

Kimi zaman inançlarımız doğrultusunda ( fitre – zekat ) kimi zaman duyu dünyamızın etkisi ile bazen harcamamızdan kısarak hediye almamız veya yüzyıllardır devam eden askıda ekmek geleneğimiz, takı alarak yeni yuva kuranları desteklememiz, bu felsefik görüşün az da olsa hayata geçmiş şeklidir.

3- **Yaşamın bir hücreden başladığı, çoğaldıkça büyüme gerçekleştiğini, aşının etkisi ile çoğalan alyuvarların bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, uyum içinde çalışan hücrelerin vücudu ( sistemi ) geliştirdiği ve koruduğunu her gün gözlemlemekteyiz.

4- AB’nin 27 üyesi pandemi ile büyük yara alan turizm sektörünün iyileşmesini daha çabuk gerçekleştirmek amacı ile turizm hareketinin iç turizm veya Avrupa içinde yapılmasını planlamaktadır.

5- Sokağa çıkmanın kısıtlaması olmasına rağmen insanlarımız yasaları çiğnemektedir.

Sonuç :

Turizm sektöründeki işletmeler ve çalışanları adeta can çekişmektedir ve yükselen kuru da fırsat bilen yabancı yatırımcı tarafından alınabilir. Bir anlamda yabancılara bağlı sektör tam bağımlı olur.

27 AB üyesi devleti örnek alınarak yasa ve yasaklarla değil, yukarıda özetle açıkladığım felsefi-psikolojik ve biyolojik verilerin ışığı altında turizmde konsensüs oluşturarak bir süre için özgür irademizle yurt dışı seyahatlerden vazgeçmemiz gerekmektedir.

Ülkemizde, arkeolojik-doğal-tarihi ve kentsel 18933 sit alanını gezmeye bir ömür yetmez, sadece İstanbul’da Dolmabahçe- Topkapı-Beylerbeyi sarayları-Kız Kulesi-Yıldız, Emirgan, Çamlıca, Eyüp Sultan, Sultan Ahmet, Ayasofya,  Süleymaniye, Ortaköy camileri, St Antoine, Aya Yorgi, Yedikule zindanları, Anadolu-Rumeli Hisarları’nı gezmeyi bırakın bir hafta, sadece İstanbul Boğazı turu ve Kavaklar’da balık ekmek veya midye tava yemek için yarım gün gerek.

Sümela’ya çıkmak, Ihlara vadisine inmek için basamakları saymadınızsa, Gülşehir’de Kızılırmak kenarında bıldırcın ve tereyağda alabalık yememişseniz, Konya Furun kebabının yanında soğan kırmamışsanız, Urla’da balık, Toroslarda oğlak tatmamışsanız, İzmir Hisarönü’nde keşkülün üstüne karadut ile damağınız şenlenmemişse çok şey kaybetmişsiniz.

Urfa-Adana-Antep derken Hatay’ı da ziyaret ederseniz diyetisyenler sayenizde bayram edecek…

Hani ne derler “yemek üstüne ya kırk adım at ya da sırt üstü yat.”

Fethiye-Marmaris- Bodrum-Kaş-Kalkan-Antalya-Alanya-Side işte size pek çok sırt üstü yatmanız için seçenek..

Her yıl yurt dışı seyahatlere yaklaşık 4 milyar dolar harcamaktayız, iç turizme ağırlık vermemiz sadece döviz tasarrufu sağlamakla kalmayacak çalışanları ile tüm sektörün iyileşmesinin yolunu ve ülkemizin ufkunu açacaktır.

* J.J. Rousseau Toplum sözleşmesi

** https://www.youtube.com/watch?v=NHDlEuj0FSA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL