Güncel

NASA Dünya Turnuvası’nda Van Gölü için nefesler tutuldu..

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) tarafından düzenlenen “Dünya Turnuvası” online fotoğraf yarışmasında finale kalan Van Gölü’nün uzaydan çekilmiş fotoğrafı için  son oylamada nefesler tutulurken,  Türkiye oyları NASA’nın sitesini çökertti. Yarışmada..

NASA Dünya Turnuvası’nda Van Gölü için nefesler tutuldu..

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) tarafından düzenlenen “Dünya Turnuvası” online fotoğraf yarışmasında finale kalan Van Gölü’nün uzaydan çekilmiş fotoğrafı için  son oylamada nefesler tutulurken,  Türkiye oyları NASA’nın sitesini çökertti. Yarışmada oylama bugün sona eriyor.

Turizmhaberleri.com-haber merkezi

8 Mart’ta Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan çekilmiş 32 favori Dünya fotoğrafıyla başlayan yarışmada finale kalan iki fotoğraf  son oylama turlarında..  2016 yılında astronot Kate Rubins tarafından çekilen Van gölü ile Astronot Don Pettit tarafından 2012’de çekilen, Amerika üzerinde hareket halindeki yıldızları görüntüleyen fotoğraf  kıyasıya yarışıyor..

BAKAN ERSOY’DAN OYLAMA ÇAĞRISI..

Kültür ve Turizm Bakanı M Nuri Ersoy’da sosyal medya hesabından paylaşım yaparak şu cümlelerle yarışmaya destek istedi: :

“Uzay istasyonundan çekilen Van gölünün büyüleyici fotoğrafı NASA tarafından düzenlenen çevrimiçi yarışmada finale kalan iki fotoğraftan biri oldu. Ülkemizin bu eşsiz güzelliğine oy vermek için tıklayın:  https://earthobservatory.nasa.gov/tournament-earth#VanGölünüOyla 

VAN TSO’DAN TEŞEKKÜR MESAJI…

Türkiye’den gelen yoğun oylama nedeniyle NASA sitesi çökerken yarışmanın kaderi bugün belli olacak. Van ve Türkiye için büyük tanıtım fırsatı olan yarışma ile ilgili  açıklamada bulunan Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Yönetim Kurulu; “yarışmada Van Gölü’nü temsil eden fotoğrafı çeken astronot Kate Rubins’e ve fotoğrafı yarışmaya dahil eden NASA yetkililerine, ayrıca 32 fotoğraf arasında Van Gölü fotoğrafının finale kalmasında emek verenlere ve yarışma süresince sosyal medya hesapları üzerinden paylaşımlarda bulunan, ortak bir ses çıkmasına vesile olan STK’lara da teşekkür ederiz.” ifadeleri kullanıldı.

Tarihin ve kültürün iç içe geçtiği tabiatıyla ayrıcalıklı bir konuma sahip olan Van Gölü’nün yaklaşık 200 bin yıllık tarihi ve doğal mirası ile Dünya’nın ender göllerinden birisi olduğuna dikkat çeken Van TSO Yönetim Kurulu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Nemrut volkanik dağının patlaması sonucu oluşmuş Van Gölü, 3 bin 713 metrekare alanı ile Türkiye’nin en büyük gölüdür. Van Gölü dünyada bilinen tatlı su ve deniz ekosistemlerinden farklı bir sucul ekosisteme sahiptir. Dünyanın en büyük sodalı gölünün yer aldığı Van Gölü Havzası; Urartular, Huriler, Asurlar, Persler, Selçuklular ve Osmanlılar gibi önemli medeniyet ve kültürlere ev sahipliği yapmış tarihi ve kültürel bir mirasa sahiptir.

Kültürel mirasımız olan Van Gölü’nün gelecek nesillere taşınması için Van Ticaret ve Sanayi Odası olarak bugüne kadar çok sayıda etkinlik düzenledik. Van Gölü’nün korunması için elimizden gelen tüm gayreti göstermeye çalıştık. Farkındalık oluşturmak üzere Van Gölü etrafında bir yürüyüş etkinliği düzenledik. Sosyal aktivitelerimizin neredeyse %80’ini Van Gölü’nün tanıtımı, korunması ve temiz tutulması ile ilgili proje ve programlara ayırdık. Van Gölü Havzasında yer alan tüm kurum ve kuruluşlarla istişarelerde bulunduk. Van Gölü üzerinde ve etrafında bulunan tarihsel değerlerin tanıtımı ve korunmasına ilişkin konserler başta olmak üzere bisiklet turları ve daha birçok etkinlik gerçekleştirdik.

“YÜKSEK RAKIMDA YÜZMEYE BEKLİYORUZ”

“Koronavirüs nedeniyle yaşanmakta olan bu zorlu süreçte, Van Gölü’nün böylesi büyük bir organizasyonda yer alması bizleri mutlu etmiştir. Sürekli olarak belirttiğimiz gibi Van Gölü ilimiz ve ülkemizin yanı sıra tüm dünya için önemli bir yere sahiptir. Bu önemin en büyük kanıtı da NASA’nın Van Gölü fotoğrafını yarışmaya dahil etmesidir. Buradan Vanlı hemşerilerimizin yanı sıra, tüm Türkiye’yi fotoğrafın birinci olması için destek vermeye davet ediyoruz. Son olarak tüm insanlığı, Ademoğlunun ortak mirası olan ve 1.700 metre yükseklikte bir doğa harikası niteliği taşıyan Van Gölü’nü görmeye ve yüksek rakımda yüzmeye bekliyoruz.”

Astronot Don Pettit tarafından 2012’de çekilen “Hareket Halindeki Yıldızlar”: Uzaydan çekilmiş düzinelerce uzun pozlu fotoğraftan oluşan derleme; yıldızları çarpıcı halkalara, renkli çizgilere dönüştürüyor.

Görsel Kaynak: NASA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL