Güncel

Meslek Örgütü TUREB, Pandemide üyeleri için ne yaptı

Turizm Meslek örgütlerinin “yaptıkları ve yapmadıkları tüm işlerden sorumlu olduklarına” dikkat çeken  TUREB kurucu YK üyesi ve Delegesi Cenk Cengiz;  TUREB’in  Pandemi sürecinde  kriz masası bile oluşturmadığını belirterek  acilen hibe..

Meslek Örgütü TUREB, Pandemide üyeleri için ne yaptı

Turizm Meslek örgütlerinin “yaptıkları ve yapmadıkları tüm işlerden sorumlu olduklarına” dikkat çeken  TUREB kurucu YK üyesi ve Delegesi Cenk Cengiz;  TUREB’in  Pandemi sürecinde  kriz masası bile oluşturmadığını belirterek  acilen hibe ve ilk üç yılı geri ödemesiz kredi alınması, yardım sandığı ve fon yapılanması için harekete geçilmesi için çağrıda bulundu.

Nilgün Atar- turizmhaberleri.com

Geçtiğimiz günlerde turizm meslek örgütlerinin Pandemi kriz yönetim karnesinin zayıf olduğuna ve  TÜRSAB ve TUREB’in sorunların çözümünde yetersiz kaldıklarına yönelik yayınladığımız haberimize sektörün önde gelen isimlerinden görüşler gelmeye başladı. TUREB kurucu YK üyesi ve Delegesi Cenk Cengiz; ekonomik sorunların dayanılmaz noktaya geldiğini vurgulayarak , pandemi sürecinde Meslek Örgütü TUREB ve Odaların  neler yaptıklarını ve yapmadıklarını mercek altına alıyor.

İşte sektörün deneyimli isimlerinden Cenk Cengiz’in, gazetemize gönderdiği aynı zamanda rehberler platformunda da yayınlanan çok önemli eleştiri ve önerilerden oluşan yazısı:

Değerli Rehberler,

Yaşadığımız bu zor günlerde sadece sağlık sorunlarımız ve endişelerimiz yok.  Aynı zamanda dayanılmaz bir noktaya gelen ekonomik sorunlarımız var.  Pandemi resmî olarak  tanımlanıp tedbirler ve kısıtlamalar başladığından beri yaklaşık 14 ay geçti,  bu süre içinde bağlı olduğumuz ODA’lar ve BİRLİK neler yaptı ? Bizim önerilerimiz neydi?

İsterseniz şahsi önerilerimden başlayayım: Daha ilk başlarda acil bir Kriz Masası ve Yardım Sandığı kurulmasını platformlarda paylaştım.  Çünkü 1) Krizin ne kadar süreceği belli değildi ve ayrıca daha başka krizler de olabilirdi. (örneğin, deprem, savaş vs.)  2) Yardım Sandığı, böyle sorunlu günlerde üyelere ilk önce en zor durumda olanlardan başlamak üzere can suyu olabilirdi.  Ayrıca incelediğim tüm Baro, Oda ve benzeri meslek kuruluşlarında benzer KURUMSAL yapılar vardı,  adına sandık deyin, fon deyin veya başka bir şey, fark etmez ancak yasal sınırları ve sürekli gelir kaynağı olan bir birim ilgili kurumun parçasıydı, tüzüğü vardı. TUREB’de böyle bir yapılanmaya gitmeli; bu yönetim olmasa bile yeni seçilecek YK bunu ciddî olarak dikkate almalı.

Şimdi gelelim, üst meslek kuruluşumuz olan TUREB ne yaptı?

1. Kriz masası bildiğim kadarı ile yok.
2. Yardım Sandığı veya Fonu yok.
3. Rehberlere verilen bir Hibe yok.
4. Yönetmelik çalışması yok.


Peki ne var?

A)Ödemesi hâlen devam eden kredi var,  zaten mütevazi bir rakam alındı o da belli bir sayıdaki rehbere kısmet oldu.
B) Çoğunluk 2020’de hiç çalışmadığı halde kanunen aidatlarını tam ödedi.
C)Çalışma kartı ücreti YK nın belirlediği miktarda yatırıldı  ve büyük çoğunluğu hiç kullanılmayan bu kartlar bu yıl yenisi alınırken geri teslim edildi,  yâni hatıra değeri bile olmadı!
D) Uygulama Gezileri ve Dil ekletme, seviye tespit sınavları hız kesmeden devam etti.
E) Birlik yöneticileri bildiğim kadarıyla yasal ücretlerini aldılar.
F) 2021 çalışma kartı ücreti alınmadı ama her ODA ayrı miktarlarda ve koşullarda aidat aldı, hiç almayan da oldu. Bu değişik aidat miktarları Birliğin ruhuna ve üyelerin eşitlik haklarına aykırı durum yarattı ve yapılacak seçimlere şimdiden soru işaretleri getirdi.

Sonuç:

Önerim;

1-Acil hibe + ilk üç yılı geri ödemesiz kredi alınması.
2-Bu Hibe ve Kredi gerçekleşinceye kadar TUREB Yöneticilerinin hiçbir ücret almaması ancak bu Hibe + Kredi gerçekleşirse, birikmiş ücretlerini tahsil etmeleri.
3-Delegelerin  Yönetmelik Tüzük ve Yardım Sandığı Konularında  çalışma yaparak Odalardaki üyelerle paylaşmaları.

” Yönetimler yaptıkları ve yapmadıkları tüm işlerden sorumludur “
Cenk Cengiz
TUREB kurucu YK üyesi ve Delegesi

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL