Güncel

Turizmde başarı detaydadır..

Uzun yıllardır Didim ve ülke turizminin gelişimine büyük emek veren  Ahmet Sipahioğlu  turizmhaberleri.com ailesine katıldı. İlk yazısında turizm sektörünün “bekle gör”  politikasından vazgeçerek , turizmde tüm kısıtlamaların yarın sona erecekmiş..

Turizmde başarı detaydadır..

Uzun yıllardır Didim ve ülke turizminin gelişimine büyük emek veren  Ahmet Sipahioğlu  turizmhaberleri.com ailesine katıldı. İlk yazısında turizm sektörünün “bekle gör”  politikasından vazgeçerek , turizmde tüm kısıtlamaların yarın sona erecekmiş gibi  çok çalışmalarını, yaratıcılıklarını kullanmalarını ve projeler üretmelerine dikkat çekiyor.

Londra merkezli Edwin Holidays’in sahibi- Yazarımız Uğur Bulut “Turizme değer katanlar” yazı dizisinde Ahmet Sipahioğlu’nun başarılarla dolu örnek hayat hikayesine geniş yer vermişti. Okumak için tıklayın:

Turizme değer katanlar: Ahmet Sipahioğlu

Ahmet Sipahioğlu- Didim

TURİZMDE BAŞARI DETAYDADIR.

Turizmde ve ülkemizin her sektöründe yaşanan belirsizlikler vatandaş olarak bizleri çok üzüyor. Bir bakıyorsunuz turizm örneğinde Rus Turist gelmesi için elinden geleni yapan yetkililer sonra bir bakıyorsunuz bir açıklama ve her şey sil baştan.

Ticarette gerek yatırımcılar gerekse de çalışanlar plan yaparken geçmişteki verilerden yararlanır  daima ama şu anki belirsizlikler geçmişteki veri tabanını baz almamızı engelliyor. Çünkü bundan sonra her konuda Korona gerçeği ve toplumsal yaşantımıza verdiği ve vereceği riskleri dikkatlice hesaplamamız, yatırımlarımızı, ödeme planlarımızı, işletmelerin personel alımlarını ve tabi işletmelerin Koronavirüsten nasıl korunması ve koronavirüs gerçeği ile nasıl çalışılması konusunda tüm çalışanlarını eğitmesi gerekiyor.

Bir tarafta Koronavirüs ile mücadeleyi bırakmamak ama diğer taraftan turizm ve tanıtım faaliyetlerindeki tembelliğimizi yenmek, özellikle sosyal medya üzerinden otellerin çalıştıkları bölgelerin hizmet kalitelerini video çekimleri ile tatilciye ulaştırmaları lazım.

İnsanlar tatilde Türkiye’de yapmaları gerekenleri, fiyatların uygun olduğunu, tarih deniz kum güneş eşliğinde çok yönlü mutlu bir tatil yapabileceklerini bilmeliler ve görmeliler. Video çekimleriyle ülkemizde tatil yapma talebini uyandırmalıyız. Turizmdeki her birey üzerine düşen sorumluluğu tam olarak algılamalı ve ulaşabildiği en uzak noktada Türkiye’nin reklamını yapmalı. Çok zor değil, sosyal medya herkese inanılmaz olanaklar sağlıyor.

Otelciler, otel yöneticileri, satış pazarlama departmanları boş oturmamalı, alternatifler üzerinde çalışmalı, yaratıcılıklarını kullanmalı, tabi bir de çok önemli “BEKLE GÖR” politikasından vazgeçmeliler. Bir de başkasının yaptığını kopyalamadan yeni pazarlama politikaları üretmeliler.

Büyük oteller ve marka otellerin yöneticileri, pazarlama birimleri birbirlerini rakip olarak görmemeliler. İspanya, İtalya, Portekiz, Dubai ve diğer turizm ülkelerindeki tanıtım, pazarlama ve hizmet kalitelerini daha dikkatli incelemeli, aylara göre birim fiyatlarını kıyaslamalılar.

Yaklaşık 2 senedir hiçbir turizm fuarına katılamadı; oteller, acentalar, otel yöneticileri, otel pazarlama birimleri . Yaklaşık 15 aydır birkaç acenta ile görüşmek dışında ne yaptılar? RUS Pazarı dışında hangi pazarda nasıl bir plan yapıldı acaba,  bunu iyi değerlendirmeliler.

Çok sayıda değerli Otel Yöneticisi tanıdım ve maalesef çok yönlü düşünerek yeteri kadar hızlı ve doğru karar alma kapasitelerini kullanmadıklarını fark ettim. Bazen geçmişteki başarılarına veya bir olaya takıldıklarını, bazen mesleki heyecanlarını bile kaybettiklerini gördüm.

Evet ülkemizde devlet yöneticilerimiz bazen turizme yol veriyor, bazen köstek oluyor ama bunu bahane edebilecek lüksü yok turizm dünyası çalışanlarının. Çünkü turizm dünyasının haklı talepleri doğru anlatılırsa,  mutlaka sonunda ama tam ama biraz eksik karşılık buluyor ve turizmde karşılaşılan sorunlar çözülebiliyor.

Ayrıca Turizm Beldeleri Belediye Başkanlarının YEŞİLE, ÇEVREYE biraz daha özen göstermesi gerekiyor. Her yer taş beton apartman olamaz, olmamalı, altın yumurtlayan tavuk misali turizm sektörü yıpratılmamalı. Değerli Belediye başkanlarımız dediğim dedik olmamalı. Turizmle ilgili her şeyi çok iyi bildiklerini düşünerek “ben yaptım oldu” dememeliler ve turizm duayenlerine danışmalı, turizm dünyasının yapıcı uyarılarını dikkate almalılar.  İnsanlar tatil kasabalarını çiçekler içinde, doğaya saygılı, bol bol ağaç dikilen yerler olarak hayal ediyor ve sürdürülebilir turizm için yeşil olmazsa olmaz.

Şimdi turizm camiasına Acentelere, otel yöneticilerine, pazarlama birimlerine naçizane bir uyarım var: Uyanın beyler somut çalışan ve başarıya yönelik yeni stratejilerle turizm camiasının ayakta kalması için detayları önemseyerek, moral bozmadan, yaratıcı projelerle, azimle yılmadan çalışın, lütfen çok çalışın. Unutmayın başarı detaydadır;  turizmin tüm kapıları yarın açılacakmış gibi bol bol tanıtım yapın yoksa turizm dünyası çok gerilere gidecek ve maalesef çok sayıda Turizm emekçisini daha zor günler bekleyecek.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL