Güncel

Çevreci Ressam Ayşecan Hizmet’e Çevreci Belediyeden tam destek…

Elektronik atıklarla yaptığı tabloları ile tanınan çevreci Ressam Ayşecan Hizmet; Muratpaşa Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Ceren Şahin’i ziyaret ederek  görüş alışverişinde bulundu.   Muratpaşa Belediyesi’nden e atık konusunda tam..

Çevreci Ressam Ayşecan Hizmet’e Çevreci Belediyeden tam destek…

Elektronik atıklarla yaptığı tabloları ile tanınan çevreci Ressam Ayşecan Hizmet; Muratpaşa Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Ceren Şahin’i ziyaret ederek  görüş alışverişinde bulundu.   Muratpaşa Belediyesi’nden e atık konusunda tam destek sözü alan Hizmet;  e-atıkların doğayı, insan sağlığını, dünyanın geleceğini artan bir hızla tehdit ettiğine dikkat çekti.

Nilgün ATAR- Antalya

Turizmin başkenti Antalya’da  çevre ve geri dönüşümde farkındalık yaratan proje ve etkinlikleriyle aktif roller üstlenen Muratpaşa Belediyesi sanatçılarla işbirliği içinde sürdürüyor çalışmalarını.   E atık olarak tabir edilen elektronik atık grubunu çok önemsediklerini vurgulayan Muratpaşa Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Ceren Şahin, e atıklarla yaptığı tabloları ile tanınan ressam Ayşecan Hizmet’in  çalışmalarını desteklediklerini belirterek şunları söyledi:

Bize gelen atıklar son nihai kullanıma kadar bizim için atık değil. Ama bize başvuran sanatçılarımız sayesinde şunu anladık ki,  bizim atık dediğimiz son noktada  onların hammadde işi başlıyor aslında.. Bizim atığımız sanatçılar için bir hammadde. Ressam Aysecan Hizmet’te bu anlamda çok değerli sanatçılarımızdan. Belediye bünyesinde toplanan E-atıklarımızı sanat ile değerlendirerek geri dönüştürme konusundaki fikirlerini söyleyince biz canı gönülden destek vermek istedik. Ayşecan hanım e atıkları sanatla dönüştürerek var etme çabası bizim için çok değerli.Çünkü , sanata, turizme, insana, 50 yıl sonraya ve geleceğe dayanıyor bu çalışmalar. Dolayısıyla sanatçımız talep ettikçe biz tabi ki destek vereceğiz. E atıkları toplayıp sisteme dahil etmek her belediyenin görevi. Böylece atıklar sanata dönüşüyor. Bizlerin belki çığlık atarak anlatamayacağız çoğu duyguyu sanatçılarımız gerek atıklar vasıtasıyla gerek bizim göremediğimiz başka dillerle sanatlarında ifade ediyorlar.” şeklinde konuştu.

AMACIM E -ATIKLARA SANATLA YENİ  BİR ALAN YARATMAK

E- atık temalı sanat çalışmalarının Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğünde çalıştığı 2009 -2010 yıllarında yürüttüğü ulusal ve uluslararası geri dönüşüm AB projelerinden sonra başladığını belirten Arty Akademi Sanat Atölyesi’nin sahibi Ressam Ayşecan Hizmet; “telefon, laptop, uzaktan kumandaların içlerini ve ana kartlarını kullandığım tablolarımda yağlıboya ve akrilik ile  geliştirdiğim karışık teknikle  hızla betonlaşan şehirleri, dünyanın djital sürecini ele alıyorum.  Sergi hazırlıklarım devam ederken Muratpaşa Belediyesi’nden projeme gösterilen ilgi ve destek bir sanatçı olarak beni çok mutlu etti. Bu anlamda geliştireceğimiz işbirliği ile güzel çalışmalar yürüteceğimize inanıyorum.” dedi.

Geri dönüşüme, sanata çevreye, doğaya saygılı, erişilebilirliğe önem veren belediyelerin başta turizm olmak üzere her alanda diğer belediyelerden daima bir adım önde olacaklarını,  kontrol edilemeyen e-atıkların doğayı ve çevreyi, dünyanın geleceğini artan bir hızla tehdit ettiğini belirten Ayşecan Hizmet şu açıklamada bulundu: “Sanatçı olarak e atıkla yaptığım eserlerimle farkındalık yaratma , sanatımla çözümün bir parçası olma çabası içindeyim. Çünkü hızla tüketilen ve sürekli gelişen teknoloji nedeniyle tüm  dünyada elektronik atıklar insan sağlığını ve çevreyi tehdit eden en büyük  tehlike. Küresel e atık izleme Kurulu (ITU-ISWA) 2016 raporunda dünya genelinde 44.7 milyon ton elektronik atık ortaya çıktığını açıkladı. Türkiye bu atıkların ancak yüzde beşi dönüştürülüyor,   Avrupa’da bu oran yüzde 30’larda. Elektronik atıklar bir yandan doğaya zarar veren kurşun, cıva gibi maddelerle insan sağlığını da tehdit ederken, diğer yandan içeriğindeki altın, bakır, gümüş nedeniyle dünya genelinde ciddi rakamlara ulaşan ekonomik bir değer yaratıyor. Amacım zararlı e atık maddelerini doğadan uzaklaştırmak ve sanatla yeni ve yaratıcı bir alan yaratmak ” ifadelerine yer verdi.

ÇEVRECİ BELEDİYE NASIL GERİ DÖNÜŞTÜRÜYOR

Muratpaşa Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Müdürlüğü’nün 2012 yılından beri faaliyetlerini sürdürdüğünü, 2014 yılında neler yapabiliriz heyecanı ile göreve başladığını belirten Ceren Şahin; “2015 yılında bu düşüncelerimizi faaliyete geçirdik. Geri dönüştürülebilir tüm atıklar burada toplanıyor. Çevreci Komşu Kart projesi başarıyla devam ediyor. Tüketime inat üretim sergisi ile başlayan süreç tüm çevre günleri ile ilgili haftaları takiben atıklarla geri dönüşüm sergileri, atık elbiselerle düzenlenen defileler, festivaller derken 2021 yılına kadar geldik.” dedi.

ÇEVRECİ KOMŞU KART NASIL BAŞARDI…

Ödül alan Çevreci Komşu Kart Projesinin fikir babasının Belediye başkanı Ümit Uysal olduğunu belirten Ceren Şahin; “göreve geldiği ilk günlerde çevre ve geri dönüşüm alanındaki hedefi buydu ve hemen hayata geçirilmesini istedi. Çevreci Komşu Kart, ödüllü bir atık toplama projesidir. Kazan kazan sistemine dayanıyor. Ambalaj atıkları ile başlayan serüvenimiz 2018 yılında elektronik atıklar, 2019 da bitkisel atık yağları içine alan bir sistem yarattı. Özetle her sokağın belirli bir günü ve saati var. Bir müzik eşliğinde araç sokağa geldiği zaman vatandaşlarımız kendilerine ait olan ve ücretsiz dağıtılan kartlarla ayrıştırdıkları atıkları veriyor, atık miktarı kadar puan para kartlarına yükleniyor. Diledikleri yerlerde ve diledikleri şekilde harcayacakları puan elde ediyorlar. Ocak 2021 tarihine kadar kapalı devre bir sistemdi, üye anlaşmalı market ve mağazalardan alışveriş yapabiliyorlardı. 2021 de getirdiğimiz inovasyonla artık Türkiye’nin her yerinden ve internetten özgürce alışveriş yapabilecekleri, hatta ATM’lerden para çekebilecekleri bir sisteme geçtik.”şeklinde konuştu.

ATIKLARA 5 MİLYON TL….

Çevreci Komşu Kart ile atık toplama sistemine 2016 Mayıs itibariyle başladıklarını belirten Şahin, sorularımıza şu yanıtları verdi: “Yaklaşık rakamlarla günümüze kadar 5 milyon Lira civarında para dağıttık. Bu çok iyi bir miktar. Ne kadar atık ayırırsanız o kadar para dahil ediliyor sisteme, o kadar da kazanıyorsunuz.  Büyük farkındalık yaratan bir proje. Sosyal sorumluluk boyutu da var, dilerseniz puanlarla sokak hayvanlarına mama bağışı yapabiliyorsunuz. Çok amaçlı bir proje ve amacına da ulaştı. Belediyeler vatandaşla, kanun ve kurum arasındaki köprülerdir. Bu köprü ne kadar sağlam yapılırsa ikamet eden komşularda aidiyet duygusu güçlü olur. Bu aidiyet duygusu ile hiyerarşik düzen arasında da çok kuvvetli bir bağ kurulduğunda barış ve huzur içinde yaşanır. 

HEDEF EGO DEĞİL “EKO İNSAN”….

Öncesinde toplum organik atıklarla ambalaj atıklarını ayırabilecek mi, bu bilinç oluşacak mı diye merak ederken bugün bunu gerçekten aştığımızı düşünüyorum. Şimdi de atık kategorizasyonunu yaparak tüm atık dallarında her atığın doğru şekilde bertaraf edilip veya geri dönüştürülerek çevreye sıfır noktasında zarar verdiğimiz günleri hayal ediyorum. Eğitim kesinlikle yardımcı ve destekçisi olacaktır. Öğretmenlere çok iş düşüyor. Biz okullara eğitim de veriyorduk pandemiden önce. Çünkü çocukları kazanmak çevreyi ve geleceği kazanmaktır. Başkanımız Uysal “EGO İNSAN DEĞİL, EKO İNSAN” der. Egolarımızdan vazgeçip tamamen EKOSAL duygularımızla çevreye duyarlı vatandaşlar yetiştirmek en büyük hayalimiz. ” dedi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL