Güncel

TÜRSAB aidatları için Bakanlığa imza kampanyası çığ gibi büyüyor..

UBSAD (Uçak Bileti Satan Acentalar Derneği) ve TURGÖN (Turizm Gönüllüleri Platformu )  işbirliğinde  imza kampanyası başlatan seyahat acentaları;  TÜRSAB aidatının bu yıl alınmaması ve geçmiş aidat  borçlarının 24 ay ötelenmesi..

TÜRSAB aidatları için Bakanlığa imza kampanyası çığ gibi büyüyor..

UBSAD (Uçak Bileti Satan Acentalar Derneği) ve TURGÖN (Turizm Gönüllüleri Platformu )  işbirliğinde  imza kampanyası başlatan seyahat acentaları;  TÜRSAB aidatının bu yıl alınmaması ve geçmiş aidat  borçlarının 24 ay ötelenmesi ve  aidatların makul düzeye indirilmesi konusunda  Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü’ne seslerini duyurmaya çalışıyor.

 turizmhaberleri.com-haber merkezi 

Tüm dünyayı sarsan pandemi nedeniyle iş yapamayan 13 bine yakın seyahat acentası ayakta kalma mücadelesi veriyor. Pandemi sürecinde açıklanan destek paketlerinden yararlanamayan seyahat acentaları; çok yüksek olduğunu belirttikleri  3.754.74 TL olan 2021 yılı TÜRSAB aidatının bu yıl alınmaması ve geçmiş aidat borçlarının 24 ay ötelenmesi konusundaki taleplerini  emaillerle Kültür ve Turizm Bakanlığı’na göndermeye devam ediyorlar.

UBSAD ve TURGÖN Platformu işbirliğinde başlatılan imza kampanyası çığ gibi büyüyor. Kampanyayı sahiplenen seyahat acentaları TURGÖN platformuna düzenli bildirimlerde bulunurken, sektörün ayakta kalması adına hayata geçirilen bu dayanışma ortamı, belirsizlik ve sahipsizlik içinde umutla bekleyen turizmcilere moral verdi.

Kimsenin iş yapamadığı zor bir süreçte çok yüksek olan aidatların bu sene alınmaması ve geçmiş aidatların ötelenmesi ile ilgili TÜRSAB’a müracaat eden seyahat acentalarına  “Bakanlık  aidatların ödenmesi konusunda TÜRSAB’ı şıkıştırıyor.” açıklaması yapıldığını belirten TURGÖN Platformu Kurucu Başkanı Aydın Yaylacıklılar; “sektör tam kapalı, çaresiz ve desteksiz bir durumda bekliyor. Taleplerimiz konusunda pandeminin başlangıcından beri meslek örgütümüze ve Bakanlığımıza sesimizi duyuramadık. Umarım Bakanlık zor günlerden geçen acentaların taleplerini olumlu yönde değerlendirir ve sektör olarak ufak bir soluk alırız” dedi.

Turizm sektörünün önde gelen isimlerinin üye olduğu TURGÖN Platformu’nda imza kampanyası ile ilgili yayınlanan duyuru şöyle:

Değerli meslektaşlar

Covid-19 sebebiyle 2020 mart ayından beri Seyahat Acentaları olarak çok zor,  dayanılması neredeyse imkansız bir süreç yaşıyoruz. Gelirlerin dip yaptığı sabit giderlerimizin ise Covid-19 öncesi gibi devam ettiği bu dönemde ulusal ekonomik destek paketinden de sadece bir kaç üye meslektaşımız yararlanabildi. Bu sıkıntılı süreçte en azından bağlı bulunduğumuz birliğe ödediğimiz ve çok yüksek olduğunu hepimizin hemfikir olduğu YILLIK AİDAT’ların bu dönem alınmaması, geçmiş dönem aidat borçlarının en az 24 ay ötelenmesi ve aidatların bundan sonraki yıllar için de makul düzeye kanunla düzenlenmesi hususunda , bağlı bulunduğumuz Bakanlığa her üye olarak başvurmamızın sonuç getireceği umuduyla bir imza kampanyası başlatmış bulunuyoruz.

Lütfen bu kampanyayı destekleyelim. Islak imzalı şirket antentli A4 kağıdına yazacağınız talep yazısını lütfen şu e mail adresine geçelim: yatirimisletme@ktb.gov.tr

Destekleriniz için şimdiden teşekkür eder, kampanyanın hayırlara vesile olmasını dileriz.

İMZA KAMPANYASI  KAPSAMINDA BAKANLIĞA GÖNDERİLEN ORTAK METİN: 

Kültür ve Turizm Bakanlığı

Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü 

Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan covid-19 virüsü nedeniyle 2020 Mart ayından itibaren birçok sektör çok olumsuz etkilenmiştir. Bu sektörler arasında ülkemize yıllık 35 milyar dolar girdi sağlayan turizm sektörü neredeyse durma noktasına gelmiştir.

Turizm sektörü içinde Seyahat Acentacılığı mevcut 13000 üye acentalar ve çalışanları ile yaklaşık 15 aylık bu süreçte gelir kaleminden tamamen mahrum kalmışlardır. Devletimiz tarafından sağlanan bazı ekonomik destek paketlerinden Seyahat  Acentalarının büyük çoğunluğu yararlanamamışlardır. Bu vesile ile ayakta kalmakta güçlük çeken Seyahat Acentaları işletmelerinin bağlı bulunduğu kurum olan Türsab’a 1618 sayılı yasa gereği ödemeleri gereken yıllık aidat ile ilgili aşağıdaki taleplerimizi sunuyoruz.

1-2021 yılı aidatının bu yıl için alınmamasını, 

2-Geçmiş dönem aidat borçlarının 24 ay ötelenmesini

3-Acentaların ödemekte her yıl zorlandığı ve emsal kurumlarla kıyaslandığında en yüksek aidat olan yıllık Türsab aidatının kanuni düzenleme ile makul seviyelere getirilmesi  hususunda bakanlığınızdan bu talebimizin uygun görülmesini arz ederiz.

TÜRSAB YÖNETİMİNDEN ÜYELERİNE “AİDATINI ÖDE” DUYURUSU…

Pandemi sürecinde üyelerinin sorunları ile ilgili çözüm odaklı bir tablo sergileyemeyen TÜRSAB yönetimi ise  16 Mart 2021 tarihinde resmi web sitesinde 3.735.24 TL olan aidatın tahsili ile ilgili yaptığı açıklamada;  ödenmeyen aidatların geçmiş dönemlerde Bakanlık müfettişlerinin incelemelerinde eleştiri konusu olduğunu vurgulayarak ödenmeyen aidatlar nedeniyle  verilen hizmetlerden faydalanamayacakları, yasal süreç ile ilgili uyarıda bulunmuştu.

Duyuruda şu ifadelere yer verildi:

Aidatları toplamak Yönetim Kurulumuzun kanuni görevi olup; mevcut kanunların zorunlu tuttuğu bir işlemdir. Aidat ödemelerinin takip edilmemesi TÜRSAB yönetiminin sorumluluğunu doğuran bir işlem olup, geçmiş dönemlerle ilgili Bakanlık Müfettişlerince yapılan incelemelerde eleştiri konusu edilmiştir.

•    Hukuken yıllık aidat borçlarına ilişkin, ödeme yükümlülüğü altında bulunan seyahat acentası hakkında yıl sonu itibari ile yasal takibin başlatılması ve Seyahat Acentaları Birliği Yönetmeliği’nin 10’uncu maddesi gereği disiplin soruşturması açılması gerekmektedir. Ancak halihazırda sektörün içinde bulunduğu koşullar ve COVID-19 nedeniyle sadece 2015 öncesi aidat gecikmelerine yasal takip başlatılacaktır.

•    Seyahat Acentaları Birliği Yönetmeliği’nin 15’inci maddesinin 3’üncü fıkrası uyarınca 2019 ve öncesi aidat borçlarını ödemeyenler plaka, kimlik kartı ve dijital doğrulama sistemi hizmetlerinden yararlanamamaktadır.

•    Yönetim olarak aidatları takip etmemiz, aidatlarını düzenli ödeyen ve büyük çoğunluğu oluşturan üyelere karşıda ayrıca sorumluluğumuzdur. Üyeler arası adil olmak ve düzenli aidatını ödeyen üyemizin hakkını korumak görevimizdir.

•    TÜRSAB’ın bulunduğu mali zorluğa rağmen 2020 aidatlarını almayan Türkiye’deki tek Birlik durumunda olmaktan mutluyuz.

İlgili link: https://www.tursab.org.tr/duyurular/aidat-odemeleri-hakkinda-genel-bilgilendirme

 

 

 

YORUMLAR (1)

  1. Ali Rıza YENIÇIKTI diyorki:

    Malum pandemi dolayısıyla dünya ülkeleri ekonomik sıkıntı içerisinde bu sebeple iş verenler firmalar acentalar zor durumdalar tabi ki burada TÜRSAB’da yardımcı olması en azından 2021 yılı aidat borçlarını silebilir tabiki bir defaya mahsus olmak üzere. Başkanı olduğum ANTALYA TURIZM ŞOFÖRLERİ DERNEĞİ üyelerinin mart 2021 sonuna kadar olan tüm aidat borçlarını bir defaya mahsus sildik. Ayrıca turizm sezonu başlayıp işler açılıncaya kadar aidat tahsilinde esneklik yapıyoruz ki üyelerimize destek olalım. İnşaallah türsabda yardımcı olur.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL