Güncel

Dünyanın en yaşlı ormanları Yakuşima adası’nda sizi bekliyor..

Dünyanın en yaşlı ormanları Yakuşima adası’nda sizi bekliyor..

Japon adası Yakuşima’da 2000 yaşında ağaçlar olduğunu biliyor muydunuz? Dünyanın en yaşlı ormanlarından birini görmek istiyorsanız Japonya’nın Yakuşima adasına gitmelisiniz.

Nilgün ATAR- turizmhaberleri.com

Japonların uzun, sağlıklı ve mutlu yaşamları yıllardır araştırma konusu olmuştur.  Ikigai kitabının yazarları Hector Garcia ve Francesc Miralles tarafından yazılan “Doğanın iyileştirici gücünü fark et: Shinrin Yoku” isimli kitap doğa ve insan sağlığının yakın ilişkisine geniş yer veriyor. Orman Banyosu anlamına gelen Shinrin Yoku kelimesi, 1982 yılında Japonya Orman Bakanlığı’nın vatandaşlarına sağlıklı bir yaşam için düzenli olarak doğada zaman geçirmelerini önermek için kullanılmıştır. Shinrin Yoku’nun zihni rahatlatan, stresi azaltan güçlü bir terapi olduğu bilimsel çalışmalarla da desteklendi ve Japonya’da bir yaşam biçimi haline gelirken  tüm dünyada farkındalık yarattı.  1980 de başlatılan ulusal hareketin üzerinden yıllar geçti  ve bugün  Japonya Terapi Ormanları Birliği 10 milyondan fazla insanın doğayla yoğun temas kurmasını sağlanıyor. Ayrıca birçok şirket çalışanlarına yeşil alanlara gidebilmeleri için bilet ve rehber sağlıyor. Bu çalışmalar ilgili Bakanlık tarafından da destekleniyor.  İşte ormanların betonlara dönüştüğü, ağaç katliamının zirve yaptığı şu günlerde,  bu uygulamalar başta ülkemiz olmak üzere tüm dünyada örnek alınması gerekiyor.

Japonya Büyükelçiliği tarafından sosyal medyada paylaşılan bilgiler ve çağrıyı okuduktan sonra görülmesi gereken yerler listemize Yakuşima’yı ekledik.

İşte o güzel paylaşım ve Yakuşima’ya gel  çağrısı:

Japon adası Yakuşima’da 2000 yaşında ağaçlar olduğunu biliyor muydunuz? 

Dünyanın en yaşlı ormanlarından birini görmek istiyorsanız Japonya’nın Yakuşima adasına gitmelisiniz.

Yakuşima, Tokyo’dan uçakla 2 saat mesafede bulunan Japonya’nın en güneyindeki adalardan biridir.

Birçok insan bu adaya ‘Sugi’ denilen endemik bir bitki olan Japon sedirlerini görmeye gelir.

En ünlü sedir 1966’da keşfedilmiştir. Ağacın yaşının yaklaşık 2.000 ila 7.200 yıl arasında değiştiği tahmin ediliyor.

Yakuşima’nın ‘Şiratani Unsuikyo’ bölgesinin ılıman ormanları 1993’ten bu yana doğal bir Dünya Mirası Alanı olarak kabul görmektedir. Bölge, yalnız Japonya’nın değil tüm dünyanın en çok yağış alan yerlerden biridir.

Ormanların içinde 1-4 saat sürecek yürüyüş yolları vardır. Adada tüplü dalış, müzeler ve onsen gibi başka etkinliklere katılmak mümkündür. Adada aynı zamanda Yakuşika ve Yakuzaru denilen yerel geyikler ve maymunlar da yaşar.

Her yıl 300.000 turist tarafından ziyaret edilen Yakusugi Ormanı’nın MIYAZAKI Hayao’nun ‘Prenses Mononoke’ adlı filminde yer alan orman bölgesine esin kaynağı olduğu düşünülmektedir.

‘Prenses Mononoke’yi izlediniz mi? Nasıl buldunuz.?

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL