Güncel

Mayıs Sonuna Kadar Turizm Personelinin Tamamı Aşılanmış Olacak

Covid 19 sürecinde  geçen seneye kıyasla hem önlemlerin daha fazla artırıldığı hem de turizm personelinin Mayıs sonuna kadar  tamamının aşılanmış olarak hizmet vereceğini belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri..

Mayıs Sonuna Kadar Turizm Personelinin Tamamı Aşılanmış Olacak
Covid 19 sürecinde  geçen seneye kıyasla hem önlemlerin daha fazla artırıldığı hem de turizm personelinin Mayıs sonuna kadar  tamamının aşılanmış olarak hizmet vereceğini belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ukrayna Kültür ve Enformasyon Politikası Bakanı Oleksandr Tkachenko ile iki ülke arasında turist hakları ve turizm güvenliği konusunda iş birliğine ilişkin ortak ortak niyet beyanına imza attı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Ukrayna Kültür ve Enformasyon Politikası Bakanı Oleksandr Tkachenko, Belek Turizm Merkezi’ndeki bir otelde düzenlenen “Ukrayna Turist Hakları ve Turizm Güvenliği Alt Çalışma Grubu Toplantısı” gerçekleştirildi.

“Güvenli Turizm Sertifikası’nı daha güvenli hale getirecek olan Türkiye genelindeki turizm çalışanlarının tamamını aşılanmasını hedeflediklerini belirten Bakan Ersoy; “Sektörde havacılık, havalimanları, seyahat acenteleri, turistik taşımacılık, otel konaklamaları veya Turizm Bakanlığı belgeli restoranlar olsun bunların tamamı, geçen aydan itibaren açık olanlar öncelikli olmak kaydıyla aşılanmaya başlandı, Mayıs sonuna kadar personelin tamamı aşılanmış olacak. Geçen seneye kıyaslandığında hem önlemler daha fazla artırıldı hem de turizm personelinin tamamı aşılanmış olarak hizmet verecek. Geçen seneye kıyaslandığında, Türkiye’nin turizm hizmetleri çok daha konforlu ve sağlıklı şekilde sunulacak.”dedi.

Güvenli Turizm Sertifika Programına 136 kriter ile geçen sene başladıklarını belirten  Bakan Ersoy, bu yıl  önemleri daha da artırarak 152 kritere çıkardıklarını bildirdi.Çok iyi bir sertifikasyon programı uygulandığına değinen Bakan Ersoy, programın uluslararası alanda, Avrupa genelinde en az 5 ve daha fazla ülkede akredite olmuş firmalar tarafından verildiğini, sertifikayı alan otellerin ayda 3’ü habersiz, biri haberli 4 kez denetlendiğini belirtti.

10 Binin Üzerinde İşletme Sertifikasyon Programına Dahil Oldu

Türkiye’de ne kadar turizm işletmesinin sertifika aldığına ilişkin soruya da Bakan Ersoy, sertifika programının sadece otelleri değil, turizm taşımacılık, havalimanları, havayollarını da kapsadığını bildirdi.Bakan Ersoy, sertifika programında bu yıl yeni önlemler de eklediklerini, “Şu an itibarıyla 10 binin üzerinde işletmenin sertifikasyon programına dahil olduğunu” söyledi.

Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı ile misafirleri risklerden en uzak şekilde ağırlayacak bir sistem kurduklarını belirten Bakan Ersoy, “2020’den edindiğimiz tecrübelerle ve geliştirdiğimiz kitlesel aşılama kampanyamız sayesinde Ukraynalı dostlarımızı burada güvenli bir ortamda misafir edeceğiz.” dedi.

Ukrayna ile uzun yıllardır süre gelen dostluğun son dönemlerde daha da kuvvetlendiğini,Ticaretten enerjiye, tarımdan gümrüğe, kültürden turizme kadar birçok alanda düşüncelerin paylaşıldığını ve eylem planlarını belirlediklerini, Ukrayna’nın her alanda olduğu gibi turizmde de stratejik partner olduğunu aktaran Bakan Ersoy şunları söyledi:

“Gerek Ukraynalılar için Türkiye, gerekse Türkler için Ukrayna sevilen ve tercih edilen bir destinasyon konumundadır. Vize muafiyeti antlaşması kapsamında iki ülke arasında pasaportsuz, yeni kimlik kartlarıyla karşılıksız seyahat imkanlarının oluşması ülkelerimiz arasındaki bağı daha da güçlendirdi. Özellikle salgın sürecinde ülkemiz turizmine vermiş olduğunuz destek için çok teşekkür ediyoruz. Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı ile misafirlerimizi risklerden en uzak şekilde ağırlayacak bir sistem kurduk. 2020’den edindiğimiz tecrübelerle ve geliştirdiğimiz kitlesel aşılama kampanyamız sayesinde Ukraynalı dostlarımızı burada güvenli bir ortamda misafir edeceğiz.”

Tarihi mekanlarda dil seçeneklerine Ukraynaca’nın da eklendiğini belirten Bakan Ersoy, Galata Kulesi, Dolma Bahçe Sarayı gibi pek çok ören yerinin doğrudan Ukraynaca rehberlik sistemiyle ziyaret edilebileceğini bildirdi.

İkili görüşmede Türkiye’nin turizm tanıtım ve pazarlama deneyimini Ukrayna ile hızlıca paylaşma konusunda mutabık kaldıklarını söyleyen Bakan Ersoy, karşılıklı olarak turizm geliştirme ajanslarının bundan sonra çok daha yakın çalışacaklarını belirtti.

“Ören Yerlerinde Ukraynaca Rehberlerin Olması Yararlı”

Ukrayna Kültür ve Enformasyon Politikası Bakanı Oleksandr Tkachenko da salgın sürecini sadece mücadele olarak değil, fırsat oluşturmak olarak da değerlendirmek gerektiğini söyledi.Türkiye’deki turizm tedbirlerini yerinde inceleme fırsatı bulduklarını ifade eden Tkachenko, “Güvenli Turizm Sertifika Programı alan otelleri gördüm, çok memnun oldum. Türkiye’de ve özellikle Antalya’da turistlerimizi etkileyebilecek birçok tarihi eserler var. Buralarda Ukraynaca rehberlerin olması son derece yararlı. Ukrayna ile Türkiye seferleri de artırılacak, bundan da memnunum.” diye konuştu.

Ukrayna’nın Türkiye’ye en çok turist gönderen ülkelerden biri olduğunu, Güvenli Turizm Sertifika Programı ve sektörün aşılanmasının sevindirici olduğunu belirten Tkachenko şunları kaydetti: “Ukrayna’da kırmızı bölgedeki oteller dahi açık ve bu da dikkate alınmaya değerdir. Yanımda uçakla gelen 60 turist vardı. Ne kadar turist gelmeyi planlıyor ne yazık ki söyleyemem. Ancak Ukrayna en çok Türkiye’ye turist gönderen ülkelerden bir tanesi.”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Ukrayna Kültür ve Enformasyon Politikası Bakanı Oleksandr Tkachenko toplantıda iki ülke arasında turist hakları ve turizm güvenliği konusunda iş birliğine ilişkin ortak ortak niyet beyanına imza attı. Bakanlar toplantının ardından ikili görüşme gerçekleştirdi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL