Dünya

Kırmızı Listeden 53 imzalı siyasi mektuba nasıl gelindi…

Kırmızı Listeden 53 imzalı siyasi mektuba nasıl gelindi…

Turizmcilerin umutla ve dikkatle takip ettiği İngiltere’den gelen haberler hiç iç açıcı değil.  İngiltere parlamentosunda 53 milletvekili Türkiye ile ilgili olumsuz görüşlerini içeren mektubu Dışişleri Bakanı Raab’a iletmek üzere imzaladılar. İngiltere’nin Türkiye’yi Kırmızı listeye almasının ardından siyasi imza kampanyasına nasıl gelindi..

Nilgün ATAR

Bilindiği gibi İngiltere Türkiye’yi kırmızı listeye almasının hemen ardından 29 Mayıs’ta İstanbul Atatürk Stadı’nda oynanacak UEFA Şampiyonlar Ligi’nde Manchester City – Chelsea maçı için İngiliz taraftarlara İstanbul’a gitmemeleri konusunda uyardı ve  UEFA finaline İngiltere’nin ev sahipliği yapmak istediği açıkladı. Bu süreçte Haziran ayında İstanbul Park pistinde gerçekleşecek Formula 1 organizasyonu da olumsuz etkilendi ve iptal edildi.

SİYASİ TANGO BAŞLIYOR…..

Tüm bu gelişmelerin ardından 11 Mayıs Salı günü İngiltere Parlamentosu’ndan 53 milletvekili,  Türkiye’deki gelişmelerden kaygılı olduklarına dikkat çeken bir imza kampanyası başlatarak Dışişleri Bakanı Dominic Raab’ın yanıtlaması talebiyle teslim ettiler.

Muhafazakar Parti Milletvekili Crispin Blunt ve İşçi Partisi Milletvekili Hilary Benn’in öncülüğünde İngiltere Parlamentosu’nda 53 milletvekilinin katılımıyla başlatılan imza kampanyası önümüzdeki sürecin siyasi arenada nasıl ilerleyeceğine ilişkin çok net ipuçları veriyor. Bu durum hiç yabancı olmadığımız ve iyi bildiğimiz bir Siyasi Tango..

Dışişleri Bakanı Dominic Raab’a verilmek üzere imzalanan metinde; Türkiye’deki gelişmelerden kaygılı olduklarını vurgulayan Milletvekilleri, insan hakları ihlalleri, adalet sistemi, farklı görüş ve inançta olanlara karşı tutum, cezaevindeki siyasetçi ve gazetecilerin durumu, Kobani davası ve İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması, kapatılmak istenen HDP partisi ve Türkiye hükümetinin baskıcı politikaları sonucu demokrasinin ciddi tehdit altında olduğuna dikkat çektiler. Bu kapsamda Birleşik Krallık hükümetinin Türkiye ile ilişkilerini yeniden değerlendirmesi gerektiği belirtildi.

Muhafazakar Parti Milletvekili Crispin Blunt, twitter hesabından yaptığı paylaşımda; Salı günü 50 den fazla parlamenterin imzaladığı ortak mektubun Dışişleri Bakanı Raab’a verildiğini belirterek, kötüleşen insan hakları ve ülke yönetiminin otoriterliğe kayması nedeniyle Birleşik Krallık tarafından Türkiye’ye erken açıklama yapma ihtiyacı doğduğunu gündeme taşıdı.

Şimdi  gözler Dışişleri Bakanı Dominic Raab’ın stratejik hamlesine, karşılığında da Türkiye’nin vereceği cevaba ve turizmcilerin bu durumu nasıl değerlendirdiklerine çevrildi. Turizmciler her ne kadar siyaset ve politikadan uzak durmaya çalışsalar da, pandemi şartları siyasetin turizmle nasıl iç içe olduğunu  sektöre ağır bedeller ödeterek öğretmeye devam ediyor.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL