Çevre - Doğa

Devletten satılık imarlı sit alanı!

Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı Kalkan beldesinde doğal sit alanı niteliğinde olan deniz kıyısındaki 14 parsel arazi Milli Emlak tarafından satılacak. İmar planında tercihli kullanım ve günübirlik alan olarak ayrılan arazilerin..

Devletten satılık imarlı sit alanı!

Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı Kalkan beldesinde doğal sit alanı niteliğinde olan deniz kıyısındaki 14 parsel arazi Milli Emlak tarafından satılacak. İmar planında tercihli kullanım ve günübirlik alan olarak ayrılan arazilerin yapılaşmasıyla Kalkan’daki son doğal alan da betonlaşmış olacak…

Yusuf Yavuz

Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı dünyaca ünlü turizm beldesi Kalkan’da bulunan 3. Derece sit alanındaki Hazineye ait araziler satışa çıkarıldı. Kaş Milli Emlak Şefliğinden yapılan duyuruda, Kalkan Ortaalan Mevkiinde yer alan deniz kıyısına yakın toplam 14 parselin satışa çıkarıldığı açıklandı. Yaklaşık 15 bin metrekareyi bulan arazilerin her biri 3 ila 4 milyon TL arasında değişen fiyatlarla satışa çıkarılacak. 1992 yılında 1. Derece doğal sit olarak koruma altına alınan bölge, 16 Eylül 2004 tarihinde 3. Derece doğal sit olarak tescil edildi. Satışa çıkarılan parsellerden kıyıda yer alan dört tanesi ‘Günübirlik Kullanım Alanı’, deniz manzaralı olan 9 parsel ise ‘Tercihli Kullanım Alanı’ olarak ayrılmış durumda. Aynı bölgedeki 7 parsel arazi de Aralık 2020’de satışa çıkarılmıştı. Yıllardır betonlaşmadan korunabilen bölgedeki arazilerin de yapılaşması durumunda betonlaşmanın tehdidi altındaki Kalkan’ın özgün kentsel ve doğal dokusu yok olacak.

Kalkan’ın betonlaşmadan korunan son doğal alanı da inşaata açılacak

Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Kaş Milli Emlak Şefliğinden yapılan duyuruda, Kalkan’da bulunan hazineye ait 14 taşınmazın satışa çıkarıldığı açıklandı. Kaş Belediyesi Toplantı Salonu’nda 27, 28 ve 29 Nisan tarihlerinde satışa sunulması planlanan ‘arsa’ niteliğindeki araziler, 1000 ila 1300 metrekare arasında değişiyor. Toplam büyüklüğü 15 bin 656 metrekareyi bulan deniz manzaralı arazilerin ilan edilen satış bedelleri 50 milyon TL. Açık artırmaya katılımın olması durumunda bu bedelin yükselebileceği tahmin ediliyor.

Kalkan’da yeni satışa konulan parseller, Aralık 2020’de satılan arsalara bitişik konumda

DÖRT AY ÖNCE SATILAN PARSELLERİN BİTİŞİĞİNDE

Kaş Milli Emlak Şefliği, 15 Aralık 2020 tarihinde de Kalkan’daki aynı bölgeden 7 adet parseli daha benzer şekilde satışa çıkarmıştı. Nisan sonunda satışa çıkarılan yeni parsellerin, daha önce satılanlara bitişik olması dikkat çekiyor.

Sit alanı haritası (ÇŞB)

KALKAN’IN YAPILAŞMADAN KORUNABİLEN SON DOĞAL ALANI

Kalkan’da satışa çıkarılan araziler 1992 yılında doğal sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştı. 2004 yılında ise bölgenin korunan alan niteliği 3. Derece doğal sit alanına düşürüldü. Yaklaşık 12 hektarlık Bir kısmı zeytinlik vasfında olan koruna alan niteliğindeki bölge, Kalkan kentsel sit alanının güneybatısı ile Kalamar Koyu arasında yer alıyor. Bugüne kadar yapılaşmadan büyük ölçüde korunabilen araziler, gidere betonlaşan Kalkan’da yeni arazi arayışında olan kesimin iştahını kabartıyordu.

Kalkan satışa çıkarılan arazilerin imar durumu ve niteliği

İMAR DÜZENLEMELERİ YAPILDI, İNŞAATA HAZIR HALE GETİRİLDİ

Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz yerel kaynaklar satışa çıkarılan parsellerin bir kısmının kıyı kenar çizgisi içinde kaldığını belirterek, “Burası 18 uygulaması da yapılmış bir bölge. Şu anda araziyi satın alanlar istediği zaman inşaata başlayabilecek duruma getirilmiş bir alan. Sit alanıyla ilgili ilke kararları uyarınca yüzde 12,5 taban alanı olan, 2 katlı binalar yapılabilir. Kıyı kenar çizgisinin ilk 50 metresinde yasa gereği yapılaşmaya izin verilmiyor. Ancak ikinci 50 metrede ise günübirlik tesisler yapılabiliyor. Bu bölgedeki kıyıda özel bir plaj işletmesi yapılmak istendiği iddia ediliyor” görüşünü dile getirdi.

Hazineye ait araziler 3. derece doğal sit alanı ve yapılaşmadan korunmuş bir bölgede yer alıyor

TURİSTİK TESİS, VİLLA VE DÜKKÂN YAPILABİLİR

Satışa çıkarılan ve bir kısmı daha önce satılan söz konusu Hazine arazilerinin imar durumuna göre yapılaşma koşulları ise şöyle sıralanabilir:

Tercihli Kullanım Alanları: Turizm ve konut yapılaşmaları ile bunların tamamlayıcısı olan ticari faaliyetler ile sosyal ve teknik alt yapının bir arada yapılmasının olanaklı kılındığı kullanım alanları.

GÜNÜBİRLİK ALANLARDA YEME İÇME VE EĞLENCE TESİSİ YAPILABİLİR

Günübirlik Tesis Alanları: Turizm potansiyeli bulunan alanlarda kamping ve konaklama ünitelerini içermeyen, duş, gölgelik, soyunma kabini, WC gibi altyapı tesislerinin yanı sıra yeme içme, eğlence ve spor tesisleri ile yerel özellik taşıyan el sanatları ürünlerinin sergi ve satış ünitelerini içeren yapı ve tesislerin yer alabileceği alanlar.

İLKE KARARINA GÖRE SİT ALANINDA YAPILAŞMA İZNİ VERİLİYOR

728 Nolu İlke Kararına göre 3. Derece doğal sit alanı: “Doğal yapının korunması ve geliştirilmesi yolunda, yörenin potansiyeli ve kullanım özelliği de göz önünde tutularak konut kullanımına da açılabilecek alanlar.”

MİLLİ EMLAK KAMPANYALI SATIŞ YAPIYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü, hazineye ait taşınmazların satışına yönelik hazırladığı afişlerde, “fırsatları kaçırmayın” çağrısında bulunuyor. Hazine arazilerinin satışında iki yıla yayılan taksit olanağı sunulurken, satış işleminde KDV ücreti ve tapu harcı alınmıyor, ayrıca satılan taşınmazlar 5 yıl da emlak vergisinden muaf tutuluyor.

Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün hazine taşınmazlarının satışına yönelik hazırlattığı bir afiş
Kalkan’ın kentsel sit alanı olan geleneksel mimari dokusu giderek yapılaşma baskısının arasında kayboluyor
Kalkan’da bir sokak
Kalkan’da yerel dokuyu yansıtan bir sokak

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL