Güncel

Yurt dışına kaçırılan tarihi çini eserler artık ana yurdunda….

Yurt dışına kaçırılan  tarihi çini eserler artık ana yurdunda….

Kültür ve Turizm Bakanlığıyurt dışına kaçırılan tarihi eserleri ülkemize getirmeye devam ediyor. Adana Ulu Cami’nden çalınan 16.yy ait çini karolar  ve Konya’ya ait 11-13.yy ait olduğu belirtilen çini pano Lahey Büyükelçiliği kanalıyla ait olduğu topraklara döndü.

turizmhaberleri.com-haber merkezi

Medeniyetler beşiği Anadolu coğrafyasından çalınan tarihi eserleri bir dedektif gibi takip eden Kültür ve Turizm Bakanlığı başarılı bir operasyona daha imzasını attı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada sürecin başlangıcı ve sonucu şu detaylarla paylaşıldı:

Hollanda’da faaliyetlerini sürdüren bir müzayede evi tarafından 4 Haziran 2020 tarihinde düzenlenen “Islamic Art Auction” adlı müzayedede satışa sunulan çini karolar ve çini pano ile yine aynı müzayede evi tarafından 20 Ekim 2020 tarihinde düzenlenen “Islamic and Asian Art” başlıklı bir diğer müzayedede satışa sunulan çini karonun Türkiye kökenli olduğu tespit edilmiş ve yasa dışı yollarla Türkiye’den çıkarıldığı belirlenmiştir.  

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü uzmanlarının rutin olarak ve titizlikle yürüttüğü incelemelerle söz konusu durumun tespiti üzerine müzayede evi ile temasa geçilmek suretiyle başlayan görüşmeler neticesinde anılan kültür varlıklarının Lahey’de bulunan Büyükelçiliğimize teslimi sağlanmıştır.

Sözü edilen çinilerin 16. yüzyıla ait olduğu ve Adana Ulu Cami’nden çalındığı, müzayede kataloglarının ayrıntılı olarak incelenmesinin ardından Adana Ulu Cami hırsızlığı ile ilgili Vakıflar Genel Müdürlüğü arşivinden temin edilen bilgi ve belgeler yardımıyla Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü uzmanlarınca tespit edilmiştir.

Interpol tarafından Çalıntı Sanat Eserleri Veri Tabanı’nda yayınlanan bu eserlerin iadesi için İçişleri Bakanlığı KOM Daire Başkanlığı ve Dışişleri Bakanlığının da katkılarıyla gerekli girişimlerde bulunulmuştur.

Müzayede evi ile doğrudan temasa geçilerek anılan eserlerin yasa dışı yollarla Türkiye’den çıkarıldığına ilişkin deliller sunulmuştur. Diğer yandan, mevcut veriler ışığında uzmanlarımız tarafından Konya iline ait olduğu değerlendirilen ve 4 Haziran 2020 tarihli müzayedede satışa sunulan çini panonun da iadesi talep edilmiştir.

Anadolu Selçuklu Dönemi’ne ait yapılarda 11. yüzyıl sonlarından 13. yüzyıl başlarına kadar görülebilen dört kollu ve sekiz köşeli yıldız formlu bu çinilerin benzer örneklerine Konya’daki arkeolojik kazılarda rastlandığı bilinmektedir.

Eserler, Lahey Büyükelçiliğimizce yapılan işlemlerin ardından 9 Haziran 2021 tarihinde diplomatik kargo olarak Türk Hava Yolları aracılığıyla Ankara’ya ulaştırılmıştır. Türkiye’ye iadesi sağlanan eserler Ankara Etnografya Müzesi’ne teslim edilmiştir. “

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL