Güncel

Turizmde ikinci yarıdan umutluyuz

Antalya’da NG Phaselis Bay Oteli açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan,“Türkiye olarak şu dönemi hızlı bir şekilde geride bırakarak, kayıplarımızı telafi etmenin ötesinde, turizm pastasından çok daha büyük bir payı almayı..

Turizmde ikinci yarıdan umutluyuz

Antalya’da NG Phaselis Bay Oteli açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan,“Türkiye olarak şu dönemi hızlı bir şekilde geride bırakarak, kayıplarımızı telafi etmenin ötesinde, turizm pastasından çok daha büyük bir payı almayı hedefliyoruz. ” dedi.

turizmhaberleri.com-haber merkezi

Aşılama sürecinin hızlanması, vakaların azalması, uçuşlarla ilgili pozitif kararlar ve seyahat kısıtlaması listelerindeki değişikliklerin ardından yeni turizm yatırımlarının da açılışı zor günlerden geçen turizmciler için umutlu bir tablo sergiliyor.  Turizm sektöründeki 4. yatırımlarını yapan Güral grubunun başarılı çalışmalarını yakından takip ettiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “bu otelin, Nisan ayındaki fiili açılışının hemen ardından, salgın şartlarına rağmen yüksek doluluk oranlarına ulaşması, isabetli bir yatırım olduğunun işaretidir” ifadelerine yer verdi.

TURİZMDE İKİNCİ YARIDAN UMUTLUYUZ…..

Salgın döneminde turizm sektörünü ayakta tutmak için  yapılan çalışmaları anlatan  Erdoğan; “Kendisi de sektörün içinde olan Kültür ve Turizm Bakanımız, yurt içinde ve yurt dışında gereken her adımı attı, bu noktada gidilmedik ülke bırakmadı. Bir taraftan Almanya, bir taraftan İngiltere, bir taraftan Rusya bütün bunlarla bu görüşmeler yapılırken biz de telefon diplomasimizi yoğun bir şekilde devam ettirdik ve sonunda bu ülkelerden müjdeler gelmeye başladı. Sağlık hizmetleri konusunda zaten çok iyi durumdaydık. Bu alanda da attığımız adımlarla dünyada ‘benim diyen’ ülkelerin yapmadıklarını biz ülkemizde yaptık. Özellikle turizmde ‘acaba Türkiye ne yapıyor’, ‘Türkiye bu işi başarabilecek mi?’ diye bekleyenlere en güzel cevap oldu. Aşılamada, özellikle son dönemde gerçekleşen atılımla birlikte, inşallah hep birlikte yeni bir döneme giriyoruz. Ülkemiz yavaş yavaş seyahat kısıtlamalarıyla ilgili listelerden çıkmaya başladı. Fransa’nın ardından Rusya’nın da bu doğrultuda aldığı kararı memnuniyetle karşılıyoruz. En son NATO Zirvesi’nde Sayın Macron’la yaptığımız görüşmenin meyvesini aldık. Fransa da bu konuda olumlu adımları attı, atıyor. Önümüzdeki haftalarda bu sürecin daha hızlanacağı anlaşılıyor. Böylece, turizmcilerimizin 2021 sezonunun en azından ikinci yarısını değerlendirebilmelerini temin edebileceğiz.”dedi.

2020 yılında tüm sıkıntılara rağmen 16 milyon misafirin ağırlandığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yıl, çok daha yukarıda rakamlara ulaşılacağından ümitli olduğunu söyledi ve “Yatırımcılarımıza bu yeni döneme hazırlanmalarını tavsiye ediyoruz. Bu süreçte bir defa daha görülmüştür ki; Türkiye’de tatil yapan turist, ülkemizden kolay kolay vazgeçemiyor. Tabii güzelliklerimizle, tarihî zenginliklerimizle, hizmet standartlarımızla, yetişmiş insan kaynağımızla, uygun fiyatlarımızla hem ülkemizi tercih edenler kazanıyor, hem Türkiye kazanıyor. İnşallah bu kazan-kazan politikasıyla turizmdeki yerimizi sürekli daha yukarılara çıkartacağız” diye konuştu.

KDV DESTEĞİNİ HAZİRAN SONUNA KADAR UZATTIK

Turizmin, tıpkı inşaat gibi, pek çok sektörü besleyen, destekleyen, zincirleme katma değer oluşturan, yüksek istihdam ortaya çıkartan bir alan olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan,  şunları kaydetti: “Bilhassa Akdeniz coğrafyasındaki ülkelerin çoğunun ekonomi itibariyle belkemiği turizm olmuştur. Ülkemizin bu zenginlikten hâlâ hak ettiği payı alamadığına inanıyoruz. Bunun için de turizm sektörünü desteklemeyi kesintisiz şekilde sürdürüyoruz. Her ne kadar salgın döneminde sektöre verdiğimiz destekleri birileri eleştiri ve hatta istihza konusu hâline getirse de, biz ülkemiz ve milletimiz için en doğrusunu yapmakta kararlıyız. KDV noktasındaki desteği de Haziran sonuna kadar uzattık. Pazartesi günü Kabine toplantımız var, Kabine toplantımızda tekrar bunu masaya yatırırız. Kabine toplantısından sonra yapacağım ulusa seslenişte inşallah bu müjdeyi de ayrıca veririz. Türkiye olarak şu dönemi hızlı bir şekilde geride bırakarak, kayıplarımızı telafi etmenin ötesinde, turizm pastasından çok daha büyük bir payı almayı hedefliyoruz. Salgın paniğinin geride kalmasıyla birlikte, inşallah adım adım bunu gerçekleştireceğiz.”

Yatırımcıların morallerinin yerinde olduğunu gördüklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Devlet olarak biz de destekler ve teşviklerle sektöre her türlü kolaylığı gösteriyoruz, göstermeye devam edeceğiz. Yerli ve uluslararası tüm yatırımcılarımızın meseleleriyle şahsen ilgilenmeyi en başta gelen görevim olarak görüyorum” dedi.Turizm sektörünün tüm mensuplarına, bu kalkınma mücadelesinde Türkiye’ye yaptıkları katkı için şükranlarımı sunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu duygularla dünyanın ve ülkemizin dört bir yanından gelecek misafirlere en güzel hizmeti verecek NG Faselis Oteli’nin, bir kez daha sektöre ve Güral ailesine hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum”.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL