Çevre - Doğa

Bakan Pakdemirli’ye mermer için kesilecek 48 bin ağacı sordu

TBMM Çevre Komisyonu Üyesi CHP Antalya Milletvekili Ayrın Özer, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den Isparta’da mermer ocağı uğruna kesilmesi planlanan 48 bin ağaçla ilgili açıklama istedi… Yusuf Yavuz Isparta’nın..

Bakan Pakdemirli’ye mermer için kesilecek 48 bin ağacı sordu

TBMM Çevre Komisyonu Üyesi CHP Antalya Milletvekili Ayrın Özer, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den Isparta’da mermer ocağı uğruna kesilmesi planlanan 48 bin ağaçla ilgili açıklama istedi…

Yusuf Yavuz

Isparta’nın Sütçüler ilçesine bağlı İbişler köyü sınırlarında açılmak istenen mermer ocağı için 48 bin 612 ağacın kesilmek istenmesi Meclis’e taşındı. TBMM Çevre Komisyonu Üyesi CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesinde, “Mermer ocağı için 48 bin 612 ağacın kesilecek olması, ormancılık çalışmalarına olumsuz etki etmeyecek midir? Ormancılık çalışmalarına olumsuz etkisi olduğuna dair görüş bildirilmesi için kriterler nedir?” ifadelerini kullandı.

Mermer ocağı açılmak istenen bölgede yıllardır faaliyetini sürdürüen aynı firmaya ait bir başka ocak daha bulunuyor

Isparta’da dağları, yaylaları ve ormanlarıyla tanınan Yukarı Köprüçay Havzasında ağaç katliamı yapacak olan mermer ocağı Meclis’e taşındı. TBMM Çevre Komisyonu Üyesi CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, Sütçüler ilçesine bağlı İbişler köyü sınırlarında yaklaşık 100 hektarlık orman arazisinde mermer ocağı ruhsatı verildiğini anımsatarak, şunları dile getirdi:

ÇED raporunda mermer ocağı için orman arazisinde 48 binden fazla ağaç kesileceği belirtiliyor

HES’E ZARAR VERMESİN DİYE MERMER OCAĞI REVİZE EDİLDİ

Afyonkarahisar merkezli Şahin Kardeşler Elk. Ve Mer. San. Taah. Ve Tic. Ltd. Şti. adlı şirketin mermer ocağı açması için ruhsat verilmiştir. 240 dekarlık kısmında işletmeye açılması planlanan mermer ocağı için Isparta Valiliği ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı verirken orman arazisi olan proje sahasında yaklaşık 48 bin 612 adet ağacın kesileceği belirtilmiştir. Görüşü sorulan DSİ 18. Bölge Müdürlüğü, proje sahasının Kasımlar Barajı ve HES’in 1 kilometre uzaklığında olduğunu ve Değirmenözü HES’in su alma yapısına ise 200 metre uzaklığında yer aldığını belirterek yapılacak patlatma ya da titreşimli çalışmaların iki HES tesisine olumsuz etki edebileceğini belirtmiş ve proje bu görüşler doğrultusunda revize edilmiştir.

Mevcut mermer ocağının bitişiğindeki yaklaşık 100 hektarlık alanda yeni ruhsat verildi. On binlerce ağaç kesilecek

ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ ‘OLUMSUZ ETKİSİ YOK GÖRÜŞÜ’ VERDİ

Ayrıca görüşüne başvurulan Isparta Orman Bölge Müdürlüğü ise 15 Ekim 2020 tarihli resmi yazısında, söz konusu madencilik faaliyetinin ormancılık çalışmalarına olumsuz etkisinin bulunmadığını belirterek olumlu görüş bildirmiştir. Öte yandan yöre halkı, Orman Bölge Müdürlüğü tarafından zarar verdikleri nedeniyle keçilerin ormana girişinin yasaklandığını ve bu nedenle artık hayvancılık yapamaz hale geldiklerini belirterek mermer ocaklarının doğaya daha büyük zararlarının olduğunu ifade etmektedir.”

CHP Antalya Milletvekili Özer, Nisan ayı başında partisinin milletvekilleri ile Isparta’da ziyaretlerde bulunmuş, esnafın ve köylülerin sorunlarını dinlemişti.

‘48 BİN AĞACIN KESİLECEK OLMASI OLUMSUZ ETKİLEMEYECEK Mİ?’

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, “Mermer ocağı için 48 bin 612 ağacın kesilecek olması, ormancılık çalışmalarına olumsuz etki etmeyecek midir? Ormancılık çalışmalarına olumsuz etkisi olduğuna dair görüş bildirilmesi için kriterler nedir?” sorusuna yanıt istedi.

Önergesinde, “HES’lerin zarara uğratılmaması için gerekli revizelerin yapılmasını istenirken, ağaçların zarara uğratılmasına neden ses çıkarılmamaktadır?” diye soran Milletvekili Özer, “Keçilerin bile girişini yasaklayan bakanlığınız, aynı ormanda neden mermer ocaklarının faaliyet göstermesine izin vermiştir? Bakanlığınız tarafından yapılmış mermer ocaklarının ormanlara, yer üstü ve yeraltı sularına, doğal hayata ve yerel halkın yaşamına yönelik ne tür olumsuz etkilere yol açtığına dair bilimsel bir çalışması var mıdır? Yoksa nedeni nedir?” sorularına da yanıt verilmesini istedi.

orman bölge müdürlüğü görüşü
Bölgedeki mevcut mermer ocağının tozları kilometrelerce uzaktan bile görülebiliyor
Tonu 200 liralık mermer için bu orman yok edilecek

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL