Çevre - Doğa

Kaş-Kekova ÖÇK Bölgesi 15 bin dekar genişletildi

Bünyesinde önemli doğal ve kültürel mirası barındıran Antalya’daki Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi’nin sınırları, alanda yapılan yeni biyolojik çeşitlilik araştırmasının ardından genişletildi… Yusuf Yavuz Antalya’nın Demre ve Kaş ilçeleri sınırlarında..

Kaş-Kekova ÖÇK Bölgesi 15 bin dekar genişletildi

Bünyesinde önemli doğal ve kültürel mirası barındıran Antalya’daki Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi’nin sınırları, alanda yapılan yeni biyolojik çeşitlilik araştırmasının ardından genişletildi…

Yusuf Yavuz

Antalya’nın Demre ve Kaş ilçeleri sınırlarında bulunan Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇK) sınırları 15 bin dekar genişletildi. 2018-2019 yıllarında bölgede yürütülen Biyolojik Çeşitlilik Araştırma Projesi kapsamında, Kaş İnceburun ile Boğazcık Mahallesi arasındaki bölge ile Demre’deki Çayağzı bölgesinin batısındaki alanda biyoçeşitlilik açısından 11 ayrı hassas doğal yaşam alanı tespit edildi.

Antik çağda küçük bir liman olan Kaş Fakdere (Faktura) Koyu, ÖÇK rınırları içinde yer alıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü yetkililerinin verdiği bilgiye göre Kaş-Kekova ÖÇK alanına 15,18 kilometrekarelik (15 bin dekar) yeni alan eklendi. 25 Haziran 2021’de Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile 257,83 kilometrekare olan Kaş-Kekova ÖÇK Bölgesi’nin sınırları 271,52 kilometrekareye çıkarıldı. Bölgedeki doğal sit alanları ile bütünleşik şekilde genişletilen ÖÇKB alanına dâhil edilen yeni alanların önemli bir bölümü, Demre Çayağzı’nın batısında yer alıyor.

Kaş Kekova ÖÇK Bölgesinden bir görünüm

ÜÇ AYRI İKLİM KUŞAĞINDAKİ BİYOÇEŞİTLİLK CENNETİ: TÜRKİYE

Üç ayrı iklim kuşağının etkisinde olan Türkiye, biyolojik çeşitlilik açısından oldukça zengin. Ancak hızlı kentleşme, enerji, madenciliğin yanı sıra ulaşım ve turizm projelerinin de artması doğal alanlar için tehdit oluşturuyor. Bu tehdidin önüne geçilebilmesi için bütüncül arazi planlamasının tamamlanmasının yanında tescilli korunan alanların da artırılması, yapılması gerekenlerin başında geliyor. Türkiye’nin de taraf olduğu Birleşmiş Milletler (BM) Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi, gen kaynakları ve biyolojik çeşitliliğin insan kaynaklı faaliyetlerden zarar görmesinin engellemeyi hedefliyor.

Kaş-Kekova ÖÇK Bölgesi zengin biyolojik çeşitliliği ile ülkenin önemli korunan alanlarından biri (Gülpapatya, gelin düğmesi)

KAŞ-KEKOVA ÖÇK BÖLGESİNİN ALANI GENİŞLETİLDİ

Son yıllarda kaçak ve plansız yapılaşma ile gündeme gelen Antalya’nın Kaş ilçesi ile kentin önemli doğal ve tarihi alanlarını barındıran Demre ilçesi sınırlarında bulunan Kaş-Kekova ÖÇK Bölgesi için önemli bir adım atıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesindeki Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nce 2018-2019 yılları arasında bölgede yürütülen biyolojik çeşitlilik araştırması kapsamında 11 hassas nitelikte doğal yaşam alanı tespit edildi. Bunun üzerinde yeni tespit edilen hassas alanlar, bölgedeki doğal sit alanları ile de bütünleşik şekilde ele alınarak Kaş-Kekova ÖÇK Bölgesi sınırlarına dâhil edildi.

ÖÇK BÖLGESİNE 15 BİN DEKARLIK YENİ ALAN EKLENDİ

Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü yetkililerinin verdiği bilgiye göre yapılan revize çalışması ile Kaş-Kekova ÖÇK Bölgesi’ne 15,18 kilometrekarelik (15 bin dekar) yeni alan eklendi. Yapılan bu değişiklik ile 257,83 kilometrekare olan Kaş-Kekova ÖÇK Bölgesi’nin sınırları, 271,52 kilometrekareye çıkarıldı. Söz konusu değişiklik, 25 Haziran 2021’de Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe girdi.

Doğal sit alanı olan Demre Çayağzının batı yamaçları (soldaki bölge) ÖÇK Bölgesine dahil edildi

DEMRE ÇAYAĞZININ BATI KESİMLERİ ÖÇK ALANINA DÂHİL EDİLDİ

Kaş-Kekova ÖÇK Bölgesi sınırlarına dâhil edilen alanın önemli bir kısmı, 1. Derece doğal sit alanı statüsünde bulunan ve içinde arkeolojik mirası da barındıran Demre Çayağzı bölgesinin batı kesiminde yer alıyor. Alanda tespit edilen endemik türler arasında Gül papatya (Anthemis rosea subsp. carnea)ve  Kara akrep (Protoiurus kraepelin) de bulunuyor.

Aperlai antik kenti ve Sıcak Yarımadası Kaş-Kekova ÖÇK bölgesi içinde yer alıyor

KORUNAN ALANDA DOĞAL VE KÜLTÜREL MİRAS İÇİÇE

Girintili çıkıntılı koylarıyla Galiçya tipi kıyı olarak anılan Kaş-Kekova ÖÇK Bölgesi, Kaş Limanağzı bölgesi ile Demre Çayağzı arasındaki bölgede denizel ve karasal biyoçeşitlik alanları ile Kekova Adası, Simena (Kale), Teimussa, Aperlai ve Apollonia gibi çok sayıda antik yerleşimi barındırıyor.

Kaş Kekova ÖÇK Bölgesinden bir görünüm

KAŞ’IN DOĞUSU, DEMRE’NİN BATISINDAKİ BÖLGEYİ KAPSIYOR

Yeniden belirlenen ÖÇK sınırları, Kaş’a bağlı Sahil Bayındır, Belenli, Boğazcık ve Sahil Kılınçlı köylerinin kıyı kesimleri ile Demre’ye bağlı Üçağız, Çevreli, Kapaklı ve Yavu köyleri ile sahile uzanan doğu bölgesine uzanıyor.

Kaş-Kekova ÖÇK Bölgesi sınırları içinde yer alan Gökkaya Koyu

KARA VE İÇ SULARDA YÜZDE 17, KIYI VE DENİZDE YÜZDE 10 HEDEFİ

Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü yetkililerinin konuyla ilgili değerlendirmesinde, Kaş-Kekova ÖÇK Bölgesindeki koruma ve izleme çalışmalarının devam ettiği kaydedildi. Değerlendirmede ayrıca Türkiye’nin taraf olduğu Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi doğrultusunda ülkedeki korunan alanların kara ve iç sularda yüzde 17, kıyı ve deniz alanlarında ise yüzde 10 oranında artırılmasının hedeflendiği belirtildi.

Demre Çayağzı bölgesinde doğal ve arkeolojik miras bir arada bulunuyor

BUGÜNE KADAR İYİ KORUNMUŞ ÖÇK ALANLARINDAN BİRİ

Kaş-Kekova ÖÇK Bölgesi sınırları içinde büyük ölçüde doğal ve arkeolojik sit alanları da yer aldığı için alan bugüne kadar Türkiye’de en iyi korunabilmiş bölgelerin başında geliyor. Ancak son yıllarda Kaş sınırlarındaki Fakdere Koyu başta olmak üzere, İnönü ve Sısla (Sislidamlar) koyları gibi kimi bölgelerde yapılaşma baskısı görülüyor. Tekne turları, seracılık, otel ve pansiyonculuk ile çeşitli turizm aktivitelerinin yapıldığı bölgede son yıllarda kamu ve sivil toplum işbirliği ile koruma projeleri yürütülüyor.

Kaş-Kekova ÖÇK bölgesinde çan çiçekleri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL