Güncel

Turizmde amatör ruhu ve mesleki heyecanı kaybetmemek..  

Koronavirüs nedeniyle duran turizm sektörünü geçmişten günümüze masaya yatıran deneyimli turizmci Ahmet Sipahioğlu hem tatilci ve turizm sektörü, hem de ülke tanıtımı açısından durum değerlendirmesi yapıyor.    Amatör ruh ve..

Turizmde amatör ruhu ve mesleki heyecanı kaybetmemek..  

Koronavirüs nedeniyle duran turizm sektörünü geçmişten günümüze masaya yatıran deneyimli turizmci Ahmet Sipahioğlu hem tatilci ve turizm sektörü, hem de ülke tanıtımı açısından durum değerlendirmesi yapıyor.    Amatör ruh ve mesleki heyecanın önemini vurgulayan  yazarımız Sipahioğlu;  yazısında çarpıcı tespit ve önerilerde bulunuyor.

AHMET SİPAHİOĞLU- Didim

Turizmde amatör ruhu ve mesleki heyecanı kaybetmemek..  

Yıllardır turizm sektöründeki değişimi gözleyerek yorumlarken bir detayı atladığımız kanaatindeyim. Amatör ruhunu kaybetmeyen güleryüzlü,  pozitif ve olabildiğince hızlı sorunları çözen ve turisti mutlu etmeye çalışan turizm bireylerinin turizm sektörüne verdiği katkıyı görmek lazım.

Yerli veya yabancı tatilci kimdir, gittiği tatil beldesinden ve kaldığı otelden ne bekler?

Yılın 11 buçuk ayı 2 hafta tatile gitmek için para biriktirir tatilci. Tatilci deniz ve havuz kenarında dinlenip, psikolojisini düzeltip moral depolayan,  bir sonraki çalışma dönemi için enerjisini toparlayan insandır. Kışın çalıştığı iş yerinde yazın tatilde geçirdiği güzel dakikaları düşünür ve bir sonraki tatilinin hayalini kurar, arada sırada internete bakar, gelecek tatili için heyecanlı araştırmalar yapar ve akşam ailesi ile paylaşır sonuçlarını.

Fakat zaman içerisinde unuttuk bizler tatilcinin tatil beklentilerini.

-Oteller kapasitelerini artırdı, maliyet hesapları ve karlılık oranlarına daldı.

-Tur operatörleri pax sevdası ile uçak koltuklarını doldurmak için otelcilere baskı yaptı, daha ucuzu daha da ucuza bulmak için ve sunmak için.

-Turizm esnafı ve bütün turizm dünyası daha fazla ürün satmanın peşine düştü ve güler yüzünü, amatör ruhunu kaybetti.

-Politikacılar anlamadıkları ya da azıcık anladıkları turizm dünyası hakkında televizyonlardan pek makbul olmayan açıklamalarda bulundular.

-Bazen basın cımbızla buldu hep negatif, olumsuz haberleri; farkında olmadan yaraladılar Turizm Dünyasını ve turizmcilerin umutlarını kararttılar.

Sonuçta tatilcinin bütün beklentilerini unuttu Turizm dünyası, nasılsa yerli ve yabancı turist  geliyordu her şart ve koşulda. Bilen bilmeyen herkes bir şeyler söyledi.

Hâlbuki turizm sektörü hakkında yararlı konuşmalar yapmak için turizm sektörünün içinden gelmek, basamakları teker teker çıkmak ve yıllarını vermek, kendini sürekli yenilemek, başka turizm ülkelerine de gitmek, görerek bilgi birikimi oluşturmak ve yaşamak gerekiyor. Aksi takdirde söylenenlerin içi boş kalıyor.

Türkiye’den ev alıp evini kiraya veren yabancıları maliyeye şikâyet ettiler önünü kestiler. Türkiye’yi amatör ruhla tanıtan bu yabancıları ve turizmde bireysel tanıtımın önemini anlamayan bazı turizm dünyası bireyleri bu durumu eleştire eleştire bir hal oldular. Halbuki küçük seyahat acentaları ve bütün esnaf o kadar fazla yararlanıyordu ki bu tatilcilerden, sanırım biraz dar pencereden baktı bazıları. Oysa sakin sakin bu tanıtımların önüne geçilmeden çözülebilirdi bu konu. Hiç bir tanıtım bireysel tanıtımdan daha güçlü değildir.

Birçok turizm dünyası bireyi hiç sorgulamadı kendisini, tatilci ne ister, nasıl mutlu edebiliriz tatilciyi,  ülkemizi nasıl daha iyi tanıtabiliriz diye.  Politikacılar, bazı basın kuruluşları sorgulamadılar, şapkalarını önlerine koyup acaba bizim turizmle ilgili beyanlarımız turizmcinin yıllarca didinip uğraşıp oluşturduğu emeklerine zarar verir mi diye.  Turizmin o güzel karmaşasında farklı dilleri konuşan insanların bir arada ülkemizde tatil yapma isteğini  hissedemediler.

Bence turizm dünyası o güzel günlere geri dönecek her şeye rağmen sadece anlamak lazım tatilcinin ne istediğini ve ülkemizde tatil yapan her bireyi Türkiye’ye tekrar nasıl getiririz planlarını öngörülü bir şekilde yapmalıyız.  Şunu da unutmamalıyız; en büyük reklam tatilcinin diğer tatilciye yaptığı TAVSİYEDİR.

Her şeye rağmen Türkiye’nin hala amatör ruhla çalışan çok değerli turizmcileri, tur operatörleri, politikacıları, basın kuruluşları, turizm esnafı da var ve şu an turizm hala Türkiye’de ayakta ise bu güzel insanlar sayesinde.  Bir tatilciden duyduğunuz TEŞEKKÜRLER lafı çok değerlidir. O tatilcinin tatil hayallerini gerçekleştirmesinin mutluluğunu yaşatır.

 Hani derler ya, ülkemizden mutlu ayrılan her bir turist gelecekte yüzlerce turist demek olabilir. Ucuz ya da pahalı demeden hizmet kalitemizi olabildiğinin en üst seviyesinde tutmak lazım, gençlere aşılamak lazım amatör ruhun güzelliklerini, bilgiye tecrübeye itibar etmek ve yararlanmak lazım.

Genç nesil turizmciler para kazanmak için işinizi sevin, tavsiye ederim kalbinizin sesini dinleyin, işinizi iyi yapın ve mesleki amatör ruhunuzu hiç kaybetmeyin. Turizmin temel taşları tatil dünyasının renkliliği, farklı dilleri konuşma heyecanı, meslek tutkusu çok ama çok güzeldir.  Bir kere turizm sektörüne giren bir daha zor çıkar her şeye rağmen. Sonuçta turizmin her dalı ciddi bir meslektir, önemlidir, değerlidir ve başarılı olmak için çok ama çok çalışmak lazım.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL