Güncel

Rusya 22 haziran itibariyle Türkiye uçuşlarını başlatıyor

Rusya ile Türkiye arasında Covid 19 önlemleri kapsamında Nisan ayından beri devam eden uçuş yasağı 22 Haziran itibariyle kaldırılıyor. Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova tarafından açıklanan karar her iki ülkenin..

Rusya 22 haziran itibariyle Türkiye uçuşlarını başlatıyor

Rusya ile Türkiye arasında Covid 19 önlemleri kapsamında Nisan ayından beri devam eden uçuş yasağı 22 Haziran itibariyle kaldırılıyor. Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova tarafından açıklanan karar her iki ülkenin turizm sektöründe ve tatilciler arasında büyük bir moral yarattı.

turizmhaberleri.com-haber merkezi

Türkiye’deki vaka sayısının düşmesi ve aşılama oranının artmasıyla birlikte alınan önlemlerin yeterliliğinin tespit edildiğini belirten  Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova; “Türkiye’yi ziyaret eden Rus uzman heyetinin hazırladığı rapor kapsamında 22 Haziran itibariyle Türkiye’ye tüm uçuşları tekrar başlatma kararı alındı” açıklamasında bulundu.

Uçuş yasağı her iki ülkenin turizm sektörüne darbe vurdu.  Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) yetkilileri Nisan ayında uçuşların kısıtlanmasının ardından Rus turistlerin yüzde 60’tan fazlasının Türkiye tatilini iptal etmeyerek ertelediğini bildirmişti.  Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) Başkanı Doguzova  ise  yaklaşık 1 milyon kişinin Türkiye’de tatil için ödeme yaptıklarını ifade etti.

Bir süredir turizm sektörü tarafından adeta nefesler tutularak beklenen karar turizmcilere derin bir nefes aldırdı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise sosyal medya hesabından şu açıklamada bulundu: ” Rusya’nın 22 Haziran itibarıyla ülkemize uçuşları tekrar başlatması güvenli turizm adına ülkemize olan güvenin bir göstergesidir. Önümüzdeki süreçte diğer ülkelerle de yürüttüğümüz diplomasi trafiğinin meyvelerini Rusya ile olduğu gibi alacağımızı umuyorum.”

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL