Güncel

Eğitime katılan 22 Rehber bu alanın öncüleri olacak..!

Kuşadası Adalızade Tarihi Mezar Taşları Projesi kapsamında gerçekleştirilen “İslam Sonrası Defin Kültürü ve Mezar Taşları Sanatı” başlıklı, TUREB onaylı uzman rehberlik eğitiminin 22 kişi ile tamamlandığını belirten Kuşadası Kültürel ve..

Eğitime katılan 22 Rehber bu alanın öncüleri olacak..!

Kuşadası Adalızade Tarihi Mezar Taşları Projesi kapsamında gerçekleştirilen “İslam Sonrası Defin Kültürü ve Mezar Taşları Sanatı” başlıklı, TUREB onaylı uzman rehberlik eğitiminin 22 kişi ile tamamlandığını belirten Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği Başkanı Mahmut Ökçesiz; “rehberler katılmadıkları, itibar etmedikleri alanları boş bırakırlarsa, gün gelir sektör dışından birileri o alanı doldurur. Artık sektörel özeleştiri yapma zamanıdır.” dedi.

NİLGÜN ATAR- turizmhaberleri.com

Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği Başkanı Mahmut Ökçesiz, tarihi mezar taşları alanındaki çalışmalarını yıllardır kesintisiz sürdürüyor. Geniş katılımlı işbirliği modeliyle tüm yerel, sektörel, ulusal paydaşları proje çatısı altında buluşturan Ökçesiz, tüm dünyanın zor günlerden geçtiği Pandemi günlerinde dahi projelere devam ediyor.

2012 yılında Mezar taşlarını Çözmek adlı AB projesi ile yola çıkan Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği Başkanı Mahmut Ökçesiz; ödül alan bu projenin ardından seminerler, kongreler, paneller, araştırmalar, kitap yayınları, envanterler, beyin fırtınaları ile günümüze kadar araştırmalarını katman katman geliştirerek Türkiye’de ilklere imza attı. Tarihi mezar taşlarının korunarak geleceğe taşınması,  kültür ve turizme kazandırılması, bölgesel ve ulusal envanterinin hazırlanması, dünyaya tanıtılması, tarihi mezarlık turları hazırlanması, rehberlere bu alanda uzmanlık eğitimi verilmesi bu çalışmaların başlıca hedeflerinden…

Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği, Kuşadası Belediyesi, Aydın Rehberler Odası ( ATRO) işbirliği ile 2020 yılında başlatılan Kuşadası Adalızade Tarihi Mezar Taşları Projesi 3 ana başlıktan oluşuyor: 165 adet Adalızade Tarihi Mezar Taşının korunması ve sergilenmesi,  rehberlere eğitimle TUREB onaylı sertifika verilmesi,  Association of Significant Cemeteries of Europe (ASCE) ye Kuşadası Adalızade mezarlığını üye yaparak akreditasyon sağlanması. Böylece son etapta gerçekleşecek bu üyelikle tarihi mezar taşları uluslararası alanda tanıtım imkanı bulurken,“Mezarlık Kültür Turlar için ülkemize ve turizm sektörüne yeni imkanlar yaratılacak.

1090 metrekarelik alanda 165 tarihi mezar taşı 9 ana teşhir reyonunda sergilenmesine yönelik çalışmalar devam ederken, 5-14 Nisan 2021 tarihlerinde “İslam Sonrası Defin Kültürü ve Mezar Taşları Sanatı “ adlı uzman rehberlik eğitimi çevrimiçi olarak tamamlandı. Aydın Turist Rehberleri Odası (ATRO)  ve Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası  Koruma Derneği işbirliği ile düzenlenen, Türkiye Turist Rehberliği-TUREB onaylı “ İslam Sonrası Defin Kültürü ve Mezar Taşları Sanatı “ adlı 7 gün 56 saatlik uzman rehberlik eğitimde 21 konu ders olarak işlendi. Ülkemizin önde gelen akademisyenleri ve mezar taşları uzmanları tarafından rehberlere Zoom üzerinden “online” verilen bu eğitimlerde her gün 3 konu günde 8 saatte anlatıldı.

TÜRKİYE’DE BİR İLK OLAN BU EĞİTİME İLGİ NE DURUMDA?

TUREB bünyesindeki odalara kayıtlı 34 ruhsatlı rehberin eğitimlere katıldığını belirten Mahmut Ökçesiz; “eğitim sonunda yapılması gereken “tatbikat gezisi ve uzmanlık sınavı” ise pandemi şartlarının ağırlaşması nedeniyle ileri bir tarihe ertelendi.  İleride yapılacak tatbikat gezisine katılan ve sınav sonunda başarılı olan kursiyerlere “Uzman Mezar Taşları Sertifikası” verilecek ve sicillerine “Mezar Taşları Uzmanı“ olarak işlenecektir. Ülkemizde ilk defa düzenlenen bu eğitimlere katılan kursiyerlere teşekkür ederiz.” dedi.

ÇARPICI TESPİTLER VE  SEKTÖREL ÖZELEŞTİRİLER…

Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği Başkanı Mahmut Ökçesiz ile proje eğitim sürecini, rehberlerin ilgileri ve katılım detaylarına yönelik bir sohbet gerçekleştirdik. Zira 14 bin civarı rehber ve 13 Odaya,  pandemideki işsizliğe ve geniş boş zamanlara  bakıldığında, bu ücretsiz online eğitime  sadece 34 kişinin katılması üzerinde düşünülmesi gereken bir tablo… Aynı zamanda profesyonel Turist Rehberi olan Mahmut Ökçesiz’in yanıtları ise tüm gerçekliği ve yapıcılığı ile tam bir sektörel özeleştiri oldu. Başta meslek örgütleri olmak üzere hep birlikte konu üzerinde beyin fırtınası yapılması gereken yanıtları noktası virgülüne yayınlıyoruz:

34 REHBERİN KATILDIĞI EĞİTİMİ 22 REHBER TAMAMLADI…

TUREB sertifikalı Uzmanlık eğitimine katılım oranı hakkındaki görüşlerinizi açıklar mısınız?

Ülkemizde ilk defa düzenlenen ” Uzman Mezar Taşları Rehberlik Eğitimi” maalesef bizim hayal ettiğimiz kadar ilgi çekmedi ne yazık ki. Aydın Turist Rehberleri Odasına kayıtlı 550 civarında “eylemli turist rehberi”nin %10’u kadar yaşadığımız ilçeden katılım olacağını düşündük ancak evlerinden, işyerlerinden veya istedikleri her yerden katılabilecekleri  ve neredeyse sıfır maliyetli bir eğitime rehberlerimiz rağbet etmediler. 7 binin üzerinde kayıtlı rehber olan İstanbul Rehberler Odası İRO dan ise sadece 5 rehber meslektaşımız katıldı.

7 GÜN EĞİTİME TAHAMMÜL EDEMEYENLER AYRILDILAR…

Bir diğer üzücü olay ise eğitime kayıt olan toplam 34 rehberin bile 7 gün eğitime tahammül etmemesi, devam mecburiyeti ve ” tatbiki eğitim gezisi” şartından dolayı 12 rehberimizin eğitim başladıktan sonra eğitimden ayrılmalarıdır. Kısacası 12 rehber adayının çekilmesiyle 22 rehber eğitimi tamamlayabildi. 14.000 den fazla rehberin kayıtlı olduğu bir camiada kadim medeniyetimizin önemli bir kısmını anlatan tarihi mezar taşları eğitimine katılan rehber sayısı sadece 22. Katılma oranını artık siz hesap edin. Kelimeler yetersiz kalıyor.

REHBERLERİN BOŞ BIRAKTIĞI ALANLARI GÜN GELİR BİRİLERİ DOLDURUR..

Bu tablo başta rehberler, meslek örgütleri, Rehber Odaları olmak üzere turizm sektörüne ne anlatıyor? Nasıl bir ders çıkarmalıyız?

Rehberlerinde artık önemli bir eleştiri yapmaları lazım. TUREB yöneticilerinin bu konuya bir an önce el atmaları ve yıllardır ihmal edilen “rehber uzmanlaşma eğitimlerinin” mutlaka günümüz şartlarına uyarlanarak ciddiyetle ele alınması gerekmektedir. Şimdi “sosyal medyada” yer alan  yorumları okuyor, hem üzülüyor hem de gülüyorum: “Geç duydum, çok üzüldüm ne yazık ki kaçırdım, eğitim süresi çok uzun, vs.” Her şeyden önce  rehberlerin uzmanlık eğitimleri nedir, yürürlükteki müfredat ne yazıyor, bunu okumaları ve öğrenmeleri gerek. Öte yandan TUREB de “Rehberlikte Uzmanlaşma Yönetmeliğini” günümüz şartlarına uyarlamalı. Rehber meslektaşlarım şu acı gerçeği iyi bilsinler ve üzerinde düşünsünler: “EL ATMADIKLARI, KATILMADIKLARI, İTİBAR ETMEDİKLERİ ALANLARI BOŞ BIRAKIRLARSA, BİRİLERİ GÜN GELİR O ALANI DOLDURUR.”

MEZARLIKLARDA YENİ ALAN KILAVUZLUĞU MU AÇILSIN

Demem o ki kendi elleriyle yeni  “ALAN KILAVUZLARI YARATMASINLAR”. Doğa da boşluk yoktur, bir gün mutlaka birileri doldurur.  Her rehber arkeoloji anlatmak ve ören yerlerini gezdirmek istiyor. Rehberlik sadece  bu alan ile sınırlı olmalı mı ? Hayret herkes benim yaşadığım yerde ” EFES ve MERYEM ANA ” istiyor. Camileri, mezarlıkları, mezar taşlarını kimler anlatacak? Yeni alan kılavuzluğu mu açılsın? Bu soruyu kendinize sorunuz.

EĞİTİME KATILAN REHBERLER BU ALANIN ÖNCÜLERİ OLACAK…

Proje kapsamında TUREB onaylı Uzman sertifikası alan rehberlerin ilerleyen süreçte bu alanda avantajları neler olacak?

22 Rehber arkadaşımızı candan tebrik ederim. Zira bu arkadaşlarımız sabırla 7 gün eğitimleri izlediler ve epey kaynaklarla beslendiler. Bu arkadaşlar bu alanın öncüleri olacaklar. Çalıştıkları bölgelerde ve hatta ülkenin her yerinde “Uzman Mezar taşı Rehberi ” olarak çalışabilecekler. “Mezar Taşları Turizmi ” önemli bir alan ve Avrupa’da, ABD de hayli yaygın.  Çok sayıda mezar taşları, mezarlıklar ve hazireler meraklısı “Mezarlık turlarına ” katılıyor. ABD her yıl bir üniversite “mezar taşları kongresi” yapıyor ve bu yıl 43. ncüsü düzenlenecek. Başta İstanbul olmak üzere, çok sayıda yetkisiz ve rehberler bu turları zaten kaçak olarak yapıyorlar. Biz bunları biliyoruz. Bu rehber arkadaşlarımız işte bunlara fırsat vermeyecek ve medeniyetimizin bu eşsiz bölümünü ders aldıkları  ve çoğu alanında uzman bilim adamlarından öğrendiklerini anlatacaklar. Bizim eğitime katılan hocalarımız en yetkili kişilerdi. Aralarında iki dekan ve 5 Ana bilim dalı başkanı vardı. Örneğin Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nakış KARAMAĞARALI, 3 saat “AHLAT MEZARLIĞINI” anlattı. Bu değerli akademisyen hocamız 4 yıl Ahlat Kazı Başkanlığı yaptı.

TARİHİ MEZARLIK TURLARINA İLGİ BÜYÜYECEK. UZMAN REHBERLERE YENİ BİR İŞ ALANI DOĞACAK…

Rehberlere ilk defa ” bilimsel anlamda Türk Defin Kültürü ve Mezar Taşları Sanatı ” 7 günlük seminer olarak verildi. Bu süreçte tarihi mezarlık turları inanın kısa sürede patlayacak. Başta İstanbul, Edine, Bursa, Konya, Denizli,  Kuşadası  vb. olmak üzere  binlerce gezgin bu tarihi cami hazirelerini ve tarihi  mezarlıkları gezecek, bilgilenecek. Her şeyden önce “İstanbul Eyüp’te” mezarlık turizmi ileri boyutlara taşınacak. İnşallah bu öncü meslektaşlarımız bu alana ilgi duyan “TÜRSAB acentelerinin paket turlarını” da eksiksiz yapacak. Artık “Uzman Mezar Taşı Rehberi Yok ” diye kimse sızlanmasın ve ehil olmayan kişiler de kaçak çalışmasın. İşaret fişeğini biz attık. TUREB ve  bu eğitim tekrar açmak isteyen “ODALAR” var ise bizimle temasa geçsin. Biz  bu eğitimleri yaygınlaştırmak ve her bölgede oda denetiminde ve ” ruhsatname sahibi eylemli rehberlerle” bir kaç kez tekrarlamak istiyoruz. Oturduğunuz yerden bu eğitimler veriliyor, daha ne olsun bilmem ki. Kısacası biz bu alanda 10 yıldır çalışıyor ve alın teri döküyoruz. Rehberler ve Odalar da bir zahmet bu alana el atsın ve ilgi göstersinler, katılsınlar.  Fazla değil sadece 1-2 yıl sonra demek istediğim anlaşılacak.

Ana sergi reyonları
Kuşadası Adalızade Mezarlığı

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL