15 Nisan-1 Haziran  kapsamında  Türkiye’ye charter uçuş yasağını uzatma kararı alan Rusya Corona virüsüyle Mücadele Merkezi,  süreyi 21 Haziran’a kadar uzattığını açıkladı.

Yapılan açıklamada, “Türkiye ve Tanzanya’daki ağır epidemiyolojik durum dikkate alınarak mevcut uçuş kısıtlamalarını 21 Haziran 2021 tarihine kadar uzatma yönünde kararı alındı” denildi.

Türkiye’de  Covid 19 vakalarının Nisan’da artması üzerine Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, Türkiye’ye yapılacak uçak seferlerine 15 Nisan-1 Haziran arası  yasak getirildiğini açıklamıştı. Haziran itibariyle yasağın kalkmasını beklenirken geçtiğimiz günlerde Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy ve beraberindeki heyetin Moskova ziyaretinden de istenilen yanıtlar alınamadı.

Türkiye uçuş yasağı 21 Haziran’a kadar uzatılırken İngiltere’ye yönelik uçuş yasağı 2 Haziran’dan itibaren kalkıyor.   Avusturya, Macaristan, Lübnan, Lüksemburg, Mauritius, Fas ve Hırvatistan’a düzenli seferler ise 10 Haziran’dan başlayacak. Belarus, Yunanistan, Azerbaycan, Ermenistan, Katar, Özbekistan, Tacikistan, Mısır ve Sırbistan’a sefer sayılarının artırılacağı ifade edildi.